REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

iPhone z iOS 11 zapisze zdjęcia w zupełnie nowym formacie. Co warto o nim wiedzieć?

Finalna wersja iOS 11 już dziś zostanie udostępniona na całym świecie. Ogromną zmianą jest nowe rozszerzenie plików ze zdjęciami - format .jpg zostanie zastąpiony przez .heic. Co to oznacza?

19.09.2017
20:26
iphone x
REKLAMA
REKLAMA

Wraz z iOS 11 Apple zmienia standard kodowania zdjęć i filmów. To bardzo duża zmiana w całym zapleczu funkcjonowania plików, ponieważ pojawią się nowe formaty, które nie są powszechnie akceptowane.

Zacznijmy jednak od początku.

W jaki sposób zmieni się standard kodowania zdjęć i filmów w iOS 11?

Najwięcej wątpliwości towarzyszy nowemu formatowi zdjęć. Powszechnie akceptowany standard JPEG zostanie zastąpiony kontenerem HEIF, a dodatkowo… zmieni się rozszerzenie plików z .jpg na .heic. Budzi to uzasadnione obawy, ponieważ .jpg działa wszędzie, a .heic obecnie jest formatem bardzo egzotycznym.

Zmiany zobaczymy też w wideo, gdzie wysłużony standard h.264 zostanie zastąpiony przez HEVC (h.265), jednak zmiana nie jest tak drastyczna, ponieważ nie zmieni się format plików (.mov). Z punktu widzenia użytkownika nie powinno to stanowić problemu, bo kontener HEVC obsługują właściwie wszystkie nowoczesne systemy operacyjne.

Opisywane nowości zobaczymy w iOS 11 na iPhonie 7 lub nowszym, na iPadzie Pro oraz na iPadzie (2017) lub nowszym.

Nowy format powstał po to, by zaoszczędzić miejsce.

Nowe standardy kodowania są znacznie bardziej efektywne od starszych. Oznacza to, że przy identycznej jakości zdjęć i filmów, pliki mogą zajmować nawet 50 proc. mniej miejsca. To z kolei oznacza, że iPhone pomieści ok. dwa razy więcej zdjęć w swojej pamięci, bez żadnej widocznej straty na jakości.

Nowsze kodeki to także większe możliwości. Pliki .heic mogą przechowywać nie tylko zdjęcia, ale także animacje, np. Live Photos. Kodek umożliwia też zapis sekwencji zdjęć seryjnych w jednym pliku.

Gdzie zdjęcia .heic nie będą obsługiwane?

Obecnie tylko dwa systemy operacyjne są w stanie poprawnie obsłużyć zdjęcia z rozszerzeniem .heic. Są to iOS 11 oraz macOS High Sierra (10.13).

Zdjęcia heic (HEIF) na iOS 11 class="wp-image-592698"
Plik .heic nie jest poprawnie wyświetlany w macOS Sierra 10.12.

Zdjęć .heic nie wyświetlimy domyślnie na żadnej wersji Windowsa, ani na żadnym Androidzie. Takich plików nie otworzymy też na iOS 10 lub niższym oraz na macOS Sierra (10.12) lub niższym.

W takim razie jak dzielić się zdjęciami ze znajomymi?

Bez obaw, przy próbie udostępnienia zdjęcia do popularnych aplikacji iPhone przekonwertuje plik na powszechnie akceptowany standard .jpg. Zdjęcia będą widoczne na Facebooku czy Instagramie tak samo jak do tej pory.

Zdjęcia heic (HEIF) na iOS 11 class="wp-image-592699"

A co w przypadku udostępniania oryginalnych plików znajomym? Tutaj wiele zależy od twórcy aplikacji, ale najwięksi gracze są gotowi na zmiany. Deweloperzy mieli mnóstwo czasu od debiutu pierwszej deweloperskiej bety iOS 11. Dzięki temu aplikacje w spornych kwestiach pytają użytkownika, czy chce wysłać plik .heic, czy zdjęcie przekonwertowane na .jpg.

Problemem mogą być serwisy do przechowywania zdjęć/plików.

Najwięksi gracze przygotowali się do obsługi formatu .heic. Przykładowo, Dropbox i Zdjęcia Google poprawnie przyjmują i wyświetlają fotografie w nowym formacie, jeśli oglądamy je w przeglądarce. Nie jest to jednak regułą. Przykładowo OneDrive nadal nie radzi sobie z wyświetlaniem .heic.

Problem może pojawić się również podczas tworzenia kopii zapasowej plików. Chociażby Dropbox zapyta nas, czy chcemy robić kopię zdjęć w formacie .jpg, czy .heic. Jeśli wybierzemy ten drugi format, zdjęć nie otworzymy natywnie na komputerach z Windowsem, na smartfonach z Androidem i na systemach Apple starszych od iOS 11 i macOS 10.13.

Przed nami okres przejściowy, w którym reszta świata musi dostosować się do Apple. Jeśli chcesz zachować pełną zgodność zanim to nastąpi, masz dwie możliwości.

Pierwszą z nich jest celowy powrót do .jpg. Aparat w iOS domyślnie zapisuje nowy format plików .heic, ale można to zmienić. W tym celu musisz przejść do ustawień aplikacji Aparat, wybrać opcję Formaty i zaznaczyć „najbardziej zgodne”.

Druga możliwość to konwertowanie plików .heic na .jpg w razie jakichkolwiek problemów z kompatybilnością. Pojawiły się już narzędzia, które to umożliwiają, np. konwerter online heictojpg.com.

Podsumowując, jeśli korzystasz wyłącznie z ekosystemu Apple, nie powinieneś mieć problemów z nowymi plikami.

REKLAMA

iPhone nie przysporzy problemów przy udostępnianiu fotografii do popularnych usług typu Facebook czy Instagram, a iCloud jest dostosowany do obsługi nowego formatu. Komputery Mac wraz z systemem macOS High Sierra również będą w pełni obsługiwać .heic.

Jedynym problemem może być udostępnianie plików do osób użytkujących inne systemy operacyjne. Można jednak oczekiwać, że ewentualne niedogodności zostaną szybko zażegnane przez deweloperów. Kto jak kto, ale Apple ma siłę przebicia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA