REKLAMA

Największa rafa koralowa na świecie bieleje jak lodowiec. Ocieplenie klimatu ją zabija

Za każdym razem kiedy do tego dochodziło, naukowcy alarmowali i wskazywali na działania, które trzeba podjąć. Wszystko, jak krew w piach. Największa rafa koralowa na świecie znowu blaknie.

29.03.2022 04.42
rafa koralowa
REKLAMA

Oceanolodzy z Australii alarmują, że już po raz szósty w historii Wielka Rafa Koralowa przechodzi okres masowego blaknięcia na skutek fal upałów wywołanych przez zmiany klimatyczne. Co więcej, nie jest to zjawisko lokalne, a globalne. Coraz cieplejsze wody u wybrzeży Australii odciskają swoje piętno na wrażliwej na temperatury rafie koralowej.

REKLAMA

Największa rafa koralowa świata zmienia kolor na biały

Najnowsze obserwacje rafy koralowej przeprowadzone z powietrza przez władze Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej w Australii wskazują, że już ponad połowa całej rafy widocznej z powietrza całkowicie wyblakła. Tu i ówdzie widać na rafie oznaki fluorescencji w kolorze różowym, żółtym i niebieskim. Jak podkreślają badacze, rafa uwalnia takie barwniki fluorescencyjne w celu ochrony swojej tkanki przed wysokimi temperaturami i intensywnym promieniowaniem słonecznym. Problem ten dotyczy szczególnie północnej części rafy koralowej, czyli tej znajdującej się bliżej równika. Analogicznie na południu skutki fali ciepła są nieco mniejsze.

rafa koralowa

Jak wskazują badacze w swoim najnowszym raporcie obserwacje prowadzone z powietrza stanowią standardowy sposób kontrolowania stanu rafy koralowej. Teraz, na podstawie tych danych w szczególnie dotknięte rejony rafy koralowej zostaną wysłane zespoły nurków, które sprawdzą jak głęboko sięgnął proces blaknięcia.

REKLAMA

Warto jednak zauważyć, że różne rafy ulegają blaknięciu w różnym stopniu, a nawet w ramach jednej rafy różne obszary dotknięte są tym procesem w różnym stopniu. Nie zmienia to jednak faktu, że jak na razie średnie temperatury na Ziemi jedynie rosną, a tym samym z roku na rok rafy koralowe będą wystawiane na coraz bardziej niekorzystne warunki środowiskowe. Jeżeli ludzkość nie upora się odpowiednio szybko z emisją gazów cieplarnianych, to i przyszłość rafy koralowej będzie malowała się wyjątkowo ponuro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA