REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Grube miliony płyną do polskiej platformy, która stoi za planszowym Skyrimem

Ravensburger to jeden z największych producentów puzzli na świecie, z produktami docierającymi do milionów osób rocznie. Gigant właśnie zainwestował w polską platformę Gamefound.com, która z powodzeniem sfinansowała takie projekty jak planszowy Total War oraz planszowy Skyrim.

10.02.2022
15:09
Miliony dla twórców planszowego Skyrim
REKLAMA

Gamefound.com to polska platforma crowdfundingowa założona w 2021 roku przez studio Awaken Realms - rodzimych producentów planszówek, odpowiedzialnych m.in. za popularną, wymagającą i mroczną grę Nemesis. Awaken Realms wykorzystało doświadczenie zebrane podczas produkcji gier planszowych, tworząc platformę crowdfundingową pomagającą w zbieraniu funduszy innym twórcom ciekawych planszówek.

REKLAMA

W ciągu zaledwie roku działalności, Gamefound.com pomógł ufundować ponad 30 projektów, gromadząc 22 miliony dolarów. W portfolio polskiej platformy crowdfundingowej znajdują się międzynarodowe hity na popularnych licencjach, jak The Elder Scrolls V: Skyrim The Adventure Game czy Total War: ROME The Board Game. Najbardziej spektakularnym projektem na platformie jest na ten moment ISS Vanguard od samego Awaken Realms, z prawie 5 milionami dolarów pozyskanych od niemal 30 tysięcy wspierających osób.

 class="wp-image-2041319"
Planszowy Skyrim ufundowany na Gamefound.com

W Gamefound.com inwestuje Ravensburger - jeden z największych producentów puzzli na świecie.

Ravensburger AG to globalna firma o niemieckich korzeniach, działająca nieprzerwanie od 1883 (!) roku. Gigant zatrudnia ponad 2400 pracowników na całym świecie, a w 2021 roku odnotował przychód w wysokości 636 milionów euro. Ravensburger produkuje nie tylko puzzle, ale również gry logiczne i zabawki. W tym na popularnych licencjach, jak np. Disneya.

Teraz weteran puzzli postanowił zainwestować w polską firmę wyspecjalizowaną w pozyskiwaniu środków na wysokiej jakości gry planszowe.

 class="wp-image-2041322"

Z informacji przekazanych Spider's Web wynika, że Ravensurger zainwestował ponad 18 milionów złotych we wrocławski start-up. Pozyskane w ten sposób fundusze mają w bezpośredni sposób wpłynąć na rozwój Gamefound.com, w tym rozbudowę oraz wzmocnienie kadr stojących za platformą crowdfundingową:

Ta inwestycja pozwoli zespołowi Gamefounda na szybki wzrost, zatrudnianie nowych specjalistów i wprowadzenie wielu funkcji, które wzniosą platformę na kolejny poziom. Jesteśmy szczęśliwi, że przy udziale społeczności graczy możemy kształtować przyszłość crowdfundingu i dostarczać na rynek doskonałe, złożone gry, które nie miałyby szansy w klasycznym modelu dystrybucji.

Marcin Świerkot, prezes Gamefound i Awaken Realms

Po co Ravensburgerowi polski start-up od gier planszowych?

 class="wp-image-2041316"
Gra planszowa Total War: ROME ufundowana na Gamefound.com

Szeroko rozumiane planszówki przeżywają kolejny złoty okres. Flirt właścicieli popularnych licencji z figurkami, kartami oraz kośćmi trwa w najlepsze. Nie tylko Skyrim i Total War, ale również Resident Evil, World of Tanks, Kingdom Hearts, Bioshock czy nawet Dark Souls - współcześnie każda szanująca się seria gier wideo na własną planszówkę. Nie inaczej jest z filmami oraz serialami. Za tym trendem idą wielkie pieniądze.

W 2020 r. rynek gier planszowych w Stanach Zjednoczonych wzrósł o ponad 50 proc. Wydawcy planszówek doświadczają w ostatnich latach wzrostów przychodów na poziomie kilkudziesięciu procent. Głośne medialnie, pożądane i cenione gry planszowe - jak np. ISS Vanguard od Awaken Realms - już na etapie produkcji generują gigantyczne zainteresowanie, mierzone w milionach dolarów pozyskanego wsparcia. Z tej perspektywy nic dziwnego, że Ravensburger chce jeszcze bardziej zaangażować się w sektor gier planszowych.

REKLAMA

Gamefound czekają zmiany, na platformie wylądowały kolejne arcyciekawe projekty.

Aktualnie Gamefound.com działa w częściowo zamkniętym modelu, gdzie o wsparcie projektów mogą się ubiegać wyłącznie wybrane podmioty. W ciągu kilku następnych tygodni platforma ma zostać otwarta na wszystkich chętnych do prowadzenia kampanii crowdfundingowych. Jednocześnie na Gamefound.com pojawiły się kolejne ciekawe i świetnie rokujące projekty, jak bazujące na dziełach Zdzisława Beksińskiego Nightmare Cathedral oraz Kingdom Come: Deliverance na licencji popularnej czeskiej gry wideo.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA