REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Gigantyczny, wiekowy koral odkryty u wybrzeży Wysp Palmowych

U wybrzeży Australii znajduje się grupa szesnastu niewielkich wysp znanych jako Wyspy Palmowe. U wybrzeży jednej z tychże wysp naukowcy właśnie odkryli największą kolonię koralowców w całej Wielkiej Rafie Koralowej.

20.08.2021
6:10
muga dhambi koralowiec
REKLAMA

Muga dhambi (Duży Koral), bo tak nazywany jest tenże okaz przez mieszkańców wyspy ma aż 10,4 m średnicy. Jest to koralowiec z rodzaju Porites, która zazwyczaj przyjmuje kształt kuli.

REKLAMA
 class="wp-image-1828363"
Źródło: Smith et al., Scientific Reports, 2021

Ta konkretna kula powstała z kolonii korali, które namnażały się przez wiele pokoleń. Wysoka odporność na zmienne warunki pogodowe sprawiła, że Muga dhambi przetrwał w swoim życiu bardzo wiele, od cyklonów, przez odpływy i ludzką aktywność po wielokrotne blaknięcie raf koralowych. Naukowcy szacują, że jego wiek to około 430 lat, a więc powstał on na długo zanim zasiedlono Australię.

Część powierzchni koralowca pokrywają gąbki, które zazwyczaj zadomawiają się po najbardziej burzliwej stronie korala, tam, gdzie jest on wystawiony na najsilniejsze prądy oceaniczne. W przypadku rekordowego koralowca pokrywają one niemal 15 proc. jego powierzchni.

 class="wp-image-1828366"
Źródło: Smith et al., Scientific Reports, 2021
REKLAMA

Mimo długiej historii tego konkretnego okazu skutecznie unikał on człowieka przez niemal pół millenium. Udało się go odkryć dopiero w marcu 2021 r. w ramach otwartego projektu badawczego, gdy skrywał się na głębokości ponad 7 metrów.

Naukowcy z pewnością będą teraz dokładnie przyglądać się kondycji, ale także historii tej konkretnej kolonii. W obliczu zmian klimatycznych i coraz wyższego zakwaszenia oceanu warto bowiem poznać sposoby koralowców na przetrwanie. Być może w ten sposób uda się ustalić, w jaki sposób można zmniejszyć presję, jaką aktualnie środowisko wywiera na koralowce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA