REKLAMA

NASA fotografuje niewielkie urządzenie z orbity. I to na Marsie

Do tego, że sondy kosmiczne krążące wokół Marsa fotografują od czasu do czasu łazik Curiosity, Perseverance, czy ostatnio Zhurong zdążyliśmy już się przyzwyczaić. Teraz jednak jeden z orbiterów przebił to.

03.04.2022 17.55
Do nogi marsjańskiego helikoptera Ingenuity coś się przyczepiło
REKLAMA

Pod względem rozmiarów Curiosity jeżdżący po dnie krateru Gale w okolicach góry Aeolis Mons jest nieco mniejszy od samochodu dostawczego. Podobne rozmiary ma także łazik Perseverance, którego w wielu przypadkach aż trudno odróżnić od Curiosity. Obydwa łaziki stanowią największe urządzenia dostarczone przez NASA na Marsa. Wcześniejsze łaziki Spirit, Opportunity i Pathfinder były od nich znacznie mniejsze.

REKLAMA
 class="wp-image-2117487"
Łaziki marsjańskie. Od najmniejszego: Pathfinder, Spirit/Opportunity, Curiosity. Źródło: NASA

Równie pokaźnych rozmiarów jest pierwszy chiński łazik marsjański. Zhurong to urządzenie o wymiarach 2,6 × 3 metry i wysokości 1,85 m.

 class="wp-image-2117493"
Łazik Zhurong podczas przygotowań do misji

Łaziki Curiosity i Perseverance wielokrotnie już były fotografowane z orbity przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Zaledwie kilka dni temu ta sama sonda wykonała zdjęcie także ich chińskiemu koledze.

 class="wp-image-2117499"

Choć na zdjęciu nie widać szczegółów Zhuronga, do jednak bardzo dobrze widać sam łazik jak i ciągnące się za nim ślady pozostawione przez jego koła w marsjańskim regolicie. Zhurong aktualnie przemierza marsjańskie równiny Utopia Planitia, te same, na których kilka dekad wcześniej, 3 września 1976 r. wylądował lądownik Viking 2.

Co tam łaziki! Dajcie mi prawdziwe wyzwanie.

Warto tutaj przypomnieć, że sonda Mars Reconnaissance Orbiter wystartowała z Ziemi niemal 17 lat temu i wszystkie znajdujące się na jej pokładzie instrumenty pochodzą z początku wieku. Pierwszy iPhone został zaprezentowany przez Steve'a Jobsa 29 czerwca 2007 roku. Ten kontekst jedynie uwydatnia fantastyczne możliwości sprzętu znajdującego się na pokładzie sondy.

 class="wp-image-2117502"
Łazik Perseverance. Źródło: MRO

Kiedy fotografowanie łazików się już sondzie znudziło, naukowcy postanowili sprawdzić, czy jest ona w stanie sfotografować… dron Ingenuity. Tak, mowa właśnie o tym niewielkim urządzeniu, które dotarło na Marsa przyczepione do podwozia łazika Perseverance.

Ingenuity to dron o masie niecałych dwóch kilogramów wyposażony w wirniki, których łopaty od jednego do drugiego końca rozciągają się na 120 cm. Sam korpus urządzenia ma rozmiary jedynie 13,6 × 19,5 × 16,3 cm.

 class="wp-image-2117505"
Dron Ingenuity. Źródło: MRO
REKLAMA

Jak się okazuje, dla MRO nie ma rzeczy niewykonalnych i na najnowszym zdjęciu naukowcom udało się dostrzec Ingenuity.

Aż chciałoby się, aby naukowcy zarządzający MRO zrobili przegląd wszystkich urządzeń, które kiedykolwiek wylądowały na Marsie i stworzyli ich rodzinny album zdjęć. Chętnie zobaczyłbym jak teraz z orbity wygląda otoczenie Vikingów, łazików Pathfinder, Spirit i Opportunity czy szczątki rozbitego kilka lat temu lądownika Schiaparelli.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA