REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Smartfony - Poradniki

iPhone i ukryte funkcje. Poradnik nie tylko dla początkujących

Kupiłeś albo dostałeś swojego pierwszego iPhone'a? A może masz już telefon Apple'a, ale chciałbyś wykorzystać w pełni możliwości systemu iOS? Przygotowaliśmy poradnik nie tylko dla początkujących.

27.06.2022
8:23
iPhone i ukryte funkcje. Poradnik nie tylko dla początkujących
REKLAMA

Nie bez powodu telefony Apple'a takie jak iPhone 14, iPhone 13, iPhone 12, iPhone 11, iPhone SE itp. są jednymi z najpopularniejszych smartfonów świata - to sprzęty z najwyższej półki. Sporą w tym zasługę ma również iOS, czyli mobilny system operacyjny rodem z Cupertino. To oprogramowanie rozwijane jest już jednak od ponad dekady i nie wszyscy posiadacze sprzętów firmy Tima Cooka wiedzą, że iPhone ma ukryte funkcje i... znacznie większe możliwości, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

REKLAMA

iPhone - poradnik nie tylko dla początkujących

Jakby tego było mało, iOS stale ewoluuje. Raz do roku pojawia się ogromna aktualizacja odświeżająca interfejs systemu i aplikacje producenta, a co kilka miesięcy dostajemy pomniejsze uaktualnienia, nierzadko z nowymi funkcjami. W rezultacie często nawet wieloletni posiadacze telefonów z logo nagryzionego jabłka nie wiedzą o nich wszystkiego. Z tego względu przygotowaliśmy poradnik nie tylko dla początkujących posiadaczy iPhone'a, w którym pokazujemy ukryte funkcje sprzętu z nadgryzionym jabłkiem.

iPhone 14 Pro Max to najnowszy i najdroższy telefon marki Apple. Co potrafi?

Ukryta funkcja iPhone'a: potrząśnij telefonem, kiedy pojawi się problem

Twórcy systemów operacyjnych oraz przygotowanych z myślą o nich aplikacji mobilnych to też ludzie i doskonale zdają sobie sprawę, że użytkownik w złości potrafi... potrząść swoim telefonem. Programiści wpadli na sprytny plan: pod tym "gestem" ukryli dwie różne funkcje: możliwość cofania ostatnio wykonanej akcji oraz formularz zgłaszania błędów.

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym materiale: Ukryta funkcja twojego iPhone'a: potrząśnij telefonem, kiedy pojawi się problem

iphone izolacja glosu ios 16 4 jak wlaczyc
Jak włączyć Izolację głosu w iPhonie dla rozmów przez sieć komórkową?

Izolacja głosu w iPhonie podczas rozmów telefonicznych

iOS 16.4 wprowadził nowość w postaci funkcji Izolacji głosu w rozmowach telefonicznych, która pozwala na eliminację hałasu otoczenia w taki sam sposób, jak podczas połaczeń poprzez FaceTime. Nie da się jej jednak włączyć w Ustawieniach. Aby ją uruchomić, należy podczas połączenia rozwinąć Centrum Sterowania, tapnąć pole Mikrofon i wybrać odpowiednią pozycję z listy. Odpalenie tego po swojej stronie to jednak dopiero połowa sukcesu, dlatego warto namówić do tego samego swoich bliskich!

Ukryte funkcje iPhone'a - OCR
Ukryte funkcje iPhone'a - OCR

OCR w iPhonie, czyli automatyczne wykrywanie tekstu na zdjęciach - jak to działa i jak to włączyć?

iPhone'y wraz z aktualizacją do iOS 15 nauczyły się rozpoznawać tekst na fotografiach. Pozwala to skopiować treść z obrazka znalezionego w sieci do schowka lub np. zadzwonić na widoczny w obiektywnie aparatu telefonu. Niestety w Polsce ta funkcja jest domyślnie wyłączona, bo nie radzi sobie w pełni z polskimi znakami, ale podpowiadamy, jak ją aktywować ręcznie.

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym materiale: OCR w iPhonie, czyli automatyczne wykrywanie tekstu na zdjęciach - jak to działa i jak to włączyć?

Ukryte funkcje iPhone'a - portfel
Ukryte funkcje iPhone'a - portfel

Moja Biedronka, żappka i inne karty lojalnościowe - jak je dodać do aplikacji Portfel w iPhonie?

Apple Pay to usługa, którą posiadacze iPhone'ów wprost pokochali. Portfel w iOS ma jednak znacznie większe możliwości, niż przechowywanie wirtualnych kart płatniczych. Wybrane programy z App Store'u oraz strony internetowe pozwalają do niego dodać np. bilety lub karty lojalnościowe. A jeśli jakaś usługa na to nie pozwala? Jest na to... aplikacja!

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym materiale: Moja Biedronka, żappka i inne karty lojalnościowe - jak je dodać do aplikacji Portfel w iPhonie?

Ukryte funkcje iPhone'a - radar
Ukryte funkcje iPhone'a - radar

Radar w iPhonie wykrywa ludzi i włącza alarm, gdy się zbliżają - jak to ustawić?

Nowe topowe iPhone'y zostały wyposażone w czujnik LiDAR (Light Detection and Ranging), który potrafi skanować otoczenie niczym sonar. Dzięki temu oprogramowanie iPhone'a jest w stanie wykryć, gdy zbliżamy się do innego człowieka oraz w porę nas przed nim ostrzec. Ta funkcja przyda się osobom, które mają problemy ze wzrokiem - ale nie tylko im.

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym materiale: Radar w iPhonie wykrywa ludzi i włącza alarm, gdy się zbliżają - jak to ustawić?

nie przeszkadzac iphone ios tryb skupienia
Tryb skupienia w iPhonie, czyli nowe Nie przeszkadzać

Nie przeszkadzać na sterydach - jak ustawić tryby skupienia w iPhonie?

Tryby skupienia synchronizowane między różnymi urządzeniami zastąpiły funkcję Nie przeszkadzać. Dzięki temu użytkownik może wybrać aplikacje, które będą mogły mu wysyłać powiadomienia, gdy pracuje, gra, czyta książki, trenuje, śpi itp. Poszczególne z Trybów skupienia mogą się aktywować automatycznie, a każdy z nich może mieć też własne pulpity.

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym materiale: Nie przeszkadzać na sterydach - jak ustawić tryby skupienia w iPhonie?

Ukryte funkcje iPhone'a - maseczka i Face ID
Ukryte funkcje iPhone'a - maseczka i Face ID

iPhone'a odblokujesz nawet w maseczce - jak to włączyć?

Co prawda obecnie nie mamy obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, ale niektóre inne kraje z tego nadal nie zrezygnowały. Do tego istnieje ryzyko, że ta konieczność pojawi się na jesieni. Na szczęście Apple zadbał o to, aby korzystanie z Face ID w maseczce na twarzy nie było tak upierdliwe, jak w trakcie trwania pandemii.

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym materiale: iPhone'a odblokujesz nawet w maseczce - jak to włączyć?

iphone klawiatura ukryte funkcje
Ukryte funkcje klawiatury w iPhonie. Co się stanie gdy...?
REKLAMA

Przytrzymaj spację i zobacz, co się stanie - tricki z klawiaturą

Jaka jest klawiatura ekranowa w iPhonie, każdy widzi, ale nie wszyscy posiadacze smartfonów Apple'a wiedzą o jej dodatkowych i ukrytych funkcjach. Możliwość nawigowania po tekście po przyciśnięciu spacji to dopiero początek. Jakie jeszcze sekretne funkcje zaszył Apple pod literkami i cyferkami?

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym materiale: Przytrzymaj spację i zobacz, co się stanie. Ukryte funkcje w iPhonie

Artykuł będzie z czasem aktualizowany. Czytelników, którym udało się trafić na ukrytą funkcję iPhone'a, której nie ma na powyższej liście, zapraszamy do podzielenia się znaleziskiem z innymi w komentarzach!

grafika główna: Sozina Kseniia / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA