REKLAMA

Microsoft zrobił psikusa Apple'owi. Fortnite wrócił na iPhone'a. Dzięki chmurze zagrasz za darmo

Minęły już dwa lata, od kiedy Fortnite wyleciał z hukiem z App Store’u, a Epic Games nadal nie udało się dogadać z Apple’em w tej sprawie. Firmie z Cupertino psikusa zrobił jednak Microsoft, który wprowadził jedną z najpopularniejszych gier świata na iPhone’y tylnymi drzwiami. Dzięki chmurze xCloud.

06.05.2022 17.31
fortnite-iphone-za-darmo-xcloud-microsoft-chmura-xbox-game-pass
REKLAMA

Apple usunął Fortnite’a z App Store’a, gdyż Epic Games z pełną świadomością konsekwencji złamał regulamin sklepu z aplikacjami na iPhone’y, by zrobić z procesu z firmą Tima Cooka w tej sprawie istne show. Twórcom silnik Unreal nie udało się jednak pokonać oponenta, chociaż narobił mu smrodu.

REKLAMA

Czytaj też:

Spór pomiędzy Apple i Epic Games zaowocował jak na razie tym, że już od prawie dwóch lat posiadacze telefonów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie nie mają dostępu do jednej z najpopularniejszych gier wideo na świecie. To się jednak teraz zmienia, bo w sukurs Fortnite’owi przyszedł Microsoft.

Microsoft w ramach abonamentu Xbox Game Pass udostępnia usługę strumieniowania gier z chmury już od dawna. Firma chwali się jednak, że akurat w Fortnite'a w ramach usługi xCloud można grać już teraz za darmo. Jedyne, czego potrzebują użytkownicy iPhone'ów, to dostępu do internetu, konta Microsoft oraz przeglądarki Safari, a producent konsol Xbox zajmie się resztą.

Co ciekawe, nie potrzeba nawet pada, gdyż xCloud pozwala na sterowanie dotykowe, z czego skorzystają również posiadacze sprzętów od innych producentów, w tym np. smartfonów z Androidem. W ich przypadku również wystarczy przeglądarka obsługująca chmurę Microsoftu, a nawet jest dostępna aplikacja do obsługi xClouda (a do tego Fortnite'a można zainstalować z Google Play lub pliku APK).

Microsoft musi być szalenie zadowolony z tego, że udało się mu zagrać na nosie Apple’owi.

REKLAMA

Firma z Redmond chciała wprowadzić gry w chmurze na iPhone’y, ale ich producent upiera się jednak przy tym, by nie oferować aplikacji do strumieniowania gier w App Storze. Twórcy tego typu usług dla graczy odpowiedzieli... udostępnianiem ich za pośrednictwem przeglądarki internetowej Safari (a skróty do xClouda i spółki można nawet przypiąć do pulpitu w iOS).

Chmura od Microsoftu nie jest przy tym jedyną, która chce pozwolić grać w Fortnite’a na iPhone’ach. Nvidia już jakiś czas temu zapowiedziała, że w ramach swojej usługi GeForce Now udostępni słynną grę Epic Games. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by Fortnite trafił na Stadię od Google’a lub Lunę od Amazonu (przynajmniej od strony technicznej, bo potrzeba jeszcze dobrej woli zainteresowanych stron).

zdjęcie główne: Diego Thomazini

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA