REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Taki był polski internet we wrześniu. Najszybszy internet 5G oferuje jeden operator

RFBenchmark opublikował rezultaty wrześniowych pomiarów internetu mobilnego w Polsce. Wyniki czterech największych operatorów dają dobry obraz tego, która firma zapewnia najszybszy internet 5G w Polsce, a która najwolniejszy.

10.10.2023
17:53
sieć 5G zasięg północ wschód
REKLAMA

Powszechnie wiadomo, że to spośród wielkiej czwórki operatorów - Plus, Play, Orange i T-Mobile, tylko ten pierwszy oferuje prawdziwe 5G, co jasno potwierdzają różne testy i zestawienia. Najnowsze zestawienie RFBenchmark wcale nie ujawnia odmiennych danych. Do stworzenia raportu wykorzystano dane z niemal 600 tys. pomiarów, gdzie ok. 88 tys. wykonano dla technologii 5G, a 453 tys. dla LTE (pozostałe dla starszych).

REKLAMA

Jak wyglądał wrześniowy internet mobilny w Polsce? Zwycięzców mamy kilku

Jeśli chodzi o średnią szybkość pobierania internetu mobilnego 5G, to z czwórki największych operatorów pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Plus z wynikiem 136,2 Mb/s. Wartość robi wrażanie, patrząc na pozostałą trójkę, która w testach RFBenchmark uzyskała średnie pobierania na poziomie ok. 50 Mb/s.

Ostatni jest Orange z wynikiem 52,3 Mb/s, natomiast niedaleko mu do T-Mobile, który we wrześniu miał oferować średnie pobieranie 52,5 Mb/s. Nieco szybszy internet 5G gwarantuje Play, bo 54,7 Mb/s. Różnice średniego pobierania w Plusie pomiędzy innymi operatorami są znaczące - mówimy tutaj o niemal 3-krotnie wyższych wartościach.

No dobra, ale nie każdy w miejscu zamieszkania ma zasięg 5G -  co z wynikami LTE? Te nie różnią się aż tak bardzo od wartości średniego pobierania sieci komórkowej najnowszej generacji (no może poza Plusem). Liderem w kwestii prędkości 4G jest T-Mobile, oferując średnią prędkość pobierania 43,9 Mb/s. Dalej mamy Play z 40,4 Mb/s, Orange 38,2 Mb/s, a na końcu Plusa z 34,2 Mb/s - przepaść między 5G a 4G Plusa jest ogromna, bo ok. czterokrotna. 

W kwestii wysyłania wyniki nie są już takie oczywiste. W kategorii 5G to Play zajmuje pierwsze miejsce - RFBenchmark podaje średnią wartość wysyłania 36,3 Mb/s, tuż za nim jest T-Mobile z 33,5 Mb/, Orange - 31,6 Mb/s, a na końcu Plus z wynikiem 27,4 Mb/s. Natomiast dla LTE wyniki średniego pobierania wyglądają następująco: Play - 22,5 Mb/s, T-Mobile - 19,6 Mb/s, Orange - 19,2 Mb/s i Plus - 16,6 Mb/s. Jeśli chodzi zaś o wartość ping, czyli opóźnienia, to Play zarówno w sieci 5G, jak i 4G oferuje najniższe wartości spośród tzw. wielkiej czwórki.

Podsumowując, zwycięzców mamy trzech - Plusa w kwestii prędkości pobierania na 5G, T-Mobile pobierania LTE, a Play natomiast wygrywa zarówno w wysyłaniu 5G/LTE, jak i pod względem najmniejszego opóźnienia.

REKLAMA

Więcej o operatorach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA