REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Rzeki na Marsie nie były tymczasowym tworem. Płynęły przez tysiące lat

Międzynarodowy  zespół naukowców odkrył nowe dowody na to, że miliardy lat temu na powierzchni Marsa płynęły rzeki. Odkrycie może dostarczyć nam nowych informacji pomocnych przy poszukiwaniu śladów dawnego życia na Czerwonej Planecie.

08.05.2020
14:01
Rzeki na Marsie nie były tymczasowym tworem. Płynęły przez tysiące lat
REKLAMA
REKLAMA

W artykule opublikowanym dzisiaj w periodyku Nature Communications, naukowcy analizują nowe zdjęcia wysokiej rozdzielczości wykonane za pomocą kamery HiRISE zainstalowanej na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter.

Niestety nie możemy tam zejść i przyjrzeć się dokładniej z bliska, ale zdumiewające podobieństwa do skał osadowych na Ziemi pozostawiają niewiele miejsca dla wyobraźni - mówi  Francesco Salese z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.

Na podstawie zdjęć astronomowie stworzyli trójwymiarowe mapy basenu Hellas na Marsie, jednego z największych kraterów uderzeniowych w Układzie Słonecznym. W trakcie analizy map odkryli depozyty osadowe o wysokości 200 metrów, niemal dwa razy wyższe od Białych klifów w Dover i szerokości nawet 1,5 km.

Aby tak wysokie depozyty mogły powstać, niezbędne były warunki pozwalające na istnienie dużych ilości wody w stanie ciekłym - dodaje Salese.

Badacze są przekonani, że wyniki ich badań przyczynią się do poszukiwania śladów dawnego życia na Marsie.

- Nigdy wcześniej nie widzieliśmy wychodni tak szczegółowo, aby móc zdecydowanie stwierdzić, że są tak stare - mów Joel Davis, adiunkt w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i współautor opracowania. To jeszcze jeden element układanki, której rozwiązaniem jest wiedza o tym jak dużo wody znajdowało się w przeszłości na Marsie.

Rzeki na Marsie nie były tymczasowym tworem.

Rzeki, które uformowały te skały nie były tylko tymczasowym tworem - one tam istniały przez dziesiątki lub nawet setki tysięcy lat na raz - dodaje.

REKLAMA

Powyższe odkrycie było możliwe dzięki fantastycznej sondzie, która krąży wokół Marsa setki milionów kilometrów od Ziemi. Kamera HiRISE jest w stanie fotografować powierzchnię Marsa w skali 25 cm/piksel z wysokości 400 km.

Także na Ziemi, skały osadowe od pokoleń wykorzystywane są przez geologów do nakładania ograniczeń na warunki panujące na Ziemi miliony czy miliardy lat temu - mówi William McMahon, współautor odkrycia. Teraz możemy te same metody zastosować na innej planecie skalistej, na Marsie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA