REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Grasz w planszówki? No to musisz poznać BGG - najlepszy portal i apka dla fanów gier bez prądu

Zaczynasz przygodę z planszówkami i czujesz się przytłoczony zasadami? Szukasz pomocy w zrozumieniu instrukcji lub książeczki w wersji PDF? A może szukasz rekomendacji i rankingu najlepszych gier planszowych? Jest takie miejsce w sieci, które powinieneś znać: BGG. Portal o pełnej nazwie Board Game Geek odstrasza archaicznym designem, ale zarówno ta strona, jak i jej aplikacja mobilna, to prawdziwa mekka miłośników grania bez prądu.

29.08.2022
21:07
gra-planszowa-zasady-instrukcja-pdf-forum-bbg-board-game-geek star wars rebelia
REKLAMA

Granie bez prądu wraca do łask, a w sklepach online oraz stacjonarnych można znaleźć mnóstwo planszówek - nierzadko kosztujących krocie. Niektóre z nich są dość abstrakcyjne i wymagają głównie logicznego myślenia, a inne wręcz ociekają klimatem, bo oprawę graficzną i zasady opracowano na podstawie filmów, książek i gier wideo. Niezależnie zaś od tego, jakim typem gier planszowych się jaracie, powinniście poznać portal o nazwie Board Game Geek, czyli w skrócie BGG.

REKLAMA

Czytaj też:

Gry planszowe i Board Game Geek

W sieci można znaleźć tysiące grup na Facebooku, subredditów i staromodnych forów zrzeszających fanów gier planszowych per se, a także konkretnych tytułów. Sam jestem obecny na wielu z nich, ale po roku grzebania w odmętach sieci nie mam wątpliwości, że jest jedna konkretna strona, którą warto odwiedzić w poszukiwaniu informacji na temat tego typu rozgrywki. Tym miejscem jest właśnie słynne BGG, czyli Board Game Geek. Recenzje i newsy, które tam można znaleźć, to dopiero początek.

Board Game Geek wygląda archaicznie, zwłaszcza po wejściu na forum class="wp-image-2327340"
Board Game Geek wygląda archaicznie, zwłaszcza po wejściu na forum

Przyznam przy tym, że wzbraniałem się przed korzystaniem z BGG ze względu na... archaiczny interfejs przywodzący na myśl lata 90. Serwisy, których używam do śledzenia postępów w oglądaniu, czytaniu i graniu, a także premier filmów (IMDb), seriali (Trakt), książek (Goodreads), komiksów (League of Comic Geeks) i gier (How Long to Beat), wyglądają znacznie nowocześniej. W końcu się jednak złamałem i to samo radzę innym - strona działa sprawniej niż wygląda!

BGG - co trzeba wiedzieć?

Omówienie jednym zdaniem możliwości portalu BoardGameGeek.com, który istnieje od ponad dwóch dekad, jest w zasadzie niemożliwe. Wiele modułów, z których się składa, przygotowano z myślą o starych wygach, które na planszówkach zjadły już kilka kompletów zębów i... zapewne już dawno z BGG korzystają. Z tego powodu postanowiłem skupić się na omówieniu tych najważniejszych funkcji portalu z perspektywy osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grami planszowymi.

gra-planszowa-zasady-instrukcja-pdf-forum-bbg-board-game-geek bloodborne 1 class="wp-image-2327361"
W obecnych czasach gry planszowe to nie tylko Monopoly; sam grałem ostatnio w Bloodborne'a

Ranking najlepszych gier planszowych Board Game Geek

W sklepach z planszówkami można znaleźć setki gier, ale które z nich faktycznie warto kupić? Tutaj z pomocą przychodzi ranking BGG. Ten ogólny pozwala podejrzeć, które tytuły cieszą się obecnie największym uznaniem społeczności. Obecnie w Top 5 są takie tytuły jak Gloomhaven (2019), Brass: Birmingham (2021), Pandemic Legacy: Season 1 (2015), Gloomhaven: Jaws of the Lion (2021) i Terraforming Mars (2017), ale w bazie jest aż 22895 pozycji.

Oprócz tego dostępne jest masa innych rankingów, w tym np. gier tematycznych albo strategicznych posortowanych w innej kolejności. Do tego dochodzi kilkadziesiąt kategorii. Szukasz gier z zombie albo o piratach? Interesujesz się wyłącznie grami fantasy, albo tylko w klimacie science-fiction? A może lubisz rzucać kośćmi, albo szukasz czegoś edukacyjnego dla dzieci? BGG pozwala sprawdzić najlepiej oceniane tytuły odpowiadające potrzebom gracza.

Ranking najlepszych gier planszowych 2022 na portalu BBG class="wp-image-2327343"
Ranking najlepszych gier planszowych 2022 na portalu BGG

W bazie BGG zindeksowane zostały informacje na temat wydawców gier planszowych, a także ich twórców, co również ułatwia znalezienie produkcji, która mogłaby się spodobać. Do tego dochodzi podręczna encyklopedia omawiająca mechaniki stosowane w grach planszowych. Na portalu można również sprawdzić, które gry zdobyły nagrody dla najlepszych planszówek w danym roku oraz przyjrzeć się zapowiedziom nowości. Nie zabrakło nawet listy... podcastów o grach.

Jakie informacje na temat gry planszowej można znaleźć na jej stronie w BGG?

Przeglądanie katalogu gier planszowych to frajda sama w sobie, ale dla mnie najważniejsze są informacje, jakie można znaleźć na stronie konkretnego tytułu. Czego tu nie ma! Przede wszystkim obok zdjęcia okładki znalazły się takie informacje jak pozycją gry w wybranych rankingach, jej ocena, data wydania, nazwa wydawcy, nazwiska twórców, typ, lista przypisanych do niej kategorii i mechanik, lista dodatków itp. Do tego dochodzą:

  • liczba graczy wraz z adnotacją, w ile osób gra się najlepiej;
  • czas trwania rozgrywki i sugerowana grupa wiekowa;
  • ocena stopnia trudności zrozumienia zasad gry.

W bazie BGG znalazły się też informacje o różnych wydawaniach gry i wersjach językowych (a w razie braków można za pomocą kilku kliknięć zgłosić do administracji Board Game Geek prośbę o ich uzupełnienie). Oprócz tego na stronie gry można znaleźć zdjęcia oraz filmy prezentujące zawartość pudełka oraz komponentów rozłożonych na planszy. Do tego dochodzi katalog plików, gdzie można znaleźć PDF-y z instrukcjami, arkusze pomagające śledzić postępy itp.

Strona gry planszowej na portalu Board Game Geek na przykładzie Star Wars Rebelia class="wp-image-2327349"
Strona gry planszowej na portalu Board Game Geek na przykładzie Star Wars Rebelia

Każda z gier w bazie Board Game Geek ma też swoje forum dyskusyjne będące skarbnicą wiedzy, a do tego można dodać ją do swojej kolekcji.

To właśnie ten element strony najbardziej przypomina internet rodem z lat 90. Jeśli ktoś jednak szuka odpowiedzi na dręczące go pytanie dotyczące zasad, to raczej nie będzie się tym przejmował - tym bardziej że wyszukiwarka działa sprawnie. Użytkownicy są przy tym dla siebie zwykle mili i pomocni (albo o kulturę wypowiedzi dba moderacja), a na forach portalu BGG czasem wypowiadają się nawet sami twórcy danej gry, udzielając porad i wskazówek.

Oprócz tego każdy użytkownik może dodać grę do swojego profilu, by zbudować wirtualną kopię swojej kolekcji. Tytuły można oceniać i oznaczać na przeróżne sposoby (posiadane, posiadane wcześniej, na handel, chcę zagrać itp.) oraz dodawać do wishlisty, którą warto podesłać znajomym! (dostępne są tutaj dodatkowe opcje, takie jak muszę w to zagrać, myślę o zakupie, nie kupuj mi tego). Prawdziwi pasjonaci mogą też logować, ile razy grali w dany tytuł.

REKLAMA

Oczywiście zdaję sobie przy tym sprawę, że Board Game Geek dla niedzielnego miłośnika planszówek może być przytłaczający nie mniej niż zasady, które próbuje właśnie zrozumieć, ale nawigacja po portalu jest wbrew pozorom bardzo prosta. Twórcy strony przygotowali też aplikację mobilną BGG na smartfony i tablety, która działa naprawdę sprawnie i ma nieco nowocześniejszy interfejs niż witryna www. Zdecydowanie polecam, 10 kostek na 10!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA