REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Xbox szykuje nową konsolę. Pojawi się w tym roku, zmieści się do kieszeni

Nowy Xbox będzie bardzo tani i niewielkich rozmiarów. Konsola ma pozwalać wyłącznie na zabawę z grami z usługi Xbox Cloud Gaming. Dodatkowo, Xbox szykuje aplikację Xbox Cloud Gaming na najpopularniejsze platformy smart TV.

07.05.2022
17:52
xbox one koniec produkcji konsol starej generacji microsoft
REKLAMA

Czy powyższa informacja nie brzmi znajomo? Obdarzeni lepszą pamięcią czytelnicy prawdopodobnie pamiętają doniesienia z 2020 r., w których informowaliśmy o planach Xboxa na małą konsolę do streamingu i aplikacje na telewizory. Te plany wyraźnie nie zostały zrealizowane. Teraz jednak trzy dobrze poinformowane źródła medialne - The Verge, VentureBeat i Thurrott - niezależnie od siebie i ze swoich źródeł donoszą, że plany te zostały co najwyżej odłożone w czasie. Mikro-Xbox i apki na telewizory pojawią się za mniej niż 12 miesięcy.

REKLAMA

Czytaj też:

Najmniejszy i najtańszy Xbox. Będzie bardzo przypominał Chromecasta.

Spekuluje się, że nowa konsola będzie miała formę tak zwanego sticka, czyli malutkiego urządzenia przypominającego pendrive, które jest wpinane do złącza HDMI w telewizorze czy monitorze. Podobnej formy urządzenia to Chromecast czy Xiaomi TV Stick czy Fire TV Stick.

Tani Xbox ma faktycznie kosztować grosze, ale w zamian być bardzo ograniczony. Na konsoli nie będzie można grać lokalnie. Za jej pośrednictwem możliwa będzie wyłącznie zabawa z Xbox Cloud Gaming. Innymi słowy gracz nie będzie mógł kupować gier - zamiast tego płacił będzie relatywnie niewielką opłatę abonamentową w zamian za dostęp do kilkuset gier z katalogu Xbox Game Pass. Nie będzie też mógł pobierać gier do pamięci, a grać wyłącznie przez streaming - a więc przez Internet, z nieco pogorszoną jakością dźwięku i obrazu oraz z milisekundowymi opóźnieniami w sterowaniu.

Aplikacje Xbox na telewizory. Bo i konsola może być zbędna.

Poza powyższymi Stickami, Microsoft ma też w najbliższych miesiącach wydać aplikacje Xboxa na systemy webOS i Tizen, a więc na te wykorzystywane przez LG i Samsunga w ich telewizorach. Aplikacje te umożliwią dostęp do usługi Xbox Cloud Gaming na tych samych zasadach, co w przypadku opisywanych wyżej Sticków. Kontroler do gier gracz będzie musiał zapewnić sobie sam i sparować go z telewizorem przez Bluetooth.

REKLAMA

Na dziś jednak Microsoft nie ma odpowiedniej oferty dla tych graczy, którzy chcieliby wyłącznie streamować gry. Xbox Cloud Streaming jest bonusem dla abonentów Xbox Game Pass Ultra, czyli najdroższej cyfrowej microsoftowej usługi dla graczy. Obejmuje ona również wiele przywilejów dla graczy na PC i konsolach, które wyłącznie dla streamingu nie mają sensu. Koszt usługi to 55 zł miesięcznie lub 160 zł kwartalnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA