1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Ponad 180 tys. programów na iOS przestanie działać. Sprawdziliśmy, czy dotyczy to również polskich aplikacji

iOS 11 przyniesie ważną zmianę. Ponad 180 tys. aplikacji z AppStore przestanie działać w najnowszej wersji systemu mobilnego Apple. Łatwo sprawdzić czy wasze ulubione aplikacje będą pracować pod kontrolę nowego iOS-a.

187 tys. aplikacji na iOS 11 przestanie działać. Sprawdziliśmy, czy dotyczy to też polskich usług
201 interakcji
dołącz do dyskusji

Zapewne w ciągu kilku tygodni Apple udostępni wszystkim użytkownikom ostateczną wersję iOS 11. Oprócz licznych zmian, zwłaszcza tych, które dotyczą iPada. nowy system przyniesie jedno dość istotne ograniczenie. Firma przestanie wspierać aplikacje 32-bitowe.

Pierwszym iPhone'em Apple, który został wyposażony w 64-bitowy procesor, był iPhone 5S. To również najstarszy smartfon Apple'a, który otrzyma iOS-a 11. Na liście urządzeń nie ma też iPada z procesorem o architekturze 32-bitowej, mającego dostać najnowszy system. W App Store znajdziemy jednak sporo aplikacji, które przestaną działać po aktualizacji. Ma być ich 187 tys. Na liście znajduje się m.in. You Tube Capture.

Już dziś możemy łatwo sprawdzić czy dana aplikacja będzie działać po aktualizacji do iOS 11.

Apple poinformuje nas o tym, że dana aplikacja nie będzie działać w iOS 11 na dwa sposoby. Gdy pobierzemy program, po jego uruchomieniu pojawi się stosowny komunikat.

iOS 11

Drugi sposób pomoże nam sprawdzić, które z aplikacji, które pobraliśmy na iPhone'a lub iPada nie będą działać po aktualizacji do iOS 11. Żeby to ustalić trzeba wejść w Ustawienia >> Ogólne >> To urządzenie i kliknąć pozycję Programy. Jeżeli na liście naszych aplikacji znajdują 32-bitowe programy, zostaną one wymienione.

iOS 11

Liczba 187 tys. aplikacji robi, co prawda, wrażenie, ale nie musimy się zbytnio nią przejmować.

Większość programów dostępnych w App Store będzie działać w iOS 11. Na wszelki wypadek sprawdziliśmy pod tym kątem najpopularniejsze aplikacje, przede wszystkim te przeznaczone na rynek polski, choć niekoniecznie stworzone w naszym kraju. Mamy dobrą wiadomość.

Sprawdziliśmy ponad 40 popularnych aplikacji.

Nie mają powodów do obaw klienci najważniejszych banków. W iOS 11 zadziałają takie programy, jak Bank Pekao, IKO, Millenium, mBank, T-Mobile Usługi Bankowe, BZWBK24 mobile, Moje ING mobile, Mobilny Bank Raiffeisen, Alior, CA24 Mobile, Getin Mobile, eurobank, Nest Bank, Idea Bank, City Handlowy, PeoPay.

Bez problemu zalogujecie się też na urządzeniach z iOS do aplikacji operatorów komórkowych. Zadziałają na pewno aplikacje Mój Orange, Mój T-Mobile, Plus online, Play24. To samo dotyczy popularnych platform VOD i TV. Aktualne są takie aplikacje jak: Onet VOD, IPLA, Player, Showmax, HBO GO, Horizon GO, TVP Stream, NC+ GO, Cyfrowy Polsat.

Zakupy w iPhonie również się nie skończą. Allegro, Ceneo, Empik, Pizza Portal, Mój Carrefour - spełniają wymogi stawiane przez Apple. Podobnie wygląda kwestia aplikacji informacyjnych. Sprawdziliśmy takie aplikacje, jak Gazeta Wyborcza, Clou, Onet, WP24, TVN24, Fakty.

Co jeszcze? Choćby eskaGO, Verturilo, Quizowanie, Pudelek, RSO, IC Mobile Navigator, Bilkom, Jak Dojadę, Sky Cash, Mobilet, Kwejmk czy Audioteka, Wykop. Wszystkie te aplikacje również będą działać.

Powyższa lista nie może dziwić.

W praktyce twórcy najważniejszych aplikacji mobilnych dość dawno przystosowali swoje aplikacje do właściwego działania na urządzeniach z architekturą 64-bitową. Podobny zabieg dotyczy aplikacji 32-bitowych w Mac App Store. W przyszłym roku przestaną być wspierane przez macOS.