REKLAMA

Nowy Chromebox od Samsunga już nie przypomina Maka Mini

Często gdy myślę o Chrome OS, to zupełnie zapominam że ten system operacyjny nie jest skrojony wyłącznie na netbooki. W sieci można zakupić także całe komputery umieszczone w minimalistycznym pudełku, które do działania wymagają podłączenia wyłącznie monitora, klawiatury i myszy. Produkuje je Samsung i nazywa Chromeboksami.

17.01.2013 20.08
Nowy Chromebox od Samsunga już nie przypomina Maka Mini
REKLAMA

Nazwa ta nawiązuje do innych produktów działających w oparciu o desktopowy system operacyjny od Google, czyli Chromebooków - netbooków, których specyfikacja skrojona jest idealnie pod obsługę systemu opartego w głównej mierze o przeglądarkę: Chrome OS. Cechą wspólną obu typów komputerów jest właśnie bazujący na przeglądarce internetowej Google system operacyjny, który do pracy wymaga stałego połączenia z siecią.

REKLAMA

Obecnie w ofercie znajdują się dwa 11.6 calowe Chromebooki produkowane odpowiednio przez Acera i Samsunga. Jest to odpowiednio tańszy model Acer C7, który specyfikacją przypomina klasyczne netbooki, drugi zaś posiada już procesor ARM oraz dysk SSD. Obie maszyny łączy bardzo niska cena i stosunkowo słabe podzespoły. Oba przenośne komputery dostępne są za pomocą sklepu internetowego Google Play Store, a także w kilku innym miejscach w sieci.

Nowy Chromebook

Niestety nie ma możliwości zamówienia ich bezpośrednio do Polski. To samo dotyczy zresztą Chromeboksa. Co prawda na stronie internetowej Google ciągle można znaleźć poprzedni model, ale The Verge donosi o kolejnej generacji, która będzie posiadać znacznie ładniejszą obudowę.

Co warto zauważyć, design nowej wersji znacznie odbiega od poprzedniego. Nowy model wygląda zupełnie inaczej: jest cały biały i bardziej obły. Gdy patrzyłem na zdjęcia poprzedniego modelu, to od razu do głowy przychodził mi Mac Mini, i wiem, że nie było to tylko moje wrażenie. Zresztą nie jest to zaskoczeniem, Samsung (jak i inni producenci) nie raz i nie dwa zapożyczał design od Apple.

Mac Mini od Apple

Wedle plotek, specyfikacja Chromeboksów ma pozostać ta sama lub zbliżona: procesor Intel Celeron B940 1.9GHz, 4GB pamięci RAM i 16 GB dysk twardy SSD. Specyfikacja nie zachwyca, ale należy pamiętać o tym, że te komputery nie muszą uruchamiać pełnego Windowsa, Linuksa ani OS X. Chrome OS jest znacznie mniej pamięciożerny, ponieważ opiera się na przeglądarce i webaplikacjach.

W ostatnich dniach jest jednak z Chromeboksami sporo zamieszania. Zaraz po pojawieniu się w sieci zdjęć rzekomej nowej obudowy, wyciekły informacje o nowej wersji Chromeboksa o znacznie lepszych parametrach - procesorem jest w niej Intel Core i5 zamiast słabego Celerona. Nadal nie jest to potwór wydajności, ale różnica w działaniu powinna być widoczna. Co ciekawe, ten Chromebox ma rzekomo posiadać starą obudowę.

Stary Chromebook
REKLAMA

Na oficjalną prezentację nowej linii produktów trzeba najwidoczniej poczekać, a zagraniczne serwisy mogły się oczywiście pomylić. Jeśli zaś nie macie zamiaru kupować żadnego sprzętu dedykowanego Chrome OS, a chcecie sprawdzić sam system, skorzystajcie z porad Dawida. Objaśnia on, jak w prosty sposób przetestować system Chrome OS na własnej maszynie. Nie jest to wcale skomplikowane, a jedyne czego wymaga, to posiadania pendrive’a o pojemności 4 gigabajtów i nieco wolnego czasu.

Ciekaw jestem, kiedy oficjalnie pojawią się nowe Chromeboxy i pierwsze modele Chromebooków z dotykowym ekranem. I czy będą miały już Androida w dual-boocie?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA