REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ciekawa funkcja. Radar w iPhonie wykrywa ludzi i włącza alarm, gdy się zbliżają

Apple zaproponował ciekawe zastosowanie czujnika LiDAR w nowych iPhone’ach. Skaner otoczenia ułatwi nam utrzymywanie dystansu społecznego w dobie pandemii koronawirusa.

28.02.2021
17:06
lidar iphone 12 pro wykrywanie ludzi
REKLAMA

Rozwinięcie skrótu LiDAR to Light Detection and Ranging, a nazywany w ten sposób czujnik działa podobnie jak radar. Umieszczono go obok obiektywu aparatu, skąd emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, czyli potocznie mówiąc laser, o niewielkiej mocy. Odbite i rozproszone wiązki są następnie rejestrowane, a oprogramowanie iPhone’a z zebranych informacji bardzo dokładną trójwymiarową mapę otoczenia.

REKLAMA

Urządzenie z zamontowanym LiDAR-em można zmienić w cyfrową linijkę. Służy do tego aplikacja Miarka, która potrafi z dużą precyzją zmierzyć szerokość drzwi, głębokość szafki, wysokość ludzi znajdujących się w kadrze itp. Dane zebrane z czujników pomagają też w poprawieniu działania aplikacji i gier korzystających z poszerzonej rzeczywistości takich jak np. Pokemon GO. Okazuje się przy tym, że Apple pozwala wykorzystać ten czujnik w jeszcze inny, bardzo ciekawy sposób.

LiDAR w iPhonie i wykrywanie ludzi — jak to działa i do czego może się przydać?

Pandemia koronawirusa wybuchła rok temu, a wśród podstawowych zasad, do których powinniśmy się teraz stosować, znajduje się utrzymywanie tzw. dystansu społecznego. Przyjęło się, że nasze bezpieczeństwo zwiększa niezbliżanie się do osób potencjalnie chorujących bezobjawowo na Covid-19 na odległość bliższą niż dwa metry. Tylko jak to właściwie zmierzyć? Nie każdy ma linijkę w oku, ale z pomocą przychodzą nam nowe technologie oraz właśnie wspomniany LiDAR.

Funkcji, która wykrywa zbliżających się ludzi, nie znajdziemy co prawda w preinstalowanej aplikacji miarka, ale w wyposażonych w LiDAR telefonach z linii iPhone 12 Pro lub iPhone 12 Pro Max można aktywować ją w ustawieniach dostępności. Uwaga! Wymaga to aktualizacji systemu operacyjnego do iOS do wersji 14.2 lub nowszej. Funkcja ta została przygotowana przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych, ale teraz w dobie pandemii mogą z niej skorzystać wszyscy.

lidar iphone 12 pro wykrywanie ludzi 1 class="wp-image-1612256"

Aby zacząć wykrywanie ludzi poprzez radar, należy włączyć ustawieniach dostępności funkcję Lupy.

Skrót, który uruchomi to narzędzie, można znaleźć w bibliotece aplikacji. Istnieje też opcja dodania Lupy do Skrótów Dostępności, które można znaleźć w Centrum Sterowania. Po jej włączeniu wystarczy dotknąć ikonkę symbolizującą pomiar odległości pomiędzy dwojgiem ludzi, radar zacznie skanować otoczenie przed nami w poszukiwaniu innych osób. Wykrywanie osób w aplikacji Lupa można modyfikować poprzez wciśnięcie przycisku koła zębatego.

REKLAMA
lidar iphone 12 pro wykrywanie ludzi 2 class="wp-image-1612259"

Po przejściu do nowego menu ustawień Lupy można dodać wykrywanie osób jako narzędzie główne, a także zmienić odległość, na jaką ktoś inny musi się do nas zbliżyć, aby telefon zaczął nas przed tą osobą ostrzegać. Domyślnie ten dystans wynosi dwa metry (lub 6 stóp). Oprócz tego można wybrać, by oprócz dźwięków, które są zaznaczone domyślnie, telefon wykorzystywał do informowania nas o zbliżaniu się do drugiej osoby poprzez mowę lub wibracje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA