Oprogramowanie  / News

Wjechała aktualizacja do macOS High Sierra - przegląd najważniejszych nowości i zmian

138 interakcji
dołącz do dyskusji

Apple udostępniło właśnie pełną wersję macOS 10.13 High Sierra. Nowy system prosto z Mac App Store mogą zainstalować już wszyscy chętni. Przyglądamy się nowościom.

Nowe systemy Apple’a zostały zaprezentowane jak co roku w czerwcu podczas konferencji WWDC. Po kilku miesiącach betatestów przyszła kolej na premierę finalnych wersji. W minionym tygodniu firma udostępniła systemy iOS 11, tvOS 11 i watchOS 4. Dzisiaj swoje święto mają posiadacze komputerów z charakterystycznym logo.

macOS 10.13 High Sierra jest już dostępny do pobrania.

Apple w pierwszej kolejności zaktualizował swoje urządzenia mobilne oraz przystawki Apple TV. Posiadacze różnych sprzętów Apple’a, jeśli chcieli mieć już w ubiegłym tygodniu na każdym sprzęcie najnowsze oprogramowanie, mogli instalować macOS 10.13 High Sierra w wersji Golden Master.

macOS high sierra

Dziś można zainstalować wreszcie oficjalną wersję. Zgodnie z oczekiwaniami, około godziny 19:00 polskiego czasu informacja o aktualizacji pojawiła się pierwszym użytkownikom. Znaleźć ją można w Mac App Store. Wystarczy kliknąć w link lub w okienku wyszukiwania sklepu wpisać macOS.

Na jakich komputerach można zainstalować macOS 10.13 High Sierra?

  • iMac - 2009 lub nowszy;
  • MacBook - 2009 lub nowszy;
  • Mac Pro - 2010 lub nowszy;
  • Mac mini - 2010 lub nowszy;
  • MacBook Pro - 2010 lub nowszy;
  • MacBook Air - 2010 lub nowszy.

Bezpłatna aktualizacja do nowej wersji systemu dostępna jest dla wszystkich komputerów wyprodukowanych przez ostatnie 7 lat. Apple po raz kolejny nie pominął nawet bardzo leciwych sprzętów, a jeśli Mac był wcześniej zaktualizowany do macOS 10.12 Sierra, to aktualizację do macOS 10.13 High Sierra będzie można przeprowadzić.

macOS High Sierra 10.13 aktualizacja Apple

macOS 10.13 High Sierra - co się zmieniło?

High Sierra nie wywraca interfejsu do góry nogami. Aplikacje systemowe doczekały się zaledwie delikatnego odświeżenia, a najwięcej zmian zobaczyliśmy pod maską.

Nowy system plików - APFS

Podczas aktualizacji do macOS 10.13 High Sierra zmienia się system plików w komputerze. Archaiczny HFS+ będący z nami od 3 dekad został zmieniony na APFS (Apple File System). Szerzej o APFS na łamach Spider’s Web pisał Hubert Taler.

Metal 2 i VR

Programiści mogą korzystać z nowego API o nazwie Metal 2 podczas projektowania gier. Co prawda komputery Mac nie kojarzą się z platformą do grania, ale od teraz będą mogły służyć do uruchamiania gier i innych programów w wirtualnej rzeczywistości.

Nowe opcji edycji zdjęć

Aplikacja Zdjęcia doczekała się jeszcze bardziej zaawansowanego edytora fotografii. Oprócz tego macOS 10.13 High Sierra zapewnia wsparcie dla filmów w formacie HEVC. Dzięki temu komputery Mac bez problemu uruchomią klipy wideo nagrane iPhone’ami z iOS 11.

Safari

Jak zwykle jeszcze szybsze. W nowym wydaniu pojawił się nowy mechanizm, który ogranicza działanie skryptów śledzących użytkownika. Przeglądarka będzie też domyślnie blokować automatyczne odtwarzanie wideo na stronach www. Można też aktywować automatyczne wyświetlanie stron w trybie Reader, który wyciąga z witryny sam tekst ze zdjęciami.

Mail.app

Program pocztowy Apple’a praktycznie się nie zmienił. Największą nowością jest usprawniona wyszukiwarka, która będzie zgadywać, której wiadomości poszukuje użytkownik i wyświetlać ją na samej górze listy wyników wyszukiwania.

Notatki

Nowa wersja aplikacji do notatek pozwala przypinać wybrane notatki. W treści można teraz umieszczać tabele.

FaceTime

Urywek rozmowy wideo można zapisać w aplikacji Zdjęcia w postaci Live Photo.

iCloud Drive

Od teraz użytkownicy komputerów Apple’a będą mogli udostępniać innym linki do plików zgromadzonych w iCloud. Dzięki tej nowości po 8 latach… porzuciłem Dropboksa. W dodatku od teraz pakiet iCloud Drive można współdzielić z rodziną i nie trzeba wykupywać osobnego pakietu dla każdego domownika z osobna.

macOS 10.13 High Sierra - czy warto aktualizować?

Nowości w High Sierra, przynajmniej na pierwszy rzut oka, nie są w żadnej mierze rewolucyjne. Można poczekać, aż oprogramowanie przetestują inni fani i wykryją ew. błędy i niedoróbki. Warto przed przystąpieniem do uaktualnienia zrobić też kopię zapasową danych - tak na wszelki wypadek.

Przed przystąpieniem do uaktualnienia warto się upewnić, czy oprogramowanie zainstalowane na komputerze będzie dobrze działać na macOS 10.13 High Sierra. Najpopularniejsze i często aktualizowane aplikacje nie powinny mieć z tym problemu, ale może się okazać, że niektóre aplikacje przestaną działać.

Czytaj więcej o systemie do komputerów Apple:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst