Oprogramowanie  /

iOS 11 już dostępny. Czas zaktualizować iPada i iPhone'a

Picture of the author
235 interakcji
dołącz do dyskusji

Po kilku miesiącach testów Apple udostępnił wreszcie iOS 11. Użytkownicy mogą już pobierać najnowszy system dla smartfonów iPhone, tabletów iPad i odtwarzaczy iPod touch.

iOS 11 został zaprezentowany w czerwcu 2017 roku podczas WWDC 2017. Apple zdradził na swojej corocznej konferencji dla programistów, jakie nowości przygotował dla posiadaczy swoich mobilnych urządzeń na ten rok. Na chwilę przed premierą iPhone'a 8 i iPhone'a 8 Pluszgodnie z obietnicami, do użytkowników trafiła finalna wersja nowej wersji systemu.

iOS 11 - jak pobrać?

Są dwa podstawowe sposoby aktualizacji iPhone'a, iPada i iPoda touch. Najprostszy sposób to wejście w menu Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia. Pozwala to na aktualizację typu OTA (over the air), czyli bez podłączania telefonu do komputera.

Zwykle po premierze nowej wersji iOS serwery Apple'a dostają czkawki i uaktualnienie typu OTA pobiera się bardzo wolno. Bywa, że druga metoda aktualizacji, czyli pobranie obrazu systemu i instalacja go przez iTunes na komputerze, jest szybsza.

iOS 11 - czy warto aktualizować od razu swój sprzęt?

Pierwsze wersje systemów Apple'a, mimo wielu miesięcy poświęconych na ich testowanie, często zawierają drobne błędy. Najlepiej poczekać z aktualizacją, aż zrobią ją pierwsi entuzjaści i wykryją ewentualne usterki.

Po aktualizacji do nowej edycji iOS mogą pojawić się też problemy z działaniem części aplikacji. Niektórzy deweloperzy, chociaż najnowszy system w wersji beta dostępny był przez kilka miesięcy, nie zdążyli z poprawkami na czas.

Przed aktualizacją do iOS 11 koniecznie wykonaj kopię zapasową.

Ta porada dotyczy zresztą wszystkich nowych wersji systemów operacyjnych. Przed przystąpieniem do aktualizacji warto dla pewności wykonać kopię zapasową danych ze sprzętu z systemem iOS 10.

W razie poważnej awarii można potem przywrócić sprzęt do poprzedniej wersji, a następnie odzyskać swoje dane. Nie zaszkodzi zresztą wykonać dwóch kopii: w iCloud oraz w iTunes.

iOS 11 - na jakich urządzeniach można zainstalować nowy system?

  • Telefony: iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s;
  • Tablety: iPad Pro 12.9, iPad Pro 10.5, iPad Pro 9.7, iPad (2017), iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2;
  • Odtwarzacz: iPod touch (6 gen).

Dlaczego iPhone 5 nie dostanie nowej wersji systemu?

Apple bardzo poważnie podchodzi do kwestii aktualizacji. iOS 11 dostępny jest nawet na telefony iPhone 5s, które pojawiły się w sprzedaży cztery lata temu.

iPhone 5 został zaprezentowany jeszcze wcześniej, czyli w 2012 roku. Brakuje w nim 64-bitowego procesora, który jest wymagany do działania nowego systemu.

Apple udostępnił również watchOS 4 i tvOS 11.

Producent zapowiedział, że razem z iOS 11 udostępni klientom nowe wersje systemów watchOS i tvOS do zegarków Apple Watch i przystawek Apple TV. Tydzień dłużej niż na nowe wersje iOS, watchOS i tvOS będziemy czekać na nową edycję macOS.

macOS 10.13 High Sierra zadebiutuje oficjalnie 25 września 2017 roku. Jeśli ktoś chce dzisiaj zaktualizować wszystkie swoje sprzęty i nie czekać tygodnia z uaktualnieniem komputera, to może zainstalować nowy system na Macu w wersji Golden Master.

Czytaj więcej o iOS 11:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst