Sprzęt  / Artykuł

Oto Android Wear, czyli zegarek na każdą rękę

Trwa konferencja Google I/O 2014, a wraz z nią live blog Spider's Web. Przedstawiliśmy już Android One oraz Android L. Przyszła pora bliżej przyjrzeć się Androidowi Wear.

Google zdradziło sporo szczegółów o Android Wear już jakiś czas temu. Dzisiaj, podczas I/O 2014 pokazano jak działa zegarek z Androidem. Dzięki temu mogliśmy bliżej przyjrzeć się jego praktycznemu zastosowaniu.

Zegarek w swoim założeniu ma być jeszcze bliższym kompanem dla użytkownika, niż obecnie jest smartfon. Zegarek mamy zawsze na ręce, a dzięki wodoodporności nie zdejmujemy go nawet podczas ćwiczeń czy uprawiania sportów wodnych.

Zegarki z Android Wear sprawdzą się jako urządzenia do dyktowania notatek, ustawiania przypomnień i zapisywania wydarzeń w kalendarzu. Dzięki obsłudze głosowej, będziemy mogli wykonywać te czynności szybko i bez potrzeby wyciągania smartfona z kieszeni. W końcu zegarek jest zawsze... "pod ręką".

Podczas I/O 2014 David Singleton pokazał jak działa zegarek z Android Wear w praktyce. Łatwo ustawił przypomnienia, sterował muzyką oraz... zamówił pizzę. Inteligentny zegarek w takiej formie ma sens. Jednak musi oferować bezbłędne wręcz rozpoznawanie mowy i wygodny interfejs obsługiwany za pomocą prostych gestów. Android Wear ma to wszystko.

android-wear (1)
android-wear (2)

Interfejs opiera się na kartach - podobnych do tych, które znamy z Google Now. Każda karta jest apletem, czyli malutką aplikacją, która daje użytkownikowi dostęp do ważnych informacji, np. z rozkładem komunikacji miejskiej lub o godzinie odlotu samolotu, na lot którym wykupiliśmy bilet.

android-wear (4)
android-wear (3)

Nawigacja między kartami polega na wykonywaniu prostych gestów. Ruch w górę lub w dół będzie wywoływał przełączanie między poszczególnymi aplikacjami. Z kolei między funkcjami danych aplikacji przełączamy się wykonując gesty w poziomie, czyli przesuwając palcem w prawo lub w lewo.

android-wear (2)
android-wear (1)

Mówiąc do zegarka i zaczynając komendę od "Ok Google" dodamy notatki, wydarzenia i przypomnienia. W ten sam sposób zadamy pytanie. Zegarek wygoogla odpowiedź i poda nam ją na ekranie.

Jednym z głównych zadań zegarka jest wyświetlanie powiadomień. Są one dostosowane do małego ekranu zegarka i mimo niewielkiej przekątnej pozostały czytelne. Zaś gest przesunięcia w bok wywołany na powiadomieniu wywoła wyświetlenie dodatkowych szczegółów.

Nie zabrakło funkcji sportowych. Monitora pracy serca i szczegółowej analizy naszych treningów.

Zegarki od LG i Samsunga jeszcze dzisiaj będą dostępne w Google Play.

Oglądaj konferencję Google na żywo: Google I/O 2014 – live blog Spider’s Web

Czytaj więcej o Android Wear:

  1. Czeka nas wysyp zegarków z Androidem – Google prezentuje Android Wear
  2. Android Wear to dowód, że Google wie, jak robić przyszłościowe produkty
  3. Właśnie tak będziemy obsługiwać zegarki z Android Wear
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst