Zgłosili maszt do prokuratury. Operator tłumaczy, że lepszego internetu potrzebują też turyści
Chociaż wielu przeciwników masztów komórkowych boi się, że konstrukcje odstraszają turystów, Play przekonuje, że jest odwrotnie. Tymczasem w Ustce mieszkańcy chcą zwalczać inwestycję operatora na wszelkie możliwe sposoby.

Spór trwa od kilku miesięcy. Mieszkańcy byli przeciwni inwestycji, ale maszt ostatecznie stanął przy ul. Polnej w Ustce. Portal gp24.pl relacjonuje, że oburzeni próbowali wymusić interwencję u burmistrza czy starostwa powiatowego.
Inwestycja „wywołuje obawy związane z oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego” – tłumaczono w pismach. Na nic to się nie zdało, bo maszt mógł powstać.
Niechętni inwestycji protestują dalej. Napisali list do wojewody pomorskiej. Złożono nawet wniosek do… Prokuratury Rejonowej w Słupsku.
(…) uprzejmie zwracamy się do Pana Prokuratora z wnioskiem o pilne zbadanie postępowania administracyjnego związanego z przygotowaniem i realizacją tej inwestycji, o której mieszkańcy i właściciele sąsiednich nieruchomości nie byli dotąd informowani (…) Nadmieniamy, że w naszym przekonaniu ta inwestycja, niezgodna z dotychczasowym charakterem naszego Osiedla o niewysokiej zabudowie i w bezpośrednim lub bliskim sąsiedztwie przedszkola oraz niskich budynków mieszkalnych, narusza nie tylko nasze uzasadnione interesy jako mieszkańców Osiedla i właścicieli położonych na terenie Osiedla nieruchomości a także interes naszej społeczności lokalnej, ale również interes publiczny, o którym mowa w art.231 K. k., w związku z czym wnosimy o zbadanie też czy nie doszło do działań zabronionych przez ten przepis – cytuje pismo gp24.pl.
Play w oświadczeniu przesłanym telko.in zaznacza, że maszt nie tylko jest bezpieczny, ale też niezbędny, szczególnie w takich popularnych turystycznie miejscowościach jak Ustka. „W wakacje czy długie weekendy stacjom bazowym Play przybywa po ok. 12 tys. użytkowników dziennego ruchu” – podkreślono.
Maszt to jakość i bezpieczeństwo
Stacja bazowa w przy ul. Polnej w znaczący sposób poprawi dostęp do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Należy także podkreślić, że budowa stacji wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, bowiem każda stacja bazowa odbiera miesięcznie od kilkuset do nawet kilku tysięcy połączeń z nr alarmowymi, realizowanych bezpłatnie z urządzeń różnych operatorów - wyjaśniono.
Play przypomniał również, że w Polsce istnieje już ponad 50 tys. stacji bazowych. Powstają również w niedalekiej odległości od szkół czy przedszkoli i nikomu nic się nie dzieje. Nie ma prawa, bo „spełniają określone prawem procedury i normy bezpieczeństwa, zarówno w zakresie planowania przestrzennego jak i prawa budowlanego oraz ochrony środowiska naturalnego –w tym emisji PEM”.
Wielu mieszkańców już cierpi na skutek tego typu protestów, bo w swojej okolicy ma kiepski zasięg i nie może korzystać z usług. W takich miejscowościach niezgoda dodatkowo może uderzyć w turystów, którzy wbrew temu, co się często mówi, naprawdę chcą mieć zasięg w trakcie urlopu.
Czytaj też:
Zdjęcie główne: Szymon Mucha / Shutterstock.com