REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Powstaje tańszy Chromecast z Google TV. Zabraknie w nim ważnej funkcji

Przystawka Chromecast to i tak na dziś jedna z najtańszych propozycji na rozszerzenie możliwości telewizora. Dla tych, którzy wymagają jeszcze mniej, Google szykuje alternatywną propozycję. Urządzenie za grosze, ale z istotnym ograniczeniem.

25.01.2022
10:07
Google TV działa źle i wolno. Na szczęście będzie lepiej
REKLAMA

Jak wynika z informacji zdobytych przez 9to5Google, Google pracuje nad nową wersją Chromecasta z Google TV. Urządzenie nosi wewnętrzną nazwę tymczasową Boreal i ma w pełni obsługiwać nowoczesny kodek AV1. Przystawka ma się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak wynika z kolei z informacji od The Protocol, nowy Chromecast nie jest następcą aktualnie oferowanego, a uzupełnieniem oferty. Przystawka pozwoli na odtwarzanie wyłącznie w rozdzielczości HD, bez możliwości przełączenia się na Ultra HD. W urządzeniu ma być obecny bardzo tani układ Amlogic S805X2 z grafiką Mali-G31 (do 1080p przy 60 Hz, sprzętowe dekodowanie AV1) i 2 GB RAM. Ma być sprzedawany w cenie niższej niż 40 dol., a więc mniej więcej dwukrotnie niższej od zwykłego Chromecasta z Google TV.

Chromecast z Google TV daje nowe życie telewizorom, których funkcje smart TV przestały działać, jak należy.

Chromecast to urządzenie, które przeniesie każdy telewizor ze złączem HDMI do bieżących czasów. Przynajmniej jeśli chodzi o dostęp do treści i rozrywki, bowiem z jakością obrazu i dźwięku, niestety, nie zrobi nic. Na niewielkim urządzeniu zainstalowany jest system Android TV 10 z nakładką Google TV, który przejmuje rolę smart TV. To właśnie za jego pomocą można instalować i uruchamiać aplikacje VOD i do obsługi gier wideo.

REKLAMA

Szczególnym atutem Chromecasta jest możliwość castowania treści. A więc możliwość łatwego przeniesienia odtwarzanego na telefonie, tablecie lub PC wideo na ekran telewizora. Wystarczy kliknąć stosowną ikonę przy odtwarzanym filmie, która pojawia się, gdy w sieci możliwe jest castowanie, a dany klip, film czy serial natychmiastowo zacznie być odtwarzany na telewizorze.

Chromecast nie doczekał się na dziś oficjalnej dystrybucji w Polsce, ale wiele sklepów dostarcza go do kraju na własną rękę. W funkcje Chromecasta wyposażone jest też większość telewizorów i przystawek z Android TV. Choć warto wspomnieć, że nowy Chromecast może działać znacznie szybciej i sprawniej od lagującego interfejsu kupionego przed wieloma laty za niewielką kwotę telewizora.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA