Nie ma ucieczki. Czatbot trafia nawet do Firefoxa
Otwartoźródłowa, wolna i otwarta przeglądarka Firefox w końcu doczekała się integracji z generatywną sztuczną inteligencją. W pełni opcjonalną i w stylu Mozilli. To nie koniec nowości.
Aktualizacja przeglądarki Firefox do wersji 135 przynosi ze sobą szereg istotnych nowości, które mają na celu zwiększenie funkcjonalności i wygody użytkowania. Jedną z najbardziej oczekiwanych innowacji - a zarazem kontrowersyjnych nowości - jest wprowadzenie funkcji AI Chatbota dostępnej dla użytkowników systemów Windows, Mac i Linux. Ta funkcja, wcześniej dostępna jedynie w ramach Firefox Labs, teraz staje się integralną częścią przeglądarki, umożliwiając interakcję z zaawansowanymi chatbotami sztucznej inteligencji bezpośrednio podczas przeglądania Internetu.
Dzięki zaktualizowanemu panelowi bocznemu użytkownicy mogą wybrać preferowanego chatbota AI spośród takich dostawców jak Anthropic Claude, ChatGPT, Google Gemini, HuggingChat czy Le Chat Mistral. Integracja ta pozwala na wyświetlanie różnych narzędzi przeglądarki w panelu bocznym, w tym wybranego chatbota. Chatboty te mogą wspomóc użytkownika w wielu zadaniach, takich jak streszczanie czytanych treści, generowanie pomysłów podczas burzy mózgów czy pomoc w pisaniu i redagowaniu tekstów.
Czytaj też:
AI w przeglądarce Firefox jest opcjonalna. Mozilla nie zbiera żadnych danych
Nowa funkcjonalność AI w Firefoxie nie tylko ułatwia dostęp do zaawansowanych narzędzi, ale również podnosi efektywność pracy z przeglądarką. Możliwość korzystania z chatbotów bez konieczności otwierania dodatkowych aplikacji czy zakładek sprawia, że proces zdobywania informacji i tworzenia treści może stać się bardziej intuicyjny. To rozwiązanie wydaje się odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na integrację narzędzi AI w codziennym użytkowaniu Internetu.
Kolejną istotną nowością w wersji 135 jest wprowadzenie funkcji automatycznego wypełniania zapisanych danych dotyczących metod płatności. Użytkownicy mogą teraz wygodnie i bezpiecznie wypełniać formularze internetowe, takie jak te podczas zakupów online, korzystając z zapisanych informacji o kartach kredytowych i debetowych. W trosce o bezpieczeństwo prywatnych danych, przeglądarka nie zapisuje numeru CVV, a dodatkowo oferuje możliwość zabezpieczenia danych metod płatności hasłem, zapewniając tym samym dodatkową warstwę ochrony.
Przeglądarka Firefox 135 jest już dostępna na wszystkie platformy, na które jest wydawana, czyli Windows, Mac, Linux, Android, iOS i iPadOS.
*Zdjęcie otwierające: Sharaf Maksumov / Shutterstock.com