REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Orange nauczy dzieci podstaw programowania w domu. Ruszają szkolenia online z #SuperKoderami

Zamknięte szkoły, odwołane zajęcia, konieczność pozostania w domu – z całą pewnością żyjemy w wyjątkowym czasie, szczególnie trudnym dla dzieci i młodzieży. Fundacja Orange wpadła na pomysł genialny w swej prostocie - zamierza uczyć dzieci podstaw programowania.

23.03.2020
17:44
Orange nauczy dzieci podstaw programowania w domu
REKLAMA
REKLAMA

Granie na konsoli wcześniej czy później musi się znudzić, podobnie jak oglądanie filmów na Netfliksie. W sytuacji zagrożenia epidemicznego najtrudniejsza jest izolacja od rówieśników, brak możliwości spotkań twarzą w twarz i wspólnego spędzania czasu.

Musimy przetrwać ten trudny okres. Jeszcze lepiej, byśmy wykorzystali go owocnie i produktywnie.

Fundacja Orange zaprasza na Poranek z #SuperKoderami

Fundacja Orange organizuje cykl webinarów dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat, których celem jest nauka podstaw programowania w Scratchu. To język programowania, platforma edukacyjna i środowisko programistyczne, które powstały na początku XXI w. z myślą o najmłodszych.

Cel Scratcha oddają doskonale słowa ze strony projektu:

Gdy dzieci tworzą w Scratchu, uczą się myśleć kreatywnie, współpracować i rozumować systematycznie.

Scratch jest prosty, intuicyjny i przede wszystkim nie wymaga pisania długich linijek kodu. Nauka tego języka pozwoli dziecku zrozumieć na czym polega programowanie.

Al Sweigart, twórca bestsellerowych  podręczników nauki programowania uważa Scratcha za najlepsze dostępne na rynku środowisko do nauki podstaw programowania. „Żadne inne narzędzie nie sprawia, że programowanie jest tak łatwe.” – twierdzi autor książek, z których skorzystały dziesiątki tysięcy adeptów programowania.

Tworzenie kodu w Scratchu przypomina nieco puzzle lub zabawkę klockami LEGO. Spójrzcie:

 class="wp-image-1112634"

Programując w Scratchu korzystamy z najprostszej metody: przeciągnij i upuść. To znacznie prostsze niż wpisywanie instrukcji.

Choć język powstał z myślą o najmłodszych, wykorzystuje się go do nauki programowania ludzi w każdym wieku.

Nauczenie się Scratcha nie uczyni z naszych dzieci programistów, ale pozwoli im łatwiej osiągnąć kolejny poziom. Dzięki Scratchowi pojmą podstawowe koncepcje programistyczne. W ten sposób łatwiej wejdą w naukę „dorosłych” języków: Pythona czy Javy.

Pierwszy webinar startuje 24 marca o godzinie 10:00.

Pierwszy webinar przygotowany przez Fundację Orange odbędzie się już w najbliższy wtorek,  24 marca o godzinie 10:00. Spotkanie poświęcone będzie podstawom Scratcha. Poprowadzą je doświadczeni trenerzy - Joanna Apanasewicz i Jacek Ścibor.

Webinary mają odbywać się w kolejne wtorki i czwartki, zawsze o tej samej porze. Harmonogram prezentuje się następująco:

  • 24 marca, wtorek, godz. 10.00-11.00: podstawy Scratcha
  • 26 marca, czwartek, godz. 10.00-11.00: animacja w Scratchu
  • 31 marca, wtorek, godz. 10.00-11.00: stwórz swoją pierwszą grę
  • 2 kwietnia, czwartek, godz. 10.00-11.00: zaprogramuj interaktywną kartkę wielkanocną
  • 7 kwietnia, wtorek, godz. 10.00-11.00: stwórz platformówkę cz. 1
  • 9 kwietnia, czwartek, godz. 10.00-11.00: stwórz platformówkę cz. 2

Każde ze spotkań potrwa godzinę. W obecnej sytuacji bardzo istotny jest fakt, że dzieci wziąć udział w webinarach bez towarzyszenia rodziców. Dla tych ostatnich będzie to chwila oddechu i czas na załatwienie własnych spraw. Dzieciaki będą zaś miały okazję nauczyć się czegoś pożytecznego.

W jaki sposób wziąć udział w porankach z #SuperKoderami?

Uczestnictwo w webinarach nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy przeglądarka internetowa i wejście na stronę: https://fundacjaorange.clickmeeting.com/superkoderzy, gdzie podajemy imię oraz adres e-mail. Organizatorzy zachęcają do pobrania aplikacji Scratch (link), co umożliwi późniejszą naukę i pracę nawet bez połączenia z internetem i lokalne zapisywanie projektów.

Szczegóły dotyczące webinarów znaleźć można na stronie Fundacji Orange.

REKLAMA

Z programu #SuperKoderzy skorzystało już 10 tys. dzieci.

Program Fundacji Orange prowadzony jest na co dzień w szkołach podstawowych dla uczniów klas 4 – 8. To rozbudowany cykl szkoleniowy trwający 10 miesięcy. Nabór do kolejnej edycji potrwa od 15 kwietnia do 15 maja.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA