REKLAMA

Czekasz na CPK? Możesz się zdziwić, właśnie zapadła bardzo ważna decyzja

Centralny Port Komunikacyjny, czyli gigantyczny projekt, który ma zrewolucjonizować polską infrastrukturę, właśnie zrobił kolejny krok naprzód. Spółka CPK otrzymała pierwsze pozwolenia na budowę, co oznacza, że prace wkraczają w decydującą fazę.

Czekasz na CPK? Możesz się zdziwić, właśnie zapadła bardzo ważna decyzja
REKLAMA

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) przybliżył się do realizacji jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Spółka uzyskała pierwsze pozwolenia na budowę, które dotyczą nowych linii wysokiego napięcia o parametrach 110 kV i 220 kV.

To kluczowy element przyszłej infrastruktury, niezbędnej do dostarczenia energii elektrycznej do nowego lotniska. Wydane przez Wojewodę Mazowieckiego decyzje pozwalają na rozpoczęcie prac jeszcze przed właściwą budową portu lotniczego, który ma zostać oddany do użytku w 2032 r.

REKLAMA

Energetyczne serce CPK

Obecne linie energetyczne kolidują z planowaną inwestycją. Dlatego ich przebudowa to jedno z pierwszych zadań, które trzeba zrealizować przed wbiciem pierwszej łopaty pod samą infrastrukturę lotniska.

Nowe linie zastąpią istniejące odcinki, które zostaną zlikwidowane, ponieważ ich obecna lokalizacja znajduje się na obszarze przewidzianym pod budowę CPK. Prace projektowe i budowlane powierzono firmie Enprom, a ich rozpoczęcie zaplanowano na przełom II i III kwartału 2025 r.

To jeden z pierwszych elementów energetycznego zaplecza nowego lotniska. W ramach inwestycji powstanie również Główny Punkt Zasilający (GPZ), który będzie odpowiadał za stabilne dostawy energii elektrycznej do portu lotniczego. Dopiero po zakończeniu budowy nowych linii rozpocznie się proces uzyskiwania zgody na rozbiórkę dotychczasowych odcinków.

Uzyskanie pozwolenia na budowę poprzedziła decyzja lokalizacyjna, wydana w sierpniu 2024 r. To jeden z etapów formalnych, bez których niemożliwe byłoby rozpoczęcie prac budowlanych.

Pozwolenie na budowę linii 110 kV i 220 kV to dopiero początek długiej ścieżki administracyjnej, jaką musi pokonać projekt CPK. W najbliższych miesiącach spółka złoży kolejne wnioski, dotyczące infrastruktury krytycznej dla nowego lotniska.

CPK – lotnisko marzeń

Na jakim etapie jest cała inwestycja? Jeśli chodzi o budowę terminala i dworca kolejowego, spółka dysponuje już projektem budowlanym przygotowanym przez master architekta, czyli konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, który znajduje się w ostatniej fazie odbiorów.

Trwa projektowanie dróg startowych, kołowania i innych dróg przylotniskowych, a jego wykonawcą jest firma Dar z Grupy Sidara.

Ukończono również projekt budynków Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a także trwają prace nad projektem wieży kontroli ruchu lotniczego oraz Centrum Kontroli Operacji Lotniczych (AOCC). 

Więcej przeczytasz na Spider's Web:

Nowe linie wysokiego napięcia

Priorytetową kwestią podczas tego procesu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. W przypadku Lotniska CPK mamy do czynienia z pełną redundancją zasilania (czyli zdublowaniem systemów poprzez zastosowanie dodatkowych elementów, które zwiększają jego niezawodność i bezpieczeństwo).

Zasilanie Lotniska CPK będzie realizowane liniami 110 kV przyłączonymi do dwóch niezależnych głównych punktów zasilających (GPZ) należących do różnych zarządców sieci elektroenergetycznych: Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). 

Na obszarze lotniska zostaną wybudowane cztery rozdzielcze punkty zasilania (RPZ) o parametrach 110kV/15kV. Poszczególne podstacje zostaną zasilone z sieci 15 kV.

Infrastruktura krytyczna lotniska będzie zasilana z dwóch niezależnych RPZ, co będzie skutkować wysoką pewnością działania.  

Klucz do startu budowy

Budowa nowoczesnego lotniska to nie tylko pasy startowe i terminale – to także skomplikowana sieć infrastrukturalna, obejmująca transport, energetykę i telekomunikację.

W przypadku CPK wyzwanie jest podwójne, ponieważ oprócz budowy nowego portu lotniczego projekt zakłada również rozwój kolejowej i drogowej sieci połączeń.

Zmiana przebiegu linii energetycznych to jedno z pierwszych wyzwań, jakie trzeba pokonać, by na placu budowy można było rozpocząć właściwe prace nad samym lotniskiem.

Pozwolenie na budowę linii energetycznych to zatem ważny sygnał, że projekt CPK wchodzi w fazę realizacji. W najbliższych latach zobaczymy kolejne decyzje administracyjne i nowe place budowy.

REKLAMA

Ostateczny cel? Gotowy, nowoczesny hub transportowy, który ma stać się sercem komunikacyjnym Europy Środkowo-Wschodniej. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – pierwsze kroki zostały już wykonane.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-31T18:54:53+02:00
Aktualizacja: 2025-03-30T16:03:00+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA