REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Nowe komputery bez obsługi odtwarzania filmów z płyt. To koniec pewnej epoki

W 12. generacji układów Intel Core zabraknie modułu sprzętowego Intel SGX. Polegają na nim wszystkie aplikacje do odtwarzania filmów na płytach DVD i Blu-ray. Bez niego odtwarzanie filmów Blu-ray UHD staje się niemożliwe.

15.01.2022
19:26
pc blu-ray uhd
REKLAMA

Miłośnicy kupowania filmów na fizycznym nośniku po raz wtóry muszą zdać sobie sprawę, że są traktowani przez rynek jako malutka nisza. Mimo iż to fizyczny nośnik gwarantuje stały dostęp do treści i zapewnia najwyższą jakość obrazu i dźwięku, tak wygoda związana z cyfrowym strumieniowaniem mediów sprawiła, że mało kto już dziś kupuje płyty z filmami. Na tyle mało, że największy producent procesorów dla PC zdecydował, że tymi klientami nie ma sensu się już przejmować.

REKLAMA

Czytaj też:

Prawdopodobnie decyzja Intela przeszłaby bez echa aż do czasu masowej dostępności nowych komputerów na rynku. Głos jednak zabrała firma CyberLink, znana z jej odtwarzaczy filmów DVD i Blu-ray dla Windows. Ogłosiła, że nie jest w stanie obejść problemu, jakim jest usunięcie modułu Intel SGX z układów Intel Alder Lake. Jej aplikacje na tych procesorach nadal będą odtwarzać filmy na DVD i Blu-ray, ale nie będą w stanie sobie poradzić z najnowszym Blu-ray UHD, wykorzystywanym do filmów w 4K z HDR. Okazuje się, że nie jeden CyberLink ma problem. Dopóki ktoś nie udowodni inaczej, odtworzenie takich płyt bez tego podzespołu nie będzie możliwe na PC z Windows.

Nowe PC bez odtwarzania filmów Blu-ray UHD. Intel nie uznaje, by to było ważne.

REKLAMA

Intel SGX to inaczej Intel Software Guard Extensions. To sprzętowy moduł bezpieczeństwa, dzięki któremu dużo trudniej złamać zabezpieczenia DRM. Innymi słowy, jednym z głównych zadań SGX w praktyce było zapewnienie ochrony antypirackiej. Windows i jego sterowniki napędów optycznych są zbudowane tak, by polegać na SGX w przypadku odtwarzania chronionej treści z nośnika fizycznego. A więc podczas odtwarzania oryginalnych filmów z płyt.

Problem w tym, że SGX okazał się wadliwy. Hakerzy rozgryźli jego zabezpieczenia, przez co te stały się nieskuteczne. Co gorsza, SGX wpływał negatywnie na bezpieczeństwo innych podzespołów układów Intel Core. Intel miał więc powody, by usunąć go ze swoich nowych procesorów. Nie zmienia to jednak faktu, że PC zdolny do odtwarzania filmów Blu-ray UHD za pewien czas stanie się nie lada rarytasem dla pewnej grupy odbiorców. Którzy dalej cenią sobie prawo własności i wysoką jakość i którzy zdają się ignorować fakt, że sztandarowe modele laptopów większości producentów pozbawione są napędu optycznego od jakichś 10 lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA