REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Kiedy pojawi się u ciebie światłowód? Tak łatwo to sprawdzisz i zgłosisz zapotrzebowanie

W Polsce jedynie (albo aż) 70,7 proc. połączeń internetowych to internet światłowodowy. By zwiększyć ten odsetek - ale i zaspokoić głód informacji, Ministerstwo Cyfryzacji ma serwis internet.gov.pl, w którym sprawdzisz zasięg internetu światłowodowego w twojej okolicy, zgłosisz chęć położenia światłowodu czy podejrzysz listę operatorów dostarczających internet światłowodem pod danym adresem.

27.10.2023
11:19
Kiedy pojawi się u ciebie światłowód? Tak łatwo to sprawdzisz i zgłosisz zapotrzebowanie
REKLAMA

Choć w skali kraju nie mamy większych problemów z samym połączeniem się z internetem, to mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą się kłócić co do jakości i prędkości połączenia. Na mapie Polski wciąż istnieją białe plamy. W celu załatania owych dziur zasięgowych, ale i w celu udostępnienia informacji osobom planującym przeprowadzkę lub zmianę operatora, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalną stronę: internet.gov.pl.

REKLAMA

Zasięg światłowodów sprawdzisz na internet.gov.pl

Internet.gov.pl to strona Ministerstwa Cyfryzacji w ramach rządowego serwisu SIDUSIS - Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Przede wszystkim umożliwia ona sprawdzenie zasięgu szerokopasmowego w dowolnym miejscu w Polsce, a po zalogowaniu profilem zaufanym także zgłoszenie zapotrzebowania danego adresu na światłowód.

Dane o zasięgu w internet.gov.pl pochodzą bezpośrednio od operatorów, którzy są zobligowani do dostarczania informacji o zasięgu raz w miesiącu (podmioty posiadające poniżej 50 tys. punktów adresowych w zasięgu) lub raz w tygodniu (podmioty posiadające powyżej 50 tys. punktów adresowych w zasięgu.

 class="wp-image-4127897"

Samo sprawdzenie zasięgu nie wymaga logowania, ani przebywania w miejscu, które chcesz sprawdzić. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internet.gov.pl, wpiszesz adres, a twoim oczom ukaże się mapa wraz z legendą.

Po kliknięciu danego adresu (budynku) i kolejnym kliknięciu napisu "Usługi internetowe", serwis wyświetli listę operatorów, którzy mają zasięg w danym adresie. U dołu lewego paska bocznego Ministerstwo Cyfryzacji umieściło kilka przydatnych opcji: możliwość weryfikacji danych, czyli tego czy np. dany adres nie jest białą plamą pomimo bycia w zasięgu światłowodu, pobrania szczegółowych informacji, możliwość zgłoszenia potrzeby objęcia danego adresu światłowodem czy zgłoszenia pustostanu - budynku, który przez najbliższe miesiące lub lata nie będzie potrzebował internetu szerokopasmowego.

 class="wp-image-4127960"

Z kolei ci, którzy już cieszą się światłowodem, mogą podejrzeć całkiem ciekawe dane udostępnione przez Ministerstwo Cyfryzacji w zakładce "Statystyki".

 class="wp-image-4128032"

Z danych za październik 2023 wynika, że 70,7 proc. wykorzystywanych w Polsce łącz internetowych to łącza światłowodowe, 21,7 proc. to internet kablowy, a 7,7 proc. - internet radiowy. Aż 98,2 proc. zgłoszeń (chęci przyłączenia adresu do sieci internetu światłowodowego, pustostanów i weryfikacji danych) zostało zgłoszonych poprzez profil zaufany - w serwisie internet.gov.pl, a jedynie 1,8 proc. w odpowiednim urzędzie.

Dotychczas internet.gov.pl odwiedziło ponad 362 tys. użytkowników, a sama strona została wyświetlona ponad 15,3 miliona razy.

Co ciekawe, system internet.gov.pl jest finalistą European Broadband Awards 2023 - nagrody dla najlepszych projektów związanych z rozwojem Internetu szerokopasmowego w Europie. Czy internet.gov.pl wygra przekonamy się 21 listopada podczas rozstrzygnięcia konkursu w Brukseli.

REKLAMA

Więcej na temat internetu w Polsce:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA