REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Smartfony - Poradniki

Klawiatura z wibracjami? Teraz to możliwe! Ukryte funkcje w iPhonie

Jaka jest klawiatura ekranowa w iPhonie, każdy widzi, ale nie wszyscy wiedzą o jej dodatkowych i ukrytych funkcjach. Możliwość nawigowania po tekście po przyciśnięciu spacji to dopiero początek. Jakie jeszcze sekretne funkcje zaszył Apple pod literkami i cyferkami?

19.09.2022
19:27
iphone klawiatura ukryte funkcje
REKLAMA

System operacyjny iPhone'a jest pełen ukrytych funkcji. Część z nich zaszyto w klawiaturze ekranowej będącej częścią systemu iOS, która ma znacznie większe możliwości, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Podpowiadamy, w jaki sposób dodać do niej wibracje, jak wywołać z jej poziomu kursor, jak ją zmniejszyć oraz... jak zmienić narzędzie dostarczane przez Apple'a na inne.

REKLAMA

Czytaj też:

Ukryta funkcja klawiatury w iPhonie: długie przytrzymanie spacji

Powierzchnia klawiatury ekranowej w iPhonie została podzielona na wirtualne guziki. Każdy z nich można wcisnąć, a wybrane z nich również przytrzymać w celu wywołania innej funkcji, dzięki temu można np. wprowadzić "ą" lub inny wariant literki "a" po jej dłuższym wciśnięciu, inny symbol waluty zamiast euro, znak stopnia zamiast cyfry zero, trzykropek zamiast zwykłej kropki itp.

Jak wywołać kursor w iPhonie? Przytrzymaj spację! class="wp-image-2257905"
Jak wywołać kursor w iPhonie? Przytrzymaj spację!

Przytrzymanie spacji działa nieco inaczej i robi z klawiatury ekranowej quasi-płytkę dotykową, z której znikają wszystkie litery i inne symbole. Poruszanie po tej pustej przestrzeni palcem bez odrywania go do ekranu pozwala przesuwać w wybrane miejsce... kursor. Wystarczy go potem upuścić, by zacząć wprowadzać tekst w innym miejscu dokumentu, notatki lub dowolnego pola tekstowego.

Klawiatura w iPhonie: zmiana rozmiaru

Ta funkcja przyda się przede wszystkim posiadaczom tych największych smartfonów w ofercie Apple takich jak iPhone 13 Pro Max, ale mogą skorzystać z niej również posiadacze pozostałych modeli. Możliwość zmiany klawiatury na mniejszą można znaleźć w menu Ustawienia | Język i region | Klawiatury | Klawiatura jednoręczna. Jest jednak na to inny sposób.

Jak ustawić klawiaturę jednoręczną w iOS? class="wp-image-2257902"
Jak ustawić klawiaturę jednoręczną w iOS?

Aby zmniejszyć klawiaturę ekranową w iPhonie i "przykleić" ją do krawędzi ekranu, wystarczy przytrzymać ikonę globusa. Przyciski z literami robią się wtedy nieco węższe i stłaczają się po wybranej stronie - lewej albo prawej. Klawiaturę można też rozsunąć poprzez wciśnięcie symbolu strzałki.

Dodatkowe paski funkcyjne w aplikacjach na klawiaturze w iPhonie

Twórcy aplikacji mobilnych mogą wykorzystać przestrzeń bezpośrednio nad klawiaturą do tego, by umieścić tam skróty do przydatnych funkcji ich programu. Jednym z przykładów takich programów jest moje ulubione narzędzie do pisania, czyli iA Writer. Dzięki dodatkowej belce nawigacyjnej można skorzystać z funkcji Szukaj, przeskoczyć o jedną literkę w lewo lub prawo itp.

iA Writer i dodatkowe guziki nad klawiaturą class="wp-image-2257899"
iA Writer i dodatkowe guziki nad klawiaturą

Podobne paski funkcyjne można znaleźć w aplikacjach bezpośrednio od Apple'a. Dobrym przykładem są tutaj systemowe Notatki. W tym programie możemy bez grzebania w opcjach dodać do wpisywanego tekstu tabelę, listę zadań, zdjęcie albo rysunek. Do tego pod guzikiem Aa kryje się menu edytowania tekstu. Możemy w prosty sposób zmienić akapit w nagłówek, dodać pogrubienie, kursywę itp.

Wibracje w klawiaturze iPhone'a - nowość z iOS 16.

Osoby, które zaktualizowały swój telefon do iOS 16, mogą teraz włączyć w menu Ustawienia | Dźwięk i haptyka | Czucie klawiatury haptyczny sygnał zwrotny o naciśnięciu przycisków. Wcześniej jedynie można było ustawić, by po naciśnięciu klawisza z głośniczka w iPhonie wydobywał się dźwięk.

iphone iOS 16 klawiatura wibracje haptyka class="wp-image-2448006"
Jak włączyć wibracje w klawiaturze iPhone'a? Trzeba przejść do tego menu (a nie do ustawień języka i klawiatury)

Ostatnio korzystałem z wibracji klawiaturze z dekadę temu na smartfonie marki HTC z nakładką HTC Sense na Androida 2.3 Gingerbread. Nawet nie byłem świadomy, jak bardzo mi tej funkcji brakowało w iPhonie, póki jej nie aktywowałem (jest ona domyślnie wyłączona).

Szkoda tylko, że nie wszystkie funkcje klawiatury z iPhone'a działają po polsku

Największym blamażem ze strony Apple'a jest brak paska podpowiedzi w polskiej klawiaturze. W wielu innych językach wystarczy wpisać jedną literę, aby zobaczyć trzy proponowane słowa lub np. emotki. Do tego w takich językach jak angielski można włączyć pisanie poprzez mizianie ekranu (nie trzeba nawet wciskać poszczególnych liter, bo iOS sam wykrywa, jakie słowo chcieliśmy wprowadzić).

Pasek podpowiedzi nad klawiaturą w języku angielskim class="wp-image-2257896"
Pasek podpowiedzi nad klawiaturą w języku angielskim

Tyle dobrego, że w ustawieniach telefonu można dodać inne języki niż polski, a potem się między nimi łatwo przełączać poprzez wciśnięcie lub przytrzymanie ikony globusa. A jak szybko sprawdzić, czy używamy klawiatury polskiej, czy angielskiej? Wystarczy rzucić okiem na dolny rząd klawiszy i odszukać napisów Spacja (aktywny jest język polski) lub Space (aktywny jest język angielski).

Nie lubisz klawiatury w iPhonie? To ją sobie zmień!

REKLAMA

Apple przez wiele lat upierał się, że jego klawiatura jest najlepsza na świecie, ale firma wreszcie skapitulowała i pozwoliła klientom wymienić swoją klawiaturę ekranową na inną. Posiadacze telefonów z rodziny iPhone mogą zainstalować z App Store'a takie klawiatury jak GBoard czy Swype z funkcjami, których w języku polskim nie obsługuje klawiatura będąca częścią iOS-a.

Warto tutaj jednak zauważyć, że systemowej klawiatury nie da się wyeliminować całkowicie. Czasem wraca ona w wyniku błędu, a do tego system operacyjny pokazuje ją zawsze wtedy, gdy wykryje, że będziemy wprowadzać wrażliwe dane. To akurat ficzer, a nie bug, bo Apple chce zminimalizować ryzyko, że twórca klawiatury przechwyci np. nasze hasło.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA