REKLAMA

Rafa koralowa znika z powierzchni Ziemi. Połowy już nie ma, zaraz zniknie druga

W latach pięćdziesiątych XX wieku na świecie było dwa razy więcej rafy koralowej niż obecnie. Czy sto lat później korale będą już tylko historią?

20.09.2021 11.10
Rafa Koralowa na pustyni
REKLAMA

W najnowszym artykule opublikowanym w periodyku One Earth naukowcy opisują przerażające tempo utraty bioróżnorodnodości w rafach koralowych. Siedemdziesiąt lat wystarczyło, aby zmiany klimatyczne, intensywne połowy i katastrofy naturalne wyeliminowały ponad połowę rafy koralowej, z którą zniknęło mnóstwo gatunków ryb związanych z tym ekosystemem.

REKLAMA

Sama świadomość powagi sytuacji to jednak za mało. Naukowcy doskonale wiedzą, że sytuacja będzie się tylko pogarszała. Rafy koralowe są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury, a ta wraz ze zmianami klimatycznymi będzie stopniowo rosła. Wysoka temperatura z kolei prowokuje okresy blaknięcia rafy.

Za proces blaknięcia odpowiedzialne są glony, które dostarczają koralom składników odżywczych. Problem jednak w tym, że jeżeli pojawi się okres wyjątkowo wysokiej temperatury i nasłonecznienia, glony przestają produkować składniki odżywcze, a zaczynają wydzielać składniki toksyczne dla raf koralowych. W reakcji na toksyny korale odrzucają glony, co z kolei może prowadzić do śmierci korali.

Rafę koralową bardzo łatwo zabić

W ciągu ostatnich pięciu lat blaknięcie raf koralowych można było obserwować trzykrotnie tak w Australii jak i w okolicach Belize czy Florydy. Warto jednak uświadomić sobie jak niewiele trzeba. We wszystkich tych miejscach wzrost temperatury oceanu wynosił w tym czasie zaledwie 0,068 stopnia Celsjusza.

REKLAMA

Badacze zauważają jednak, że blaknięcie rafy koralowej to nie tylko negatywne skutki dla środowiska, ale także dla gospodarek wielu krajów, które bazują na połowach ryb. Znikanie raf, powoduje znikanie wielu gatunków ryb. Na miejscu zostają tylko te najwytrwalsze gatunki. Niższa różnorodność to niższe połowy, a nie trzeba wspominać, że takie połowy karmią miliony ludzi na całym świecie.

Co można zrobić? Nie ma żadnego magicznego sposobu, żeby uchronić rafę koralową. Jedyną szansą na powstrzymanie negatywnych zmian jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Do tego jednak potrzeba globalnego i zdecydowanego działania. Mimo tego, że mówi się o tym od wielu lat, właściwych i zdecydowanych zmian, póki co nie widać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA