Rzeki na Marsie nie były tymczasowym tworem. Płynęły przez tysiące lat
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył nowe dowody na to, że miliardy lat temu na powierzchni Marsa płynęły rzeki. Odkrycie może dostarczyć nam nowych informacji pomocnych przy poszukiwaniu śladów dawnego życia na Czerwonej Planecie.
W artykule opublikowanym dzisiaj w periodyku Nature Communications, naukowcy analizują nowe zdjęcia wysokiej rozdzielczości wykonane za pomocą kamery HiRISE zainstalowanej na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter.
Na podstawie zdjęć astronomowie stworzyli trójwymiarowe mapy basenu Hellas na Marsie, jednego z największych kraterów uderzeniowych w Układzie Słonecznym. W trakcie analizy map odkryli depozyty osadowe o wysokości 200 metrów, niemal dwa razy wyższe od Białych klifów w Dover i szerokości nawet 1,5 km.
Badacze są przekonani, że wyniki ich badań przyczynią się do poszukiwania śladów dawnego życia na Marsie.
- Nigdy wcześniej nie widzieliśmy wychodni tak szczegółowo, aby móc zdecydowanie stwierdzić, że są tak stare - mów Joel Davis, adiunkt w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i współautor opracowania. To jeszcze jeden element układanki, której rozwiązaniem jest wiedza o tym jak dużo wody znajdowało się w przeszłości na Marsie.
Rzeki na Marsie nie były tymczasowym tworem.
Powyższe odkrycie było możliwe dzięki fantastycznej sondzie, która krąży wokół Marsa setki milionów kilometrów od Ziemi. Kamera HiRISE jest w stanie fotografować powierzchnię Marsa w skali 25 cm/piksel z wysokości 400 km.