REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 11 podpowie, z jakiej funkcji powinieneś skorzystać. Tak działają sugerowane akcje

Nowa testowa kompilacja Windowsa rozpoznaje, że użytkownik obcuje z konkretnym zbiorem danych, jak data czy numer telefonu. Zaproponuje inteligentne skróty do powiązanych z danymi aplikacjami.

13.05.2022
6:45
Hotspot Wi-Fi w Windows nie działa
REKLAMA

Wygląda na to, że prace nad tegoroczną aktualizacją Windowsa 11 zostały zakończone. Microsoft w ramach Niejawnego programu testów systemu Windows opublikował nie jedną, a dwie kompilacje testowe. Jedną do kanału Beta, jedną do kanału Dev. Od tej pory kompilacje w kanale Dev dotyczyć będą nie systemu Windows 11 22H2, który ma pojawić się w tym roku, a Windows 11 23H2, przewidziany na rok przyszły, lub nawet późniejszych jego wersji.

REKLAMA

Czytaj też:

Pierwszą nowością opracowaną z myślą o następnej wersji Windowsa są sugerowane akcje. Nowość ta wykorzystuje uczenie maszynowe i zainstalowane w systemie aplikacje, by sugerować użytkownikowi kolejne działania. Funkcja ta na razie jest w powijakach i działa na dziś w dość skromnym zakresie. Ma być jednak szybko i dynamicznie rozwijana, jeśli spodoba się testerom. Jak działa?

Sugerowane akcje w Windows 11. Użytkownik kopiuje dane, a system podpowiada co dalej.

Sugerowane akcje to drobne podpowiedzi na ekranie, jakie system prezentuje użytkownikowi po skopiowaniu danych do Schowka. Na dziś testowy Windows 11 rozpoznaje trzy rodzaje danych: data, godzina i numer telefonu.

 class="wp-image-2175714"
Sugerowane akcje w Windows 11

Przy kopiowaniu numeru telefonu, Windows zaproponuje zadzwonienie pod ten numer wykorzystując domyślną w systemie aplikację do telefonowania (na przykład Teams), wyświetli też skróty do innych aplikacji umożliwiających nawiązanie połączenia z tym numerem.

 class="wp-image-2175717"
Sugerowane akcje w Windows 11

Przy kopiowaniu daty lub godziny, Windows zaproponuje stworzenie wpisu w kalendarzu z tą datą lub godziną, wyświetli też inne aplikacje powiązane z kalendarzem.

REKLAMA

W obu przypadkach podpowiedź jest dyskretna, nie zasłania treści i można ją łatwo ukryć. Nie da się jednak na dziś całkowicie wyłączyć tych sugestii, przynajmniej nie z poziomu graficznego interfejsu systemu.

Niewykluczone, że Sugerowane akcje trafią do użytkowników wcześniej niż w dniu premiery przyszłorocznej aktualizacji Windowsa 11. Już w tym roku Microsoft wydał kilka nowości do systemu, bez czekania na wersję 22H2. Na razie jednak funkcja ta, choć bardzo ciekawie się zapowiada, jest w początkowej fazie rozwoju. Microsoft prawdopodobnie chce ją nauczyć znacznie większej liczby rodzajów danych i możliwości działań, niż w aktualnej testowej wersji Windowsa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA