REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Tech

Konsola i komputer staną się zbędne do grania w gry na Xboksa. Wystarczy telewizor i pad

Szef Xboxa potwierdza krążące od pewnego czasu plotki o aplikacji Xbox Game Pass na telewizory. Jeżeli dysponujemy porządnym łączem internetowym w naszym domu do zabawy z grami na Xboxa wystarczy kupno gamepada.

Streaming Xbox Game Pass na smart TV. Nie trzeba kupować konsoli
REKLAMA
315 interakcji
dołącz do dyskusji

Platforma Xbox już dawno temu wykroczyła poza ramy konsol do gier. Od długiego czasu komputery z Windows 10 są również traktowane jako sprzęty do grania w xboxowe gry. Od niedawna możemy również w nie grać na urządzeniach z Androidem w ramach usługi Xbox Game Pass. W tym ostatnim przypadku by umożliwić zabawę w nowoczesne i wymagające gry wykorzystywana jest technika strumieniowania xCloud.

REKLAMA

Strumieniowanie gier oznacza, że te nie są przetwarzane lokalnie na urządzeniu – na przykład na telefonie z Androidem – a w serwerowni Microsoftu. Rolą telefonu pozostaje więc wyświetlanie strumieniowanego z chmury obrazu z dźwiękiem i reagowanie na nasze polecenia z gamepada czy ekranu dotykowego. Dzięki temu możemy nawet na tanim smartfonie bawić się w najbardziej wypasione gry wideo. Jedynym warunkiem jest szybkie i zapewniające niskie opóźnienia łącze internetowe.

Od dawna mówiło się, że streaming w Xbox Game Pass ma być dostępny nie tylko na telefonach i tabletach. Czas na PC i telewizory.

Na dziś Xbox Game Pass dostępny jest wyłącznie na urządzenia z Androidem. Microsoft pracuje też nad ominięciem zakazów formalnych Apple’a, by umożliwić działanie tej usługi na systemach iOS i iPadOS. Widzieliśmy też doniesienia o budowanej aplikacji klienckiej na komputery z Windows 10. Zapewne też powstaje wersja na macOS-a. Dziś dowiadujemy się o kolejnej wersji tej usługi. Kto wie, być może najważniejszej.

Wspomina o niej Phil Spencer, szef działu Xbox, w wywiadzie dla The Verge. Microsoft planuje w przeciągu najbliższego roku wprowadzić do sprzedaży małe i niedrogie urządzonka przypominające z wyglądu Chromecasta, które po podpięciu do telewizora rozszerzałyby jego możliwości o streaming gier. Jednak w niektórych przypadkach nawet i to ma być zbędne. Powstają bowiem aplikacje klienckie na platformy smart TV.

Niestety na razie nie wiemy jakie. Dziś rano zwróciłem uwagę na powyższego tweeta, szeroko podawanego dalej przez znanych blogerów i dziennikarzy z branży. Nie poświęciłem mu należytej uwagi, bo nic nie sugeruje, by jego autor miał odpowiednie dojścia i wiedzę, by móc dzielić się takimi informacjami. Wydaje się on jednak potwierdzać to, co później opublikował The Verge. A więc już w przyszłym roku Xbox Game Pass może zawitać na telewizory Samsunga z systemem Tizen.

Xbox Game Pass na telewizorach. Czy streaming faktycznie może całkowicie zastąpić konsolę do gier?

Najkrótszą odpowiedzią na to pytanie jest niezbyt pomocne to zależy. Streaming z Xbox Game Pass ma liczne ograniczenia – techniczne i użytkowe. Usługa jest uzależniona od sprawności naszego dostawcy Internetu. Jeżeli łącze jest stabilne i cechuje się niskimi opóźnieniami (low latency) problemów nie powinno być żadnych. W innym przypadku możemy mieć problemy z opóźnieniami w sterowaniu – a więc z sytuacją, gdy nasza postać w grze reaguje z zauważalnym opóźnieniem na wciskanie przycisków na gamepadzie. W grze akcji, gdzie refleks jest kluczowy, może to być problemem.

Streaming ma też podobne ograniczenia co usługi VOD. To oznacza, że sygnał z serwerowni jest poddawany kompresji, a ta wpływa na jakość obrazu i dźwięku. Różnice w tej jakości są podobne, jak w przypadku treści filmowych na płytach Blu-ray UHD w zestawieniu z ich odpowiednikami na Netfliksie czy Prime Video. Dla fanów pięknej grafiki i kryształowo czystego dźwięku może to być pewien problem.

No i nie zapominajmy, że w ramach Xbox Game Pass płacimy abonament w zamian za dostęp do gier –  a nie za gry. Żadna z gier w efekcie nie należy do nas i nie wszystkie gry oferowane na platformę Xbox dostępne są w ramach Xbox Game Pass.

REKLAMA

Te ograniczenia są jednak szczególnie ważne przede wszystkim dla entuzjastów gier i nieszczęśników borykających się z miernym łączem internetowym. Do sporadycznego niedzielnego grania streaming w ramach Xbox Game Pass może być fantastyczną usługą. Jeżeli dodatkowo jedyne czego nam będzie trzeba to kupić gamepada i niedrogi abonament by móc bawić się w najnowsze gry na ekranie telewizora – Microsoft może mieć w rękawie potencjalny rynkowy hit.

Warto też wspomnieć, że już dziś na telewizory z Android TV dostępna jest konkurencyjna usługa w formie GeForce Now. W niej jednak możemy korzystać tylko z wybranych, zakupionych już na innych platformach gier. Xbox Game Pass nie wymaga kupowania niczego poza samą subskrypcją.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA