1. Spider's Web
  2. Technologie

Mobilne studio z kinowym ekranem. ASUS ZenBook Pro Duo OLED UX582 jest wprost stworzony dla filmowców

Lokowanie produktu: ASUS

Gdybym miał wymienić jeden laptop, który od początku do końca powstał z myślą o kreatywnych profesjonalistach, bez dwóch zdań byłby to ASUS ZenBook Pro Duo OLED UX582. Pokochają go zwłaszcza filmowcy.

28.09.2021
21:15
ASUS ZenBook Pro Duo OLED UX582 jest wprost stworzony dla filmowców

Czysto teoretycznie łatkę „laptopa dla kreatywnych profesjonalistów” można przypiąć do każdego komputera o odpowiedniej wydajności. Przez lata montażyści wideo czy graficy korzystali zresztą z laptopów… dla graczy. Głównie dlatego, że zapewniały one moc obliczeniową niezbędną do pracy twórczej, z wymagającymi formatami plików.

Jednak sama moc obliczeniowa nie wystarczy. Do pracy nad grafiką czy filmem potrzebny jest też świetny wyświetlacz, dobra kultura działania, a przy tym dobrze by było, żeby komputer elegancko się prezentował, bo nierzadko przyjdzie go użyć w otoczeniu klientów. Wydajny laptop ASUS ZenBook Pro Duo OLED UX582 spełnia wszystkie te kryteria i dorzuca jeszcze jeden bonus w postaci dodatkowego ekranu.

ASUS ZenBook Pro Duo OLED UX582 to mobilne centrum produkcyjne.

Moc obliczeniowa to nie wszystko, ale bez niej wiele byśmy nie zdziałali. W przypadku laptopa ASUS OLED raczej nikomu nie zabraknie wydajności, bo jest on wyposażony w procesor Intel Core i7-10870H, działający w tandemie kartą graficzną Nvidia RTX 3070. Do tego mamy 32 GB pamięci operacyjnej i 1 TB szybkiego SSD na dane.

 class="wp-image-1744434"
Laptop ASUS OLED

Gracze mogą być zdziwieni brakiem najmocniejszego na rynku układu RTX 3080, ale do pracy z grafiką czy filmem wcale nie jest on potrzebny. RTX 3070 to potężny układ graficzny, z którego mocy mogą w pełni czerpać najpopularniejsze programy do montażu wideo, np. Adobe Premiere Pro czy DaVinci Resolve Studio. Dzięki zastosowaniu sprzętowych dekoderów, procesy takie jak transkodowanie formatów wideo czy eksport gotowego materiału przebiegają bardzo szybko, nawet gdy pracujemy z plikami o rozdzielczości 4K czy 6K.

ASUS dobrze wie, że długotrwała praca nad materiałem może w znaczący sposób obciążyć komputer i doprowadzić nawet do przegrzania się podzespołów, dlatego zastosował w tym modelu dwa tricki, które zwiększają przepływ powietrza i tym samym podnoszą kulturę pracy urządzenia. Pierwszy to zawias Ergo Lift, który unosi pulpit roboczy laptopa po otwarciu pokrywy ekranu. Drugi zaś to zupełnie nowa konstrukcja dodatkowego wyświetlacza ScreenPad Plus z mechanizmem nachylania, który daje dodatkową przestrzeń na ujście gorącego powietrza między obudową a wyświetlaczami, a do tego znacząco wspomaga pracę kreatywną. Ale o tym za chwilę.

 class="wp-image-1744386"
Laptop ASUS OLED

Obydwa rozwiązania współpracują z nowym układem chłodzenia Active Aerodynamic System Plus, by zapewnić o 36 proc. lepszy przepływ powietrza w stosunku do pierwszej generacji ZenBooka Pro Duo. A wszystko to w obudowie lżejszej od poprzednika, co ułatwia transport z miejsca na miejsce

Co więcej, nową generację wyposażono też w nie jedno, a dwa złącza Thunderbolt 3, pozwalające na super-szybki transfer plików i podłączenie zaawansowanych akcesoriów lub zadokowanie laptopa i połączenie go ze wszystkimi peryferiami jednym kablem. ASUS ZenBook Pro Duo UX582 OLED może więc służyć nie tylko jako mobilne studio, ale też jako centrum stacjonarnego studia – można go bowiem połączyć jednocześnie nawet z trzema wyświetlaczami wysokiej rozdzielczości na raz.

Ekran jak w studio filmowym.

Profesjonalne studia produkcyjne od kilku lat używają wyświetlaczy wykonanych w technologii OLED jako monitorów referencyjnych. Tylko one bowiem są w stanie zapewnić kombinację odpowiedniego odwzorowania barw z odpowiednim zakresem dynamicznym, by pracować nad treściami w formacie HDR. Takie monitory kosztują jednak dziesiątki tysięcy złotych i zdecydowanie nie należą do rozwiązań mobilnych. Jeśli trzeba je przewieźć, to raczej autem; nie da się wrzucić takiego monitora do plecaka.

 class="wp-image-1744380"
Laptop ASUS OLED

Tymczasem ekran OLED w laptopie ASUS ZenBook Pro Duo UX582 pozwala uzyskać namiastkę studia produkcyjnego w każdym miejscu i czasie. Oczywiście ekran laptopa nie może się równać jakościowo z profesjonalnym monitorem referencyjnym, ale dzięki zastosowaniu tej samej technologii, pozwala korzystać z tych samych zalet, co w prawdziwym studio filmowym.

Ekran OLED w tym modelu zapewnia 100 proc. pokrycia przestrzeni barw DCI-P3, czyli kinowego standardu pracy z kolorem. Możemy więc w dowolnym miejscu pracować na takim obrazie, jaki później będzie przekazany do studia czy dostarczony do klienta. Wyświetlacz OLED w laptopie ASUS odwzorowuje barwy z dokładnością Delta E <2, więc niezależnie od tego, czy pracujemy nad filmem czy np. obrabiamy zdjęcia z planu, możemy liczyć na wiernie oddane kolory.

 class="wp-image-1744449"
Laptop ASUS OLED

Ponadto ekran w tym komputerze przenośnym ma rozdzielczość 3840 x 2160, co pozwala zmieścić więcej elementów interfejsu na ekranie i podejrzeć materiał źródłowy w wysokiej jakości. Jest to też ekran dotykowy i obsługujący pióro, co może się przydać, gdy trzeba będzie precyzyjnie nałożyć maskę na wideo lub zrobić retusz zdjęcia.

Dwa ekrany > jeden ekran.

Jakby doskonałego wyświetlacza OLED było mało, ZenBook Pro Duo UX582 OLED oddaje w ręce użytkownika jeszcze jeden wyświetlacz – dotykowy panel ScreenPad Plus, który w nowej generacji laptopa uchyla się pod kątem 9,5 stopni. To sprawia, że nie trzeba już schylać głowy, by na niego spojrzeć, a też po otwarciu głównego ekranu obydwa wyświetlacze układają się w taki sposób, by wizualnie do siebie „przylegać”.

Trudno przecenić przydatność drugiego wyświetlacza w codziennej kreatywnej pracy. Tym bardziej, że ASUS zaprojektował bardzo użyteczny pulpit sterowania, współpracujący z najpopularniejszymi aplikacjami. ScreenPad Plus może więc służyć jako wirtualny zestaw przycisków funkcyjnych, wyświetlając pokrętła i suwaki do regulacji konkretnych parametrów. Pozwala to bardzo szybką pracę i precyzyjne dobieranie nastaw.

Laptop ASUS OLED class="wp-image-1744446"
Laptop ASUS OLED

Jednak nawet bez dedykowanych aplikacji użyteczność ScreenPada Plus jest niebywała, bo system Windows 10 rozpoznaje go jako drugi wyświetlacz. A to znaczy, że de facto możemy na nim pracować tak, jakbyśmy wszędzie zabierali ze sobą dwa monitory. Możemy wygodnie rozmieścić okna na dolnym wyświetlaczu i pracować na górnym. Albo np. przenieść timeline na ScreenPad Plus, a główny wyświetlacz zostawić do podglądu plików źródłowych i materiału wynikowego. Nic nas nie ogranicza, możemy dosłownie rozmieszczać i dokować panele interfejsu, jakbyśmy pracowali na dwóch monitorach na raz. A to oznacza dużo szybszą i wygodniejszą pracę w każdych warunkach.

Laptop stworzony dla kreatywnych profesjonalistów.

ASUS ZenBook Pro Duo OLED UX582 to najlepszy laptop dla kreatywnych profesjonalistów, niezależnie od kreatywnej dziedziny, którą się zajmuje. Sprawdzi się zarówno przy obróbce obrazu jak i dźwięku. Przy grafice, pisaniu tekstów i tworzeniu cyfrowych dzieł sztuki. Najbardziej jednak przypadnie do gustu filmowcom, bo daje unikatowe połączenie studyjnej jakości ekranu, z potężną wydajnością i mobilnością. Dodajmy do tego komfort pracy nad dwóch ekranach w każdym miejscu i mamy kombinację, którą naprawdę trudno przebić.

Lokowanie produktu: ASUS
Najnowsze