mObywatel wyjdzie poza granice Polski. Wiele osób na to czekało
Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki twierdzi, że w przyszłym roku mObywatel stanie się przydatny poza granicami naszego kraju. Rozwiązanie wykorzystamy także w innych państwach należących do Unii Europejskiej.

Od jakiegoś czasu mówi się o pracach Unii Europejskiej nad wprowadzeniem ujednoliconego systemu identyfikacji tożsamości cyfrowej eIDAS 2.0. Nowe informacje sugerują, że jesteśmy bliżej realizacji tego rozwiązania niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie trwają testy, które mają umożliwić obywatelom UE swobodniejsze podróżowanie bez konieczności posiadania fizycznego dokumentu. Podano już datę, kiedy możemy spodziewać się tej przydatnej nowości.
Koniec z targaniem portfela
W mObywatelu znajdziemy m.in. świetny mDowód, który od dłuższego czasu stał się uznawanym w całym kraju dokumentem (z kilkoma wyjątkami, np. kontrola graniczna). Dzięki niemu nie trzeba już korzystać z tradycyjnego, fizycznego dowodu.
mObywatel to jednak nie tylko mDowód, ale także mPrawo Jazdy, funkcja zastrzeżenia PESEL, a od niedawna też ePłatności i możliwość podpisania dokumentów podpisem elektronicznym. Aby ta aplikacja mogła funkcjonować, kluczowe były zmiany w polskim systemie prawnym. Aby mObywatel mógł zostać używany także za granicą, niezbędne są odpowiednie regulacje międzynarodowe, nad którymi od kilku lat pracuje Unia Europejska.
W przyszłym roku wejdzie w życie rozporządzanie eIDAS 2.0, które umożliwi korzystanie z cyfrowych portfeli tożsamości na terenie całej UE. W rozmowie z serwisem Rzeczpospolita Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki (COI), powiedział, że obecnie prowadzone są zaawansowane testy transgraniczne. Polska uczestniczy w konsorcjum, które testuje cyfrowy portfel w różnych scenariuszach. Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło już udane testy z partnerami z Francji i Holandii.
Kiedy możemy oczekiwać zaimplementowania nowego systemu eIDAS do mObywatela? Mówi się, że pierwsze wdrożenia mają odbyć się już w 2 połowie 2026 roku, prawdopodobnie w listopadzie. Oznacza to, że za ok. 1,5 roku będziemy mogli podróżować po Europie, korzystając wyłącznie z mDowodu w aplikacji mObywatel. Nie będzie już konieczności posiadania cyfrowego dokumentu i aplikacji.
Co jeszcze zostanie wprowadzone do mObywatela?
Jedną z nowości, którą Centralny Ośrodek Informatyki planuje wprowadzić w niedalekiej przyszłości, jest zintegrowany asystent sztucznej inteligencji w mObywatelu. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora COI, asystent ma zostać wprowadzony "w najbliższych tygodniach". Jak oczekiwano, rozwiązanie będzie bazować na polskim modelu językowym PLLuM i trafi zarówno do mObywatela, jak i na serwis gov.pl. Asystent będzie miał na celu pomaganie obywatelom w korzystaniu z usług publicznych, odpowiadając na pytania oraz podpowiadając, jak załatwiać sprawy w urzędach.
Początkowo asystent ma mieć tylko funkcje informacyjne, natomiast w przyszłości ma potrafić dużo więcej. Obecnie trwają rozmowy z samorządami dotyczące identyfikacji scenariuszy użycia AI w mObywatelu. Oprócz tego już wcześniej pojawiły się informacje, że w mObywatelu pojawi się moduł mStłuczka, który powinien być gotowy jeszcze w tym roku.
Więcej o polskich usługach cyfrowych przeczytasz na Spider's Web: