Nie śpią, bo zakłócają łączność z internetem w telefonie. Ważny urząd się z nimi rozprawił
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) alarmuje, że wciąż pojawia się problem ze wzmacniaczami sygnału. W 2024 r. pojawiły się setki zgłoszeń dotyczących zakłóceń sieci komórkowych, mimo że korzystanie z tego typu urządzeń bez zezwolenia jest nielegalne.

Najnowszy raport UKE, który podsumowuje m.in. zmiany w dostępie do internetu w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, zawiera również dane dotyczące zakłóceń w sieciach i urządzeniach radiokomunikacyjnych. Okazuje się, że w ubiegłym roku liczba zgłoszeń wzrosła względem 2023 r. UKE zarejestrował aż 2729 przypadków problemów z sieciami i sprzętem radiowym, z czego znaczna część dotyczyła sieci komórkowych.
Zakłócają sieć komórkową, próbując wzmocnić zasięg. UKE interweniuje
Dane UKE wskazują, że w 2024 r. odnotowano 2139 zgłoszeń o zakłóceniach sieci komórkowych oraz 110 zgłoszeń dotyczących problemów z odbiorem sygnału radiowego i telewizyjnego. Średnio każdego miesiąca zgłaszano 228 incydentów z całego kraju. Najwięcej przypadków wystąpiło w październiku - aż 275 - najmniej w lutym i sierpniu - 183.
Zgłoszenia pochodziły ze wszystkich 16 województw. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował także mapę, która pokazuje, gdzie problem występuje najczęściej. Niekwestionowanym numerem jeden jest woj. mazowieckie z 430 zgłoszeniami w skali całego roku - to średnio,17 incydentu dziennie. Na drugim miejscu znalazło się woj. śląskie z 329 zgłoszeniami, a na trzecim - dolnośląskie z wynikiem 207 zgłoszeń.

Wszystkie zarejestrowane przypadki zakłóceń miały swoje źródła. W 2024 r. UKE wykrył 1953 urządzenia odpowiedzialne za problemy z sygnałem. W niektórych przypadkach były to codzienne sprzęty, jak oświetlenie, przetwornice czy zasilacze. Jednak najwięcej zakłóceń - aż 1067 - wynikało z użycia nielegalnych wzmacniaczy sieci komórkowych (2G, 3G, LTE i 5G). W naszym kraju tylko operatorzy komórkowi mogą legalnie instalować tego typu urządzenia. Samodzielne zamontowanie wzmacniacza (tzw. repeatera GSM) może skutkować grzywną.
Ile z tych przypadków dotyczyło użycia urządzeń radiowych bez wymaganych pozwoleń? UKE podaje, że w 2024 r. odnotowano 548 takich zgłoszeń. Sprawy te zostały przekazane do odpowiednich organów ścigania.
Spory odsetek zakłóceń był również wynikiem działania innych urządzeń radiowych - aż 281 przypadków - oraz wzmacniaczy antenowych - 115 zgłoszeń. UKE nie ogranicza się jedynie do monitorowania zgłoszeń. W 2024 r. urząd przeprowadził działania w zakresie wycofania z rynku wzmacniaczy niespełniających norm. Dzięki współpracy z platformami e-commerce i sklepami internetowymi usunięto łącznie 1431 ofert sprzedaży nielegalnych urządzeń.
Ze względu na częste zakłócenia systemów nawigacji satelitarnej (GNSS), które występowały w 2024 r., UKE zapowiada rozszerzenie swojej działalności o monitoring pasm wykorzystywanych przez te systemy. Dane na ten temat mają się znaleźć już w raporcie za 2025 r.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Spider's Web: