REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Naukowcy chcą wysłać sondę w okolice Jowisza. Ale najpierw grillowanko i mrożonko

Europejska sonda kosmiczna JUICE, która przygotowuje się do lotu do układu Jowisza, rozpocznie wkrótce serię wymagających testów. Mają one sprawdzić, czy zniesie surowe warunki panujące w przestrzeni kosmicznej.

16.06.2021
6:53
Sonda JUICE gotowa do testów. Teraz czeka ją grillowanie i mrożenie
REKLAMA

Już od kwietnia sonda przechodzi liczne testy poszczególnych komponentów, teraz jednak czekają ją testy sprawności w przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA
 class="wp-image-1094148"
Grafika przedstawiająca sondę JUICE i cel jej misji. Źródło: ESA

Europejski próbnik, którego celem będzie badanie Kallisto, Europy i Ganimedesa (trzech z czterech największych księżyców Jowisza), a następnie szczegółowe badanie Ganimedesa z orbity wokół tegoż księżyca, będzie musiał najpierw bezpiecznie dotrzeć do największej planety Układu Słonecznego.

Pora podsmażyć sondę i zobaczyć, co się stanie

Aby sprawdzić, czy sobie z tym poradzi, naukowcy planują umieścić JUICE w Wielkim Symulatorze Kosmicznym (LSS, Large Space Simulator) na okres kilku tygodni. W tym czasie wewnątrz szczelnej komory temperatura będzie się zmieniała od 250 stopni Celsjusza do -180 stopni. W ten sposób naukowcy zamierzają sprawdzić, czy sonda wytrzyma warunki panujące w pobliżu Wenus oraz w okolicach Jowisza.

Po zakończeniu testów w LSS sonda JUICE poleci do Tuluzy na ostatnie testy, skąd trafi już do Gujany Francuskiej, gdzie zostanie umieszczona na szczycie rakiety Ariane 5. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, rakieta wystartuje w kierunku Jowisza już w 2022 r.

REKLAMA

Zanim jednak tam doleci, zahaczy po drodze o Wenus i dopiero tam - korzystając z asysty grawitacyjnej - wystartuje w stronę Jowisza. Do celu podróży sonda dotrze na przełomie dekad. Po wejściu na orbitę wokół Jowisza JUICE wykona serię bliskich przelotów w pobliżu księżyców planety, aby w 2033 r. przeskoczyć na orbitę wokół Ganimedesa.

W tym momencie JUICE stanie się pierwszą sondą na orbicie wokół księżyca innej planety. Naukowcy spodziewają się, że ta część misji całkowicie zrewolucjonizuje naszą wiedzę o księżycach gazowych olbrzymów, ale także o potencjalnych księżycach, które mogą krążyć wokół gazowych egzoplanet. Podejrzewają też, że takie księżyce mogą stanowić idealne miejsce na powstanie życia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA