Ministerstwo Cyfryzacji mówi, jaki jest internet w Polsce. Oto wyniki
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało dane dotyczące stanu internetu w Polsce. Wygląda na to, że znaczna część Polaków może cieszyć się bardzo dobrym połączeniem z siecią. Choć wciąż znajduje się spora liczba domostw, do których nie dociera internet światłowodowy.

Raport bazuje na informacjach z systemu SIDUSIS dostępnego za sprawą serwisu internet.gov.pl, które resort zbierał do 31 marca 2025 r. Mówimy zatem o stanie na 1 kwartał 2025 roku. Poza liczbami takimi jak liczba domostw podpiętych do szybkiego internetu dowiadujemy się też, że plany inwestycyjne zakładają wybudowanie infrastruktury dla kolejnych setek tysięcy Polaków. Sprawdźmy, jak to wszystko wygląda.
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia stan internetu w Polsce. Oraz plany inwestycyjne
Na koniec marca 2025 roku 7 713 823 punkty adresowe mogły pochwalić się stacjonarnym połączeniem z internetem. Łącznie w całym kraju znajdowało się 9 126 035 punktów adresowych. Oznacza to, że wciąż 1 412 212 adresów w całym kraju pozostaje bez zasięgu do internetu. To jednak nie tak, że niemal 8 mln punktów adresowych ma dostęp do superszybkiego internetu.
Ponad połowa - 4 423 351 - może pochwalić się wsparciem łącza o przepustowości 1000 Mb/s, natomiast 1 014 076 punktów wspiera połączenie 2000 Mb/s. Duży udział ma także dostęp do sieci 10 000 Mb/s, która jest oferowana w 418 291 punktach adresowych. Co natomiast z resztą? W kraju znajdzie się też mnóstwo miejsc o niższych przepustowościach takich jak 50 Mb/s (aż 374 612), choć wiele Polaków musi korzystać z sieci do 30 Mb/s (ponad 239 tys. punktów adresowych).

Mimo wszystko widać, że infrastruktura 1 Gb/s oraz 2 Gb/s dominuje w kraju nad Wisłą. Ponad 1,4 mln punktów adresowych nie ma dostępu do żadnego połączenia stacjonarnego. Na terenie Polski pod koniec marca 2025 roku było przeszło 2,32 mln białych plam NGA, czyli miejsc, w których brakuje zarówno internetu stacjonarnego, jak i mobilnego o przepustowości 30 Mb/s. Jednak pod koniec października 2024 tych białych plam było 2,48 mln (czyli 160 tys. więcej). Oznacza to, że w ciągu kilku miesięcy sytuacja się znacznie poprawiła.
Raport Ministerstwa Cyfryzacji wskazuje, że w planach są inwestycje, które mają na celu ulepszanie internetu w całym kraju. Komercyjne plany zakładają zbudowanie infrastruktury dla 1 692 198 unikalnych punktów adresowych. Inwestycje przeprowadzane są także ze środków publinczych - na terenie całej Polski zgłoszono plany inwestycyjne obejmujące 780 891 punktów adresowych.

W Polsce działa 1775 przedsiębiorców świadczących usługi stacjonarnego dostępu do internetu. Z czego 1206 świadczy usługi detaliczne, 74 usługi hurtowe, a 495 usług hurtowo-detaliczne. Szczegóły takie jak liczba punktów adresowych z inwestycjami ze środków prywatnych i publicznych znajdziecie w raporcie dostępnym pod tym linkiem. Nie ma tam jednak dokładnych adresów, a więc jeśli czekacie na podpięcie szybkiego internetu stacjonarnego w waszej lokalizacji, polecam zajrzeć na rządowy serwis internet.gov.pl.
Witryna pozwala sprawdzić adresy na mapie, w których można podpiąć internet, zweryfikować, które firmy oferują swoje usługi, a także znaleźć lokalizacje, w których planuje się inwestycję ze środków prywatnych lub publicznych wraz z planowanymi terminami pojawienia się usług. Można także zgłosić zapotrzebowanie na internet bez wychodzenia z domu.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Spider's Web: