REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Narzekaniom na Windows 11 nie ma końca. No to może z nowym Ubuntu nadszedł mityczny rok Linuksa?

Niestety, Ubuntu 22.04 LTS raczej nie zwiastuje epoki dominacji Linuksa na komputerach osobistych. To jednak mile widziana aktualizacja jednej z najlepszych dystrybucji linuksowych na rynku. Zawiera nowego kernela oraz usprawnienia w interfejsie.

21.04.2022
21:59
windows kontra ubuntu linux wydajność
REKLAMA

Canonical właśnie udostępnił nową wersję Ubuntu. To wywodzący się z Debiana jeden z najlepszych desktopowych systemów operacyjnych opartych o Linuksa. Jest darmowy, łatwy w obsłudze, oferuje łatwy dostęp do użytecznych aplikacji i jest zgodny ze znaczną ilością sprzętu na rynku. Ubuntu zresztą ma liczne zalety - daje choćby możliwość pracy na starszych komputerach, które nie są już w stanie "udźwignąć" Windowsa.

REKLAMA

Czytaj też:

Nowe Ubuntu jest oznaczone jako LTS. To oznacza, że użytkownicy mogą oczekiwać aż pięć lat opieki serwisowej bez konieczności aktualizacji do przyszłej edycji systemu. Innymi słowy, użytkownik może pozostać na Ubuntu 22.04 nawet do 2027 r. i liczyć na usuwanie luk bezpieczeństwa i innych usterek, bez konieczności aktualizacji do przyszłych wersji 22.10, 23.04 i dalszych.

Ubuntu 22.04 LTS Jammy Jellyfish - co nowego?

 class="wp-image-2145981"
Ubuntu 22.04 LTS

Najbardziej widoczną dla użytkowników zmianą będzie nowa wersja środowiska GNOME, czyli, w dopuszczalnym uproszczeniu, usprawniony interfejs Pulpitu. Użytkownicy poprzedniej edycji LTS Ubuntu najpewniej szczególnie zdziwi menu Aktywności, które teraz jest wyświetlane w pionie, zamiast w poziomie, by lepiej wykorzystać przestrzeń roboczą typowego panoramicznego wyświetlacza.

 class="wp-image-2145984"
Czerń zastąpiła fiolet w Ubuntu 22.04 LTS

Zmieniła się też domyślna kolorystyka systemu - charakterystyczne dla Ubuntu odcienie fioletu zostały zastąpione przez bardziej elegancką czerń. Wszędzie też podmieniono logotyp samego Ubuntu na jego nową, odświeżoną wersję.

 class="wp-image-2145987"
Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish z ciemnym motywem interfejsu

Pojawiły się też zaprojektowane przez Canonical motywy interfejsu: jasny i ciemny, z możliwością ich modyfikacji.

Systemem zarządza też nowy kernel - Linux 5.17. Kluczowym atutem ma być, według Canonical, szersza zgodność systemu z nowoczesnym sprzętem. Dodatkowo, uaktualniono mechanizm szyfrujący OpenSSL do wersji 3.0.

Jak zainstalować Ubuntu 22.04 LTS? Jak zaktualizować?

Jeżeli użytkownik pracuje już na Ubuntu i chce zainstalować najnowszą wersję, oznaczoną jako 22.04, powinien wykonać następujące czynności:

  1. Uruchomić aplikację Terminal
  2. Wpisać w wiersz polecenia sudo apt-get update. Ta komenda uaktualni biblioteki bieżącej wersji Ubuntu do ich najnowszych wydań
  3. Wpisać sudo apt-get install update-manager-core
  4. Wpisać sudo do-release-upgrade -d
REKLAMA

Terminal może w toku aktualizacji poprosić o hasło administratora bądź poprosić o potwierdzenie działania.

Użytkownicy, którzy chcieliby zacząć przygodę z Ubuntu i nie wiedzą, jak zacząć lub jak je zainstalować, polecam szczegółowy tekst poradnikowy na Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA