REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zbliża się sezon urlopowy - sprawdź najlepsze taryfy roamingowe w ofertach na kartę

Na coraz bardziej zatłoczonym rynku dostawców usług telefonicznych, operatorzy robią wszystko, aby przekonać do siebie klientów i podebrać ich konkurencji. Jednym z aspektów, który jest dość często pomijany przy wyborze usług są taryfy roamingowe. Przyjrzyjmy się zatem, co w tym zakresie mają do zaoferowania oferty na kartę w naszym kraju.

24.03.2015
21:20
Zbliża się sezon urlopowy – sprawdź najlepsze taryfy roamingowe w ofertach na kartę
REKLAMA
REKLAMA

Koszt połączeń, wiadomości i pakietów internetowych w roamingu jest w dużej mierze uzależniony od miejsca, z którym się łączymy. Operatorzy dzielą cennik swoich taryf na strefy, przy czym podział jest niemal identyczny u każdego operatora - Strefa Euro, Strefa 1 (np. Stany Zjednoczone, strefy aktywne turystycznie), Strefa 2 (reszta świata) oraz połączenia satelitarne, czyli strefa 3.

W podstawowych taryfach ceny u wszystkich usługodawców są do siebie bardzo zbliżone, a różnice wahają się od kilku, do kilkunastu groszy. Zwłaszcza w przypadku połączeń do Strefy Euro, te różnice są naprawdę nieznaczne. Wielu operatorów oferuje jednak pakiety roamingowe w obniżonych cenach i to właśnie na nich skupimy się w tym artykule.

Plus/Plush

O ile ani w Plusie, ani w usłudze reklamowanej przez niesfornego misia nie uświadczymy dedykowanych pakietów obniżających połączenia międzynarodowe, o tyle podstawowy cennik wypada korzystnie na tle konkurencji. Zwłaszcza połączenie poza Strefę Euro będzie nas kosztowało w Plusie/Plushu zauważalnie mniej, bo 4,03 zł na tle 5-7zł w podstawowym cenniku reszty operatorów.

roaming-plus-internet
roaming-plus

Jedyną namiastką obniżki cen w Roamingu jest usługa "W Unii Jak w Domu", dzięki której na 2 lub 14 dni (za odpowiednio 5 lub 9 zł) możemy otrzymać promocyjną taryfę na rozmowy i SMS-y wewnątrz Unii Europejskiej. Zapłacimy w niej 0,29 zł zarówno za połączenia (wychodzące oraz przychodzące), jak i SMS-y.

T-Mobile/Heyah

Zarówno w regularnej ofercie T-Mobile na kartę, jak i w Heyah, skorzystać możemy z pakietu "Wszędzie rozmawiaj", w ramach którego za 9 zł otrzymujemy na 14 dni połączenia oraz SMS-y do wybranych krajów w cenie 30 gr za minutę. W tej samej cenie możemy wysłać również MMS-y o rozmiarze nie większym niż 100 kb.

heyah-roaming
heyah-roaming-internet

W kwestii Internetu Mobilnego za granicą odrobinę bardziej korzystna jest usługa "Travel & Surf", która umożliwia uruchomienie pakietu 20 MB na 24 godziny (za 9,90 zł) bądź pakietu 100 MB na 72 godziny (za 29,90 zł).

Orange/Nju mobile

Klienci sieci Orange oraz od niedawna także nju mobile mają do swojej dyspozycji pakiet roamingowy "Jak w Kraju", który podobnie do "W Unii jak w Domu" oferowanej przez Plusa, znacząco obniża koszt połączeń i SMS-ów do krajów Eurostrefy.

Oferta jest jeszcze bardziej korzystna niż u konkurencji, ponieważ za minutę rozmowy zapłacimy zaledwie 0,19 zł, a koszt SMS-a to 0,09 zł. Aktywacja pakietu również nie należy do najdroższych, a jej cena zmienia się w zależności od czasu trwania. W nju mobile możemy ją włączyć na 3, 7, lub 14 dni, za odpowiednio 6, 10 lub 15 zł. W Orange na Kartę usługa dostępna jest na tydzień, za opłatą 9 zł.

Play/Virgin Mobile/RedBull Mobile/Mobile Vikings

Zdecydowanie najbardziej ciekawie sytuacja z roamingiem w usługach na kartę prezentuje się wewnątrz sieci Play, oraz mniejszych dostawców, korzystających z jej infrastruktury.

Klienci korzystający z Play na Kartę, Virgin Mobile oraz RedBull mogą włączyć usługę "Tani Roaming" bez dodatkowych kosztów. Usługę uruchamia się wewnątrz aplikacji. Haczyk polega na tym, iż dostępność usługi zależna jest od warunków operatora za granicą, na co sieć Play nie ma wpływu.

tani-roaming-play
tani-roaming-redbull
tani-roaming-virgin

"Tani Roaming" obniża jednak dość znacznie koszty połączeń i SMS-ów. Niestety, koszt transmisji danych pozostaje ten sam.

Wyjątkiem jest tutaj sieć Mobile Vikings, która nie oferuje usługi "Tani Roaming". Połączenia ze Strefą Euro i Stanami Zjednoczonymi są u Vikingów nieco droższe (2 zł minuta połączenia, 0,50 zł SMS), a z resztą świata nieco tańsze (4 zł minuta połączenia, 0,50 zł SMS) niż u konkurencji, lecz tym, co najbardziej Vikingów wyróżnia, są ich paczki dostępu do Internetu na terenie Unii Europejskiej.

Paczki są ważne przez 14 dni, a w zależności od tego, na jak dużą paczkę się zdecydujemy, zapłacimy wielokrotnie mniej za przesył jednego megabajta niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

roaming-vikingowie
paczka-roaming-vikingowie

Darmowy roaming w Lycamobile

Warto także wspomnieć o nowo aktywowanej promocji sieci Lycamobile, która oferuje darmowy roaming do 17 krajów. Jak informuje Telepolis, "darmowość" oferty ograniczona będzie do 100 minut (łącznie przychodzących i wychodzących), a jej czas nieprzerwanego trwania nie będzie mógł być dłuższy niż 59 dni. Aby korzystać z transferu danych po promocyjnej cenie, konieczne będzie wykupienie dodatkowego pakietu internetowego, w przeciwnym razie opłata będzie pobierana z głównego konta.

Jest dobrze, lecz do abonamentów sporo brakuje

Roaming, a w szczególności pakiety danych pozostają tą jedną kwestią, w której usługi abonamentowe znacząco wyprzedzają prepaidy. Widać to szczególnie w przypadku sieci Plus, która dla swoich abonentów oferuje naprawdę duże i korzystne pakiety Internetu za granicą, podczas gdy ich oferta dla klientów na kartę pozostawia więcej niż dużo do życzenia.

Jeżeli posiadamy usługę na kartę, to przed wyjazdem za granicę warto się dobrze przyjrzeć, co będzie nam podczas wyjazdu potrzebne. Jeżeli oferta naszego operatora nie będzie w stanie tych potrzeb zaspokoić, warto rozejrzeć się za alternatywą w postaci zakupu karty lokalnego dostawcy, będąc już na miejscu, lub też skorzystania z Alternatywnego Dostawcy Usług Roamingowych - o ile taki istnieje.

REKLAMA

Rynek prepaidów zmierza jednak w bardzo dobrą stronę. Jestem więcej niż pewien, że jest tylko kwestią czasu, nim oferty na kartę poważnie zagrożą abonamentom w kwestiach roamingowych, tak, jak uczyniły to w przypadku standardowych usług.

*Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA