REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Najważniejszej nowości w macOS możesz nawet nie zauważyć

Systemy plików to coś, co często się nie zmienia. Domyślny system plików dla dużych dysków we współczesnych systemach Windows to NTFS, powstały 23 lata temu. W OS X jest jeszcze gorzej: HFS i jego nowsza mutacja HFS+ to produkt mający ponad 30 lat. Najpopularniejsze systemy plików powstawały więc w czasach, kiedy wielkość plików mierzono najwyżej w megabajtach, a najczęściej w kilobajtach.

15.06.2016
13:40
Najważniejszej nowości w macOS możesz nawet nie zauważyć
REKLAMA
REKLAMA

Zapowiedziany niedawno Apple File System, czyli APFS, to nowy system plików, który ma na celu przystosowanie przechowywania danych do potrzeb użytkowników w XXI wieku.

Czym będzie się charakteryzować APFS?

Po pierwsze adres tzw. inode'a, czyli pojedynczej gałęzi drzewa dysku to 64 bity, co wpływa na liczbę plików i katalogów w drzewie plików. Przy 64-bitowym adresowaniu, może być ich ponad 9 trylionów (1018).

Drugą istotną nowością jest fakt, że data modyfikacji (lub stworzenia) pliku będzie teraz mogła być zapisana z dokładnością do nanosekundy. To duże usprawnienie w porównaniu z dotychczasową sekundą (NTFS z kolei obsługuje datę z dokładnością do 100 nanosekund).

Nowy ekspansywny alokator bloków umożliwia dynamiczne przydzielanie miejsca na bardzo dużych dyskach, co skraca czas dostępu do dysku przed zainicjowaniem całego dostępnego miejsca.

Natywne wsparcie dla szyfrowania całego dysku oferuje wybór metody szyfrowania, wielopoziomowość kluczy i dodatkową ochronę dla szczególnie istotnych metadanych pliku.

APFS ma być również zoptymalizowany dla dysków SSD, oferując większą pewność zapisu nawet w przypadku awarii systemu. Dodatkowo, kilka partycji na dysku APFS ma współdzielić miejsce i raportować część wolnego miejsca dostępnego dla wszystkich jako wolne - zapobiegnie to potrzebie repartycjonowania lub zmieniania rozmiarów partycji.

Ostatnią z ciekawych nowości jest wsparcie dla tzw. snapshotów - obrazów dysku w formie tylko do odczytu, przedstawiających stan na dany moment w czasie. Dzięki temu łatwe będzie stworzenie backupu lub odtworzenie danego pliku w stanie sprzed np. kilku dni.

REKLAMA

Minusem może być to, że woluminy sformatowane w APFS nie będą rozpoznawane przez systemy Yosemite (10.11) i starsze, jednak udostępnione przez sieć (protokół SMB), będą mogły być odczytane przez każdy komputer.

Nowego systemu plików doczekamy się w 2017 roku, a dla programistów dostępny będzie on w poglądowym wydaniu wersji 10.12 (macOS Sierra).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA