Ryanair daje bonusy za kary. To dlatego dokładnie mierzą ci torbę
Kto podróżuje tanimi linami lotniczymi, ten wie, jak dokładnie pracownicy weryfikują wymiary bagażu podręcznego. W przyszłości kontrole mogą być jeszcze dokładniejsze, bo Ryanair zwiększa kwotę bonusów.

Według nowego raportu The Guardian, istnieje konkretna zachęta dla pracowników do dokładnego sprawdzania, czy nie wnosimy nieregulaminowego bagażu. Za każdego takiego pasażera obsługa lotniskowa dostaje niewielki bonus.
Pracownicy Ryanair dostają premie za wykryty zbyt duży bagaż u pasażera.
The Guardian potwierdził, że Ryanair płaci pracownikom za każdy wykryty zbyt duży bagaż. Pasażerowie popularnego przewoźnika z Irlandii już wcześniej to podejrzewali. Teraz dowiadujemy się, że do kieszeni pracownika trafia 1,5 euro (ok. 6,40 zł) prowizji za pojedynczą udaną kontrolę, kończącą się wlepieniem kary.
Pracownicy obsługują wiele lotów każdego dnia, więc przy odpowiednim szczęściu i wielu klientach z ponadwymiarowymi bagażami, bonusy mogą stanowić znaczną część dziennego zarobku. Obecnie "problemem" pracowników jest to, że miesięczna premia jest ograniczona do maksymalnie 80 euro miesięcznie.
W niedalekiej przyszłości limity bonusów mogą się zmienić. Prezes Ryanair ujawnił, iż firma rozważa zwiększenie premii wypłacanej pracownikom z tytułu wykrytych nieregulaminowych toreb oraz walizek, a także zwiększenie maksymalnego limitu miesięcznej premii.
Za przekroczenie wymiarów bagażu podręcznego klienci są obciążani opłatą w wysokości nawet 75 euro. Tymczasem pracownicy otrzymują tylko 1/50 sumy za nałożoną karę, a w perspektywie miesiąca są w stanie uzyskać równowartość nieco ponad jednej kary płaconej przez pojedynczego pasażera.
Jeśli prowizje dla pracowników wzrosną, my, klienci, z pewnością to odczujemy
Bonusy w postaci większej miesięcznej wypłaty są najlepszym sposobem na zachęcenie pracownika do dokładniejszego i bardziej sumiennego wykonywania jego obowiązków. Nawet przekroczenie wymiarów o 1 cm może sprawiać, że będziemy musieli wykonać dopłatę za tzw. nadwymiar.
Żniwa mają miejsce szczególnie w sezonie wakacyjnym, kiedy lotniska pękają w szwach. Wystarczy spojrzeć na port lotniczy w Warszawie, który w czerwcu 2025 r. ustanowił nowy rekord i zanotował 2,27 mln podróżnych. Dlatego przygotujcie się na jeszcze bardziej rygorystyczne i bezwzględne kontrole podczas lotów Ryanair.
Więcej o liniach lotniczych przeczytasz na Spider's Web:
Obrazek główny: Sheviakova Kateryna / Shutterstock.com