REKLAMA

Dokumenty podpiszesz mObywatelem. Długopis zostaw w domu

To jedno z „większych osiągnięć ostatnich miesięcy” – zachwala szef resortu cyfryzacji. Dotychczas e-podpisywanie dokumentów było nieco skomplikowane. Teraz mObywatel znacząco uprości proces.

Dokumenty podpiszesz mObywatelem. Długopis zostaw w domu
REKLAMA

- W aplikacji można teraz podpisać e-dowodem dowolny dokument w postaci PDF. Wymagany jest moduł NFC w telefonie i oczywiście aktywny certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie wraz z ustalonym do niego kodem PIN. Wszystkim, którzy planują wymianę dowodu osobistego warto przy tym przypomnieć, że potrzebują zawnioskować o wgranie tego certyfikatu do e-dowodu, kiedy wyrabiają nowy dokument, żeby móc w pełni korzystać z jego możliwości – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Resort przypomina, że do tej pory korzystanie z podpisu osobistego z e-dowodu było możliwe za pośrednictwem oprogramowania E-dowód menedżer w komputerze lub aplikacji eDO App.

W pierwszym przypadku właściciel dokumentu potrzebował czytnika e-dowodu, aby móc skorzystać z certyfikatu podpisu osobistego i podpisać nim dokument. Aplikacja eDO App wymagała zaś e-dowodu i NFC w telefonie. Teraz dodatkowy program nie będzie potrzebny, bo jest mObywatel.

Dokument do podpisu można przy tym dodać z wybranego miejsca, w tym z pamięci telefonu, chmury lub dysku. Podpisywanie pliku PDF e-dowodem w mObywatelu trwa zaledwie kilka minut. Warunkiem jest posiadanie przy sobie ważnego e-dowodu z aktywnym certyfikatem podpisu osobistego oraz 6-cyfrowego kodu PIN (tzw. PIN2), który wymagany jest do jego złożenia – opisuje ministerstwo cyfryzacji.

Jak podpisać dokument mObywatelem?

Resort przygotował poradnik, gdzie krok po kroku opisano procedurę. Jak czytamy:

  1. Aplikacja wyświetli komunikaty powitalne wraz z listą wstępnych wskazówek. Następnie poprosi o dodanie dokumentu do podpisu.
  2. Kolejny krok to wpisanie 6-cyfrowego numeru CAN e-dowodu, który widoczny jest w prawym dolnym rogu dokumentu na stronie ze zdjęciem.
  3. Następnie należy wpisać 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2). Kod ten ustalany jest w urzędzie przez właściciela dokumentu w trakcie odbioru e-dowodu.
  4. W następnym kroku aplikacja poprosi o przyłożenie e-dowodu do tylnej ściany telefonu, gdzie znajduje się moduł NFC. W tym momencie odbywa się składanie popisu osobistego z e-dowodu na dokumencie PDF.

Ministerstwo zaznacza, że mObywatel nie przechowuje podpisanych dokumentów, więc użytkownik musi zapisać lub otworzyć dokument, jeśli używa systemu Android. Korzystający z iOS nie muszą o tym pamiętać, bo "zapisanie dokumentu w pamięci urządzenia nastąpi automatycznie".

Podpis osobisty z e-dowodu jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną. Dzięki temu możemy z niego skorzystać podczas podpisywania wniosku, świadczenia lub „innego rodzaju dokumentu kierowanego do urzędu lub instytucji państwowej”.

- W przypadku innych podmiotów, jak osoby prywatne, firmy lub organizacje niepubliczne, obie strony muszą najpierw ustalić, że honorują ten rodzaj podpisu we wzajemnych relacjach, aby był on ważny – zaznacza ministerstwo.

Zmian w mObywatelu będzie przybywało

Rząd poinformował niedawno, że przeznaczy 200 mln zł na rozwój aplikacji. Możemy spodziewać się udoskonalenia istniejących funkcji, ale też wprowadzenia nowych e-usług, takich jak cyfrowy portfel, który umożliwi wygodne posługiwanie się dokumentami elektronicznymi.

REKLAMA

Co jeszcze dzieje się w świecie mObywatela?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-02-25T10:37:33+01:00
Aktualizacja: 2025-02-25T07:00:00+01:00
Aktualizacja: 2025-02-24T17:46:17+01:00
Aktualizacja: 2025-02-24T16:46:12+01:00
Aktualizacja: 2025-02-24T16:00:19+01:00
Aktualizacja: 2025-02-24T13:23:38+01:00
Aktualizacja: 2025-02-24T09:06:39+01:00
Aktualizacja: 2025-02-24T06:23:00+01:00
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA