Kosmos  /  News

Naukowcy chcą wysłać sondę w okolice Jowisza. Ale najpierw grillowanko i mrożonko

Sonda JUICE gotowa do testów. Teraz czeka ją grillowanie i mrożenie
342 interakcji
dołącz do dyskusji

Europejska sonda kosmiczna JUICE, która przygotowuje się do lotu do układu Jowisza, rozpocznie wkrótce serię wymagających testów. Mają one sprawdzić, czy zniesie surowe warunki panujące w przestrzeni kosmicznej.

Już od kwietnia sonda przechodzi liczne testy poszczególnych komponentów, teraz jednak czekają ją testy sprawności w przestrzeni kosmicznej.

Grafika przedstawiająca sondę JUICE i cel jej misji. Źródło: ESA

Europejski próbnik, którego celem będzie badanie Kallisto, Europy i Ganimedesa (trzech z czterech największych księżyców Jowisza), a następnie szczegółowe badanie Ganimedesa z orbity wokół tegoż księżyca, będzie musiał najpierw bezpiecznie dotrzeć do największej planety Układu Słonecznego.

Pora podsmażyć sondę i zobaczyć, co się stanie

Aby sprawdzić, czy sobie z tym poradzi, naukowcy planują umieścić JUICE w Wielkim Symulatorze Kosmicznym (LSS, Large Space Simulator) na okres kilku tygodni. W tym czasie wewnątrz szczelnej komory temperatura będzie się zmieniała od 250 stopni Celsjusza do -180 stopni. W ten sposób naukowcy zamierzają sprawdzić, czy sonda wytrzyma warunki panujące w pobliżu Wenus oraz w okolicach Jowisza.

Po zakończeniu testów w LSS sonda JUICE poleci do Tuluzy na ostatnie testy, skąd trafi już do Gujany Francuskiej, gdzie zostanie umieszczona na szczycie rakiety Ariane 5. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, rakieta wystartuje w kierunku Jowisza już w 2022 r.

Zanim jednak tam doleci, zahaczy po drodze o Wenus i dopiero tam - korzystając z asysty grawitacyjnej - wystartuje w stronę Jowisza. Do celu podróży sonda dotrze na przełomie dekad. Po wejściu na orbitę wokół Jowisza JUICE wykona serię bliskich przelotów w pobliżu księżyców planety, aby w 2033 r. przeskoczyć na orbitę wokół Ganimedesa.

W tym momencie JUICE stanie się pierwszą sondą na orbicie wokół księżyca innej planety. Naukowcy spodziewają się, że ta część misji całkowicie zrewolucjonizuje naszą wiedzę o księżycach gazowych olbrzymów, ale także o potencjalnych księżycach, które mogą krążyć wokół gazowych egzoplanet. Podejrzewają też, że takie księżyce mogą stanowić idealne miejsce na powstanie życia.