REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Szybko poszło. iOS 16.0.2. już tu jest. Apple naprawia nowe iPhone'y

Jak co roku użytkownicy iPhone'ów skarżą się na błędy po aktualizacji do nowej wersji systemu operacyjnego. Jedną z takich usterek jest za cichy głośnik w trybie głośnomówiącym, ale to dopiero początek listy bugów iOS 16. Na szczęście Apple jest świadomy problemów, a pierwsza z łatek już tu jest. iOS 16.0.2 jest dostępny do pobrania.

23.09.2022
7:44
ios-16-bledy-bugi-iphone-glosnik-aparat-tapeta-kopiuj-wklej
REKLAMA

Apple uaktualnia swoje systemy operacyjne do kolejnej "dużej" wersji z nowym numerkiem każdej jesieni. Na chwilę przed premierą tegorocznych iPhone'ów do dotychczasowych klientów firmy trafiły systemy iOS 16, watchOS 9 i tvOS 16, a wraz z nimi dostaliśmy oprócz nowych funkcji - a jakże - nowe usterki w odpowiednio telefonach i iPodach, zegarkach Apple Watch i przystawkach Apple TV.

REKLAMA

Czytaj:

iOS 16 - lista błędów

iOS 16 jest już dostępny od tygodnia, ale niestety jak to zwykle bywa, producent popełnił przy okazji kilka błędów (co najbardziej widać w przypadku nowych iPhone'ów 14 Pro Max). Na szczęście aktualizacja, która w teorii ma naprawić przynajmniej te najbardziej uciążliwe z nich, właśnie się pojawiła. iOS 16.0.2 można już pobierać. A na co skarżyli się użytkownicy telefonów Apple'a do tej pory?

Problem z głośnikiem w iOS 16.

Podczas testowania iPhone'a 14 Pro Max byłem z początku przekonany, że nowy telefon Apple'a ma gorszy głośnik niż poprzednik, podczas gdy jest wręcz przeciwnie. Problem w tym, że iOS 16 po zakończeniu połączenia przycisza tryb głośnomówiący do 50 proc. Sprawdziliśmy to w redakcji i okazuje się, że dotyczy to również innych telefonów Apple'a.

Klawiatura w iOS 16 się zawiesza

W nowej klawiaturze ekranowej w iOS 16 doszła zarówno nowa funkcja (wibracje podczas pisania obok lub zamiast zwrotnych sygnałów dźwiękowych), jak i nowy bug. Czasem, gdy szybko wprowadza się litery, system operacyjny nie nadążą. Na chwilę się przywiesza, a dopiero później pojawiają się wprowadzane litery. Trudno jednak na tym etapie powiedzieć, czy ma to związek z haptyką, czy nie.

iOS 16 skraca czas pracy na jednym ładowaniu

Użytkownicy, jak to zwykle bywa po premierze nowej wersji systemu operacyjnego oraz zakupie nowych telefonów, skarżą się na krótszy czas pracy na jednym ładowaniu. Możliwe, że wynika on z błędu, albo indeksowania plików w tle. Sam tego jednak nie odczuwam po przesiadce z iPhone'a 13 Pro Max na iPhone'a 14 Pro Max. Czas pracy się poprawił mimo tego, że korzystam z Always On Display.

Powiadomienia funkcji kopiuj-wklej w iOS 16 to błąd

Użytkownicy, którzy wgrali iOS 16, mają już dosyć monitów wymagających potwierdzenia, że faktycznie chcą użyć funkcji Wklej. Apple przyznaje, że to błąd - okno dialogowe powinno wyskakiwać raz dla każdej apki. Co jednak ciekawe, od wczoraj nie udało mi się wywołać tego monitu i podobnie jest u innych członków redakcji. Możliwe, że Apple wyłączył to po stronie serwera.

Aparat z iPhone'a 14 Pro Max działa... dziwnie

W opisie dwóch aktualizacji, które dostał iPhone 14 Pro Max - premierowej do finalnego buildu iOS 16 oraz kolejnej iOS 16.0.1 - znalazła się informacja, że rozwiązuje ona problem z aparatem w tym modelu. Mimo to wiele osób nadal zgłasza problemy z robieniem zdjęć w aplikacjach z App Store'u. Apple obiecał, że i ten problem rozwiąże - być może już w przyszłym tygodniu w iOS 16.0.2.

Czy warto instalować iOS 16?

Podobne pytanie użytkownicy zadają sobie rok w rok i nie ma na nie prostej odpowiedzi. iOS 16 wprowadza wiele nowych funkcji, w tym możliwość konfiguracji ekranów blokady, tłumacza działającego wreszcie po polsku i usprawnione Tryby Skupienia. Z drugiej strony, jeśli ktoś potrzebuje niezawodnie działającego telefonu, to warto poczekać np. na iOS 16.1.1.

Apple wyszczególnił te błędy w opisie aktualizacji iOS 16.0.2.
REKLAMA

Na szczęście Apple nie przymusza już do instalacji nowej wersji systemu. Nie odcina też od łatek bezpieczeństwa tych klientów, którzy wolą pozostać na poprzedniej edycji. Wraz z iOS 16 pojawił się od razu iOS 15.7 i to do użytkownika należy decyzja, czy chce przejść na nowy system już teraz (trzeba na to wyrazić zgodę), czy też nie.

Warto przy tym pamiętać, że Apple pracuje teraz już nad iOS 16.1 i dostępne są już wersje beta tego systemu. Dzięki temu wiemy, że w kolejnej większej wersji pojawi się zmiana w procentowym wskaźniku naładowania telefonu. Trafi on na więcej modeli (w tym iPhone'a XR, iPhone'a 11, iPhone'y 12 mini i iPhone'a 13 mini) i będzie pokazywał graficznie, ile jeszcze prądu pozostało, a nie tylko liczbowo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA