1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chodzi o laptopy dla twórców, ASUS nie ma sobie równych

Lokowanie produktu: ASUS

Nieważne, czy jesteś profesjonalistą, marzysz o pracy w branży kreatywnej lub stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie fotografii, filmowania lub designu. ASUS zadbał o to, byś mógł kupić komputer idealnie dopasowany nie tylko do twoich kreatywnych potrzeb, ale też do budżetu.

18.03.2022
19:59
Laptopy dla twórców ASUS - każdy znajdzie coś dla siebie

Kupno komputera do zadań twórczych nie jest tak proste, jak kupno laptopa do gier czy ultrabooka do pracy biurowej. Jeśli dopiero zaczynamy zabawę z twórczością, bardzo trudno jest znaleźć niedrogi komputer, który będzie jednocześnie oferował dobrą wydajność i wyświetlacz, na którym zobaczymy prawdziwe kolory.

Gdy potrzeby rosną, wcale nie jest łatwo znaleźć maszynę, która jednocześnie nadaje się do zastosowań kreatywnych, a nie jest robionym na jedno kopyto laptopem, który mógłby mieć na klapie logo producenta X lub Z, a i tak nikt by nie zauważył różnicy. Z kolei w segmencie profesjonalnym większość producentów zapomina, że nie wystarczy dołożyć do laptopa gamingowego dobrej matrycy, by uczynić z niego sprzęt dla kreatywnych profesjonalistów - potrzeba czegoś więcej, co nie tylko ułatwi im pracę, ale też sprawi, że obcowanie z komputerem będzie ciekawe i inspirujące.

Laptopy dla twórców ASUS class="wp-image-2097162"
Laptopy dla twórców marki ASUS

Na szczęście ASUS ma w swoim portfolio coś dla każdej z tych grup. Nieważne, czy dopiero zaczynasz czy już zarabiasz pieniądze na projektach wycenianych na dziesiątki tysięcy złotych - z pewnością znajdziesz właściwy sprzęt w portfolio laptopów dla twórców marki ASUS. Każdy z nich jest wyposażony w unikalne funkcje, które czynią go znakomitym wyborem do pracy twórczej. Na każdym z nich znajdziemy też oprogramowanie ASUS Pro Art Creator Hub, które pozwala w wygodny sposób zarządzać ustawieniami komputera, monitorować jego parametry, a nawet skalibrować wyświetlacz.

 class="wp-image-2097204"

ASUS Vivobook Pro 15 OLED - idealny na początek.

Jako fotograf mogę powiedzieć, że bariera wejścia do tego świata sama w sobie jest kuriozalnie wysoka. Aparaty cyfrowe są horrendalnie drogie, tak samo jak obiektywy; do tego trzeba dodać akcesoria, oprogramowanie… ktoś, kto chce zacząć przygodę z poważną fotografią, nie smartfonową, musi się szykować na spore wydatki.

ASUS Vivobook Pro 15 OLED class="wp-image-2097183"
ASUS Vivobook Pro 15 OLED

Na domiar złego, jeszcze do niedawna trzeba się też było liczyć z wydaniem sporej sumy na laptopa, bo o ile większość niedrogich maszyn zapewniała dostateczną wydajność do obróbki zdjęć, tak ich ekrany nie nadawały się ani odrobinę do pracy z kolorem. ASUS Vivobook Pro 15 OLED zmienił ten stan rzeczy.

Vivobook Pro 15 OLED jest sprzętem przystępnym cenowo, a mimo to oferuje bardzo dobrą wydajność, dzięki procesorowi Intel Core i5 i grafice Nvidia GeForce RTX 3050 ze sterownikami Studio, która dostarcza dodatkowej mocy obliczeniowej w większości programów graficznych. Najważniejszy w tej układance jest jednak ekran; to jedyny laptop w tym segmencie, w którym znajdziemy matrycę OLED.

ASUS Vivobook Pro 15 OLED class="wp-image-2097180"
ASUS Vivobook Pro 15 OLED

15-calowy wyświetlacz Vivobooka Pro 15 OLED gwarantuje nieskończony kontrast, świetne kąty widzenia i pełne pokrycie przestrzeni barw DCI-P3, co pozwala komfortowo pracować ze zdjęciami i filmami, bez obaw o przekłamanie kolorów. W połączeniu z elegancką obudową, bardzo wygodną klawiaturą i długim czasem pracy na jednym ładowaniu, daje nam to rewelacyjny sprzęt na początek przygody z twórczością.

ASUS Vivobook Pro 14X OLED - dla tych, którzy potrzebują czegoś więcej.

Jeśli próg wejścia do świata twórczego dla entuzjastów jest wysoki, to sam już nie wiem, co powiedzieć o progu wejścia do świata profesjonalnego, gdzie nie istnieje górna granica ceny niezbędnego sprzętu, a laptopy nadające się do działań twórczych zwykle kosztują majątek.

ASUS Vivobook Pro 14X OLED class="wp-image-2097156"
ASUS Vivobook Pro 14X OLED

Na ich tle ASUS Vivobook Pro 14X OLED jawi się jako uniwersalne narzędzie do wszelkich zastosowań twórczych, które jednocześnie obniża barierę wejścia do tego świata o dobrych kilka tysięcy złotych.

W dzisiejszym krajobrazie medialnym, a szczególnie internetowym, od kreatywnych profesjonalistów wymaga się dosłownie wszystkiego. Jedna osoba musi umieć zrobić dobre zdjęcie, nagrać wideo, zmontować je potem, a najlepiej jeszcze przy okazji zaprojektować grafiki, napisać copy i umieć poruszać się po meandrach internetu i social mediów. Taki jest świat, w którym żyjemy, a ASUS Vivobook Pro 14X OLED jest sprzętem wprost stworzonym, by ułatwić życie ludziom żonglującym wieloma zadaniami twórczymi.

 class="wp-image-2097192"
ASUS Vivobook Pro 14X OLED

Ten 14-calowy komputer jest jednocześnie mobilny (1,45 kg), bardzo wydajny (Intel Core i7-11370H, 16 GB RAM, RTX 3050) i oferuje bodajże najlepszy wyświetlacz, jaki znajdziemy w sprzęcie z tej półki cenowej. Panel OLED zastosowany w nim ma bowiem rozdzielczość aż 2880 x 1800 px, częstotliwość odświeżania na poziomie 90 Hz i proporcje 16:10.

 class="wp-image-2097171"
ASUS Vivobook Pro 14X OLED

Jakby tego było mało, wygląda też świetnie, dzięki obudowie z powłoką o strukturze falowanej, pracuje na jednym ładowaniu przez cały dzień roboczy, ma rewelacyjną klawiaturę inspirowaną konsoletami do edycji, a ponadto oferuje coś extra - wirtualne pokrętło ASUS Dial Pad, ukryte w gładziku.

 class="wp-image-2097186"
ASUS Vivobook Pro 14X OLED

Wystarczy przesunąć palcem w prawym górnym rogu płytki dotykowej, by pojawiły się na niej dwa okręgi, pełniące rolę wirtualnego pokrętła. Pokrętło możemy przypisać do rozmaitych zadań: w systemie może np. regulować jasność podświetlenia czy natężenie dźwięku. W konkretnych aplikacjach można zaś przypisać je do wielu przydatnych funkcji, jak choćby zmiany rozmiaru pędzla w Photoshopie czy skali timeline'u w programie do montażu wideo. Parametry zmieniamy poruszając palcem po zewnętrznym okręgu, a zatwierdzamy je dotykając wewnętrznego okręgu. Brzmi jak bajer, ale gdy człowiek raz spróbuje, naprawdę trudno od niego odwyknąć.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED - bo dwa ekrany są lepsze niż jeden.

Ten sprzęt to jeden z najdziwniejszych, a przy tym… najbardziej użytecznych sprzętów w całym krajobrazie laptopów dla twórców. ASUS ZenBook Pro Duo OLED UX582 jest wprost stworzony dla filmowców, fotografów, a także muzyków, którzy potrzebują potężnej wydajności i mobilności sprzętu, ale nie są w stanie zmieścić się ze wszystkim na jednym ekranie.

ZenBook Pro Duo 15 OLED został od podstaw zaprojektowany z myślą o pracy twórczej, począwszy od tego, że sam jego format aż zachęca do pracy. Ten laptop jest bowiem tak cudownie inny od wszystkiego, że uśmiech na twarzy pojawia się za każdym razem, gdy unosimy pokrywę, a tam zamiast jednego ekranu witają nas dwa wyświetlacze, gotowe do pracy zawsze i wszędzie.

 class="wp-image-2097195"
ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Główny wyświetlacz sprosta też każdemu zadaniu związanemu z pracą kreatywną. To 15-calowy, dotykowy panel OLED o rozdzielczości UHD i znakomitym odwzorowaniu barw. Doskonały do obróbki zdjęć, ale przede wszystkim do montażu i korekty kolorów w filmach.

 class="wp-image-2097198"
ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Drugi wyświetlacz ScreenPad Plus ma przekątną 14", unosi się pod kątem 9,5" dla wygodniejszej pracy i jeśli chodzi o to, w jaki sposób go wykorzystamy - sky is the limit. ASUS przygotował szereg rozwiązań programowych, które ułatwią nam pracę w popularnych aplikacjach. Można go wykorzystać np. do wyświetlenia dodatkowych wirtualnych przycisków funkcyjnych, takich jak pokrętła i suwaki do regulacji konkretnych parametrów m.in. w programach Adobe Creative Cloud.

Jeśli jednak nie potrzebujemy dodatkowych przycisków, a po prostu większej przestrzeni roboczej, ScreenPad Plus jest rozpoznawany przez system operacyjny po prostu jako drugi wyświetlacz i możemy z nim zrobić wszystko, co zrobilibyśmy z drugim monitorem na biurku. Możemy tam przerzucić dodatkowe okna, albo konkretne sekcje oprogramowania. Filmowcy mogą na nim trzymać swój timeline, a główny ekran wykorzystać do podglądu i selekcji klipów. Muzycy mogą trzymać tam mikser, a na głównym ekranie skupić się na poszczególnych ścieżkach.

 class="wp-image-2097201"
ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Dwa ekrany są lepsze niż jeden, niezależnie od zastosowania. A na ZenBooku Pro Duo 15 OLED zastosowań może być wiele, bo ten laptop poradzi sobie z każdym zadaniem, dzięki kombinacji potężnych podzespołów. Mamy tu procesory Intel Core i7 lub i9, 32 GB RAM-u, 1 TB SSD i kartę graficzną Nvidia RTX 3070 ze sterownikami Studio; ta kombinacja zapewnia dostatecznie dużą moc obliczeniową do znakomitej większości zadań twórczych. W połączeniu z dwoma wyświetlaczami dostajemy komputer, który może służyć nie tylko jako mobilna stacja robocza, ale który znakomicie spisze się też jako zastępstwo komputera stacjonarnego.

ASUS ProArt StudioBook 16 OLED - maszyna ostateczna.

Jeśli chodzi o „laptopy dla twórców” zwykle mowa o dwóch kategoriach: urządzeniach smukłych, ale niezbyt mocnych oraz potężnych, ale przeciętnie mobilnych stacji roboczych. Asus ProArt StudioBook 16 OLED łączy te dwa światy.

Studiobook 16 OLED został zaprojektowany od początku do końca z myślą o profesjonalistach. Świadczy o tym sama specyfikacja techniczna; komu innemu niż profesjonaliście potrzebne bowiem takie elementy, jak procesor AMD Ryzen 9 5900HX, 2 TB SSD, 32/64 GB RAM-u i grafika Nvidia GeForce RTX 3070?

ASUS ProArt Studiobook 16 OLED class="wp-image-2097159"
ASUS ProArt Studiobook 16 OLED

Ten laptop radzi sobie z każdym zadaniem; od montażu wideo w 4K bez użycia proxy poprzez pracę nad animacjami i grafikami 3D, aż po projektowanie w oprogramowaniu CAD.

A skoro o projektowaniu mowa, to wszystkich CAD-owców z pewnością ucieszy pewien mały detal, który ASUS zaimplementował właśnie z myślą o nich - otóż gładzik został doposażony w trzy fizyczne przyciski, z których jeden symuluje wciśnięcie pokrętła myszy, czyli funkcję, która jest przy projektowaniu wykorzystywana nieustannie, a której w laptopach zwyczajnie brakuje.

Asus ProArt StudioBook 16 OLED class="wp-image-1893431"
Asus ProArt Studiobook 16 OLED

Na tym jednak nie koniec nietypowych dodatków, bo na lewo od gładzika znajdziemy kolejny - fizyczne pokrętło ASUS Dial Pad. Podobnie jak w mniejszym Vivobooku Pro 14X OLED je również możemy dowolnie dostosować, zależnie od oprogramowania, ale tym razem jest ono dostępne w fizycznej, wyczuwalnej pod palcami formie.

 class="wp-image-2097177"
ASUS ProArt Studiobook 16 OLED

Co więcej, jego umieszczenie nie jest przypadkowe. ASUS zaprojektował pulpit roboczy swojego laptopa w taki sposób, by nie trzeba było odrywać od niego dłoni, nawet jeśli chcemy jednocześnie trzymać palce na klawiaturze i obsługiwać pokrętło lewą dłonią, a prawą manipulować gładzikiem. To szalenie użyteczny gadżet, który przydaje się w każdym oprogramowaniu do pracy twórczej.

 class="wp-image-2097189"
ASUS ProArt Studiobook 16 OLED

Jakby tego było mało, na klawiaturze znajdziemy też specjalny przycisk, którego działanie również możemy dowolnie konfigurować w oprogramowaniu Asus ProArt Creator Hub.

 class="wp-image-2097174"
ASUS ProArt Studiobook 16 OLED

Najjaśniejszym punktem Studiobooka 16 OLED (i to całkiem dosłownie) jest jednak wyświetlacz. 16-calowy panel OLED HDR, o proporcjach 16:10, rozdzielczości 2560 x 1600 px i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Gwarantuje on również pełne pokrycie przestrzeni barw DCI-P3, a walidacja Pantone zapewnia perfekcyjne odwzorowanie kolorów w każdym zastosowaniu.

Asus ProArt StudioBook 16 OLED class="wp-image-1893476"
Asus ProArt StudioBook 16 OLED z grafiką Nvidia GeForce RTX 3070

Wszystko to zamknięte w niesamowicie solidnej, metalowej obudowie, spełniającej militarną normę wytrzymałości MIL-STD810G. Pomimo smukłej konstrukcji nie zabrakło tu również miejsca na wszystkie niezbędne porty, w tym czytnik kart SD Express 7.0, port Ethernet i gniazdo HDMI 2.1. To zresztą wspólny mianownik wszystkich opisanych tu sprzętów - pomimo smukłej i lekkiej konstrukcji ASUS zadbał o to, by nie zabrakło nam możliwości podłączenia niezbędnych akcesoriów.

 class="wp-image-2097210"
 class="wp-image-2097207"

Jeśli chodzi o laptopy dla twórców, ASUS nie ma sobie równych.

W świecie laptopów z Windowsem nie ma drugiego producenta, który oferowałby tak szerokie spektrum komputerów dedykowanych twórcom, niezależnie od półki cenowej. Mamy tu zarówno sprzęty dla początkujących i entuzjastów, jak i potężne stacje robocze dla kreatywnych profesjonalistów. Wszystkie te laptopy zostały od początku do końca zaprojektowane z myślą o tworzeniu, aby umożliwić komfortową pracę i rozwój każdemu; niezależnie od tego, jakim dysponuje budżetem i jakie ma wymagania. Laptopy dla twórców ASUS spełnią je wszystkie.

Lokowanie produktu: ASUS
Najnowsze
Zobacz komentarze