REKLAMA

Microsoft pokazał świetne myszki, klawiatury i funkcje Windowsa dla osób z niepełnosprawnością

Adaptacyjne akcesoria pojawią się już niebawem w sprzedaży. Wkrótce też udostępniona zostanie nowa, zawierająca jeszcze więcej ułatwień dostępu wersja Windowsa 11.

11.05.2022 10.39
microsoft adaptacyjne akcesoria windows 11
REKLAMA

Firmie Microsoft można zarzucić wiele rzeczy, trzeba jednak przyznać, że pozostała wierna swojej założycielskiej misji. A więc demokratyzacji rynku komputerów osobistych i zapewnienia dostępu do nich jak najszerszej grupie użytkowników. Microsoft dokonywał w swojej historii wiele bardzo nieetycznych biznesowo decyzji i działań, a jego produkty i usługi miewały różną jakość - ale to użytkownik zawsze był stawiany na pierwszym miejscu.

REKLAMA

Czytaj też:

Od łatwych narzędzi programistycznych, przez system operacyjny dla IBM PC oraz jego klonów, aż po czasy bieżące, w których Microsoft zapewnia bezprecedensowy dostęp do gier wideo dla osób z niepełnosprawnościami. Co bardzo cieszy, firma założona przez Gatesa i Allena nawet te kilkadziesiąt lat później - już pod zupełnie innym kierownictwem - niezmiennie dąży do tego, by informatyka była czymś oczywistym i dostępnym dla każdej osoby na Ziemi. I właśnie pochwaliła się kolejnymi swoimi wysiłkami.

Adaptacyjne akcesoria Microsoftu. By obsługa komputera była łatwiejsza nawet u osób z niewielką zręcznością.

Adaptacyjne akcesoria Microsoftu wyraźnie czerpią wiele inspiracji ze wspomnianego wyżej adaptacyjnego kontrolera Xbox. Za sprawą tych akcesoriów użytkownik z niepełnosprawnościami sam może zbudować akcesoria zastępujące myszkę i klawiaturę tak, by ich obsługa była łatwa i wygodna. Akcesoria można podzielić na trzy grupy: Adaptacyjny Hub, Adaptacyjna Mysz i Adaptacyjne Przyciski.

 class="wp-image-2173026"
Microsoft Adaptive Mouse

Adaptacyjna Mysz to podstawowy moduł myszki: lewy przycisk, prawy przycisk, rolka i czujnik. Kształt obudowy można zaprojektować sobie samemu, by dopasować go do indywidualnych potrzeb. Można ją wydrukować samodzielnie na drukarce 3D (dokumentacja dostępna), można to zlecić Microsoftowi, można też wybrać jeden z przygotowanych przez firmę kształtów. Te ostatnie zawierają zarówno palmrest, jak i dającą się przyczepić po obu stronach myszy podkładka na kciuk (obie strony by uwzględnić lewo- i praworęcznych użytkowników).

Adaptacyjne Przyciski zapewniają do ośmiu dowolnie programowalnych przycisków. Ich kształt również można dopasować, można też skorzystać z akcesoriów ułatwiających ich przyciskanie (również i tu dostępna będzie dokumentacja do druku 3D).

 class="wp-image-2173035"
Microsoft Adaptive Buttons

Adaptacyjny Hub pozwala na połączenie do czterech przycisków bezprzewodowo. Dodatkowe akcesoria można łączyć przewodowo przez złącza 3,5 mm jack.

Akcesoria pojawią się w sprzedaży tej jesieni. Ich cena nie jest jeszcze znana.

Windows 11 z darmową aktualizacją na 2022 r. A w niej ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Już od długiego czasu w ramach Niejawnego programu testów systemu Windows użytkownicy mogą uczestniczyć w beta-testach Windowsa 11 22H2, czyli darmowej aktualizacji, która ma się pojawić w drugiej połowie bieżącego roku. Wśród licznych nowości dla użytkowników nie zabraknie ważnych elementów dla osób niepełnosprawnych.

 class="wp-image-2173047"
Sesje koncentracji w Windowsie 11 pomogą opędzić się od rozpraszających powiadomień

Dla osób z ADHD oraz tych mających problemy ze skupieniem uwagi Microsoft przygotował kilka nowości. Pierwszą jest łatwo dostępny przycisk trybu Nie przeszkadzać, który wycisza wszystkie powiadomienia poza priorytetowymi, który będzie dostępny na wierzchu, w panelu powiadomień. Drugą są ulepszone Sesje koncentracji. Po włączeniu takiej sesji Windows wejdzie w tryb Nie przeszkadzać, ukryje oznaczenia na ikonach aplikacji o liczbie powiadomień, zacznie rejestrować czas tej sesji odliczając czas pracy, jaki użytkownik sobie wyznaczył. Opcjonalnie może też zapewnić tło dźwiękowo-muzyczne z usługi Spotify.

 class="wp-image-2173071"
Windows 11 doda napisy do każdej słyszanej mowy - z aplikacji, klipu wideo czy nawet mikrofonu

Funkcja automatycznego generowania napisów generuje je z każdego źródła dźwiękowego. Nieważne czy to transmisja z wykładu szkolnego, wideopołączenie z biurem, filmik na YouTube czy nawet dźwięk z mikrofonu: Windows rozpozna mowę, zinterpretuje ją, nawet doda stosowną interpunkcję i wyświetli transkrypcję na ekranie. Funkcja ta na razie dostępna jest tylko dla mowy angielskiej, ale inne języki mają być dodawane w przewidywalnej przyszłości.

REKLAMA
 class="wp-image-2173044"
Sterowanie mową w Windowsie 11 niestety nie dla Polaków

Niestety wyłącznie anglojęzyczna pozostanie na razie możliwość sterowania komputerem za pomocą głosu. Szkoda, bo mechanizm ten działa wyjątkowo sprawnie, rozumiejąc mowę naturalną i intencje użytkownika z zaskakującą precyzją. Syntezator mowy również doczeka się dużego usprawnienia, brzmiąc znacznie bardziej ludzko i mniej mechanicznie - choć tu, ponownie, na razie wyłącznie w języku angielskim.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA