REKLAMA

InPost skarżył rekompensaty Poczty Polskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przegrał

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę na Komisję Europejską w sprawie Poczty Polskiej. Grupa kapitałowa Integer.pl, w skład której wchodzi InPost, dalej uważa, że rządowe rekompensaty dla Poczty nie były zgodne z prawem i zapowiada odwołanie.

26.03.2019 12.33
InPost złoży odwołanie po oddaleniu skargi na pomoc dla Poczty Polskiej
REKLAMA
REKLAMA

Grupie kapitałowej Integer.pl nie podoba się to, że Komisja Europejska nie miała żadnych uwag do rządowego mechanizmu rekompensat dla Poczty Polskiej. W latach 2013–2015 Poczta Polska korzystała z funduszu kompensacyjnego, który z założenia miał niwelować jej straty. Zanim jeszcze wygrała poszczególne przetargi na świadczenie usług powszechnych.

Jak podaje Puls Biznesu zdaniem Integer.pl taka decyzja „nie została poddana ani procedurze udzielania zamówień z poszanowaniem zasad Unii stosowanych w dziedzinie zamówień publicznych, ani w każdym razie procedurze zapewniającej poszanowanie zasad przejrzystości, równości traktowania i niedyskryminacji”.

Skarga na Komisję Europejską oddalona

W skład grupy Integer.pl wchodzą spółki: Integer.pl SA, InPost SA, InPost Paczkomaty Sp. z o.o., InPost Express Sp. z o.o., Integer Group Services Sp. z o.o. i InPost Finanse. Dwie z nich już w 2015 r. złożyły skargę na Komisję Europejską. Ze względu na jej brak uwag do mechanizmu rekompensat dla Poczty Polskiej.

W końcu, po paru latach procedur, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w tej sprawie wyrok. Skargę na poczynania w tym zakresie KE w całości oddalił.

InPost zapowiada odwołanie

Po wyroku grupa Integer.pl nie zamierza jednak składać broni. Jej szef dalej upiera się, że wskazany mechanizm rekompensat nie był uczciwy. Jego zdaniem rynek pocztowo-kurierski jest na tyle rozwinięty w Polsce, że ewentualne straty powinien pokrywać sam.

Zrzutka na straty Poczty Polskiej

REKLAMA

Nawet nie to było najbardziej bolesne, że fundusz kompensacyjny miał pokrywać ewentualne straty Poczty Polskiej. Znacznie gorzej oceniany jest zapis, z którego wynika, że na to składali pozostali inni operatorzy usług pocztowych i kurierskich. Proporcjonalnie do udziałów rynkowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA