REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

xCloud na konsole już dostępny. Gry z Xboksa Series X odpalisz nawet na Xboksie One

Microsoft zapowiedział właśnie oficjalnie udostępnienie oficjalnie usługi xCloud na konsolach. Dzięki temu nawet na pierwszym Xboksie One będzie można odpalić gry z Xbox Series X.

17.11.2021
18:19
xCloud na konsole już dostępny. Xbox Series i One z graniem w chmurze
REKLAMA

xCloud, czyli Xbox Cloud Gaming, to usługa Microsoftu pozwalająca na streaming gier z chmury. Do tej pory można było skorzystać z niej na urządzeniach mobilnych i pecetach poprzez aplikacje i przeglądarkę internetową, ale teraz jej dostępność zostaje rozszerzona na konsole obecnej i poprzedniej generacji.

REKLAMA

xCloud na konsolach Xbox

W ramach xCloud można uruchamiać w chmurze wybrane gry z biblioteki Xbox Game Pass. Aby było to możliwe, należy być subskrybentem planu Ultimate. Po listopadowej aktualizacji z tej usługi będą mogli od razu skorzystać posiadacze zarówno Xboksów Series X|S, jak i Xboksów One. Na start nowość pojawi się w 25 krajach na świecie, w tym w Polsce.

Dzięki temu, że po swojej stronie Microsoft wymienił w serwerowni Xboksy One S na Xboksy Series X, posiadacze starszych konsol mogą odpalać gry niedostępne natywnie na ich sprzęcie. Są to m.in. The Medium, The Riftbreaker czy Recompile, a na początku przyszłego dołączy do nich nawet Microsoft Flight Simulator.

Na konsolach Xbox One oraz Xbox Series S będzie można też odpalać teraz również wydane na nie produkcje w potencjalnie lepszej jakości niż po uruchomieniu natywnie (aczkolwiek to, czy faktycznie będą lepiej wyglądały, zależy od połączenia internetowego). Nie mogę się doczekać, aż będę miał okazję to przetestować.

Użytkownicy sprzętów obu generacji będą mogli grać w wybrane gry z Xbox Game Passa bez konieczności pobierania ich na dysk.

To świetne wieści i ucieszy to zwłaszcza te osoby, które mają mniej niż 1 TB przestrzeni w swojej konsoli. W dodatku jeśli gra z Xbox Game Passa okaże się nietrafionym wyborem, to dzięki opcji testowania jej w chmurze bez pobierania można zaoszczędzić sporo czasu i transferu.

REKLAMA

Oprócz tego możliwość odpalenia xCloud na konsoli ma jeszcze jedną zaletę - jeśli dostaniemy od znajomego zaproszenie do obsługiwanej przez chmurę gry, której jeszcze nie pobieraliśmy, będziemy mogli od razu dołączyć do rozgrywki. Ułatwi to z pewnością wspólną zabawę.

Warto przy tym dodać, że udostępnienie oficjalnie xCloud na konsole to tylko jedna z wielu niespodzianek Microsoftu na 20-lecie marki Xbox. Firma w ostatnich dniach udostępniła kolejne 76 gier w ramach programu kompatybilności wstecznej, dodała obsługę funkcji FPS Boost w kolejnych grach oraz udostępniła znienacka darmowy tryb multiplayer z gry Halo Infinite w wersji beta na kilka tygodni przed premierą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA