REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Instagram i weryfikacja wieku. Dzieci mają wysyłać video-selfie

Instagram planuje wprowadzić nowe metody weryfikacji użytkowników. Meta robi wszystko, żeby zniechęcić dzieci do korzystania ze swojej platformy.

23.06.2022
17:23
Instagram i weryfikacja wieku. Dzieci mają wysyłać video-selfie
REKLAMA

Serwisy społecznościowe nie bez powodu przy rejestracji pytają o datę urodzenia użytkownika. Prawo zabrania świadczenia wielu typu usług dzieciom poniżej 13 roku życia, a nawet starsze dzieciaki przed ukończeniem pełnoletności zwykle nie mają dostępu do wszystkich funkcji. Problemem jest weryfikacja oświadczenia w sprawie wieku, ale Meta (czyli właściciel Facebooka) ma pomysł, co z tym zrobić w przypadku Instagrama.

REKLAMA

Czytaj też:

Instagram (nie) dla dzieci

Twórcom usług z kategorii social media zależy oczywiście na tym, żeby mieć jak najwięcej użytkowników i z chęcią uzależniają od siebie ludzi od najmłodszych lat. Mimo to ze względu na potencjalne problemy prawne wynikające ze świadczenia usług nieletnim, tworzą mechanizmy weryfikacji wieku wykraczające poza oświadczenie ze strony użytkownika. To konieczne, bo nie każdy rodzic korzysta z kontroli rodzicielskiej (a młodzi ludzie często i tak sprytnie obchodzą zabezpieczenia).

Już niedługo osoby, które podają na Instagramie, że skończyły 18 lat, będą dodatkowo weryfikowane - na początek w Stanach Zjednoczonych. Jednym z trzech mechanizmów, których będzie używać Meta, gdy nieletni użytkownik zmieni np. datę urodzenia na wskazującą, iż skończył 18 lat, są tzw. video selfie, czyli krótki filmik z twarzą. Partnerem firmy jest startup Yoti z Londynu, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do określenia wieku użytkownika.

Video selfie to nie jedyny sposób na weryfikację wieku na Instagramie

Oprócz tego za użytkownika, który twierdzi, że ma już skończone 18 lat, będą mogli poświadczyć jego znajomi. Trzy osoby, które mamy w swoich kontaktach, będą musiały złożyć oświadczenie Instagramowi. Serwis poprosi, by w przeciągu 3 dni wskazali, ile lat ma użytkownik ubiegający się o weryfikację (poniżej 13, 13-17, 18-20, powyżej 21 lat; można też zaznaczyć, że nie jest się pewnym). Jedna dorosła może poświadczyć wiek tylko jednej osoby dorosłej.

REKLAMA
facebook meta instagram weryfikacja wieku 2 class="wp-image-2230563"
Instagram i weryfikacja wieku

Trzecia i ostatnia z opcji weryfikacji użytkownika polega na przekazaniu Meta, czyli właścicielowi Instagrama, zdjęcia swojego dokumentu, takiego jak np. paszport lub prawo jazdy. Firma obiecuje, że będzie przechowywać dane na ich temat jedynie przez 30 dni, a potem będą one usuwane. Wszystkie dane związane z wiekiem mają być przy tym prywatne i niewidoczne dla innych użytkowników, a sztuczna inteligencja cały czas bada, czy ktoś nie oszukał algorytmów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA