Do tego muzeum telefonów wejdziesz z telefonu. Od razu uderzy cię nostalgia
Fińscy naukowcy otworzyli właśnie wirtualne Archiwum Designu Nokii. Interaktywna platforma to dla każdej osoby, która pamięta "stare telefony" - i nie tylko.
Jednym z najbardziej ikonicznych elementów pierwszych lat bieżącego wieku były telefony komórkowe Nokia. Szczególnie w Polsce, gdzie zdecydowana większość z nas stawiała pierwsze kroki w świecie telekomunikacji i cyfryzacji otoczona telefonami komórkowymi tej marki - jeżeli nie posiadało się własnego, to z pewnością urządzenie można było znaleźć w rękach rodziny, znajomych czy kolegów z pracy, szkoły lub uczelni.
Doceniając ten społeczny, ale i technologiczny wpływ Nokii na telefony komórkowe, fiński uniwersytet Aalto otwarł właśnie muzeum desginu Nokii.
Fińscy uczeni stworzyli niesamowitą platformę. To duża dawka nostalgii, ale i piękna lekcja historii
Muzeum - a właściwie platforma online Nokia Design Archive - nie jest jedynie zbiorowiskiem zdjęć starych telefonów Nokii, a kompletnym kompendium wiedzy i archiwum różnego rodzaju dokumentów powiązanych z procesem projektowania telefonów komórkowych i innych urządzeń sygnowanych logiem marki Nokia. Dostęp do platformy jest darmowy - wystarczy wejść pod adres nokiadesignarchive.aalto.fi
W archiwum znajdziemy fotografie ukończonych produktów, które trafiły na rynek, jak i zdjęcia prototypów oraz szkice projektantów. Uczonym z Aalto udało się także zarchiwizować dokumenty z wewnętrznych struktur firmy, w których projektanci omawiali identyfikację poszczególnych marek, analizowali trendy na rynku, prezentowali prototypy czy pochylali się nad analizą barw i wpływem zastosowania poszczególnych barw w elementach urządzeń lub ich interfejsów.
Szalenie ciekawym dokumentem jest prezentacja, jaką szefowie Nokii stworzyli w styczniu 2007 roku, w której przeanalizowali premierę pierwszego iPhone i jego wpływ na fińską firmę.
W Nokia Design Archive nie zabrakło także bardziej "przyziemnych" eksponatów, takich jak zdjęcia i materiały promocyjne używane przez firmę czy po prostu fotografie dobrze nam znanych telefonów.
Muzeum można wyświetlać w dwóch formach: sieci, która łączy tematycznie różne elementy archiwum oraz w formie osi czasu, dzięki której historię projektów Nokii można prześledzić chronologicznie. Ze względu na swoją specyfikę, platformę najlepiej jest przeglądać na komputerze lub laptopie - ewentualnie na tablecie. Na mapie można nawigować poprzez kółko myszy (tzw. scroll) oraz przesuwanie mapy po ekranie.
Archiwum z pewnością stanowi kopalnię informacji dla studentów i innych osób zainteresowanych prześledzeniem tego aspektu historii Nokii. Z kolei dla przeciętnego użytkownika internetu z pewnością stanowi ono kopalnię ciekawostek i dużą dawkę nostalgii.
Może zainteresować cię także:
Zdjęcie główne: megaflopp / Shutterstock