REKLAMA

Pomysłowy YouTuber odtworzył pierwowzór iPada z 1984

Dotykowy płaski komputer, który możesz zabrać ze sobą wszędzie? Jak się okazuje to nie tylko iPad, ale i... FlatMac. Apple miało plany na przenośnego "płaskiego" Maca już w 1984, jednak pomysł został porzucony tak szybko jak się pojawił. Teraz nietypowe urządzenie zyskało nowe życie za sprawą ambitnego youtubera.

Pomysłowy YouTuber odtworzył pierwowzór iPada z 1984
REKLAMA

Każda firma tworząca sprzęt i oprogramowanie posiada setki, o ile nie tysiące, projektów produktów, które nigdy nie ujrzały światła dziennego - lub zostały wyprodukowane w pojedynczych egzemplarzach, by dopiero potem trafić na wiele dekad do szuflady, o ile nie po prostu do śmieci. Wyjątku nie stanowi tu Apple, które ma dosłowny cmentarz różnych szkiców i wstępnych projektów produktów. O sporej części z nich dowiadujemy się z książki "Keep it Simple: The Early Design Years of Apple" autorstwa Hartmuta Esslinger, niemiecko-amerykańskiego projektanta i wynalazcy przemysłowego, który osobiście zaprojektował sporą część urządzeń Apple, które trafiły na rynek w latach 80.

REKLAMA

FlatMac to iPad z 1984 roku. Tak niemiecki projektant widział "przenośny dotykowy komputer Mac"

To właśnie Esslingerowi zawdzięczamy charakterystyczny wygląd urządzeń koncernu z Cupertino z tamtego okresu i jak łatwo się domyślić, oprócz wielu komercyjnych sukcesów takich jak Apple IIc czy Macintosh II, inżynier był także odpowiedzialny za pomysły, które nigdy nie weszły na taśmę produkcyjną, a które zostały opisane przez niego w "Keep it Simple: The Early Design Years of Apple". Jednym z nich jest komputer FlatMac - dosłownie płaski komputer Mac. Komputer jest prawdopodobnie najstarszym przodkiem iPada i został wyprodukowany w kilku testowych egzemplarzach, jednak później projekt został odrzucony przez zarząd koncernu.

FlatMac w książce "Keep it Simple: The Early Design Years of Apple" Hartmuta Esslingera / KevinNoki/YouTube

Jednak drugie życie FlatMakowi dał youtuber KevinNoki, amatorsko zajmujący się odtwarzaniem retrosprzętów Apple. KevinNoki na podstawie szkiców koncepcyjnych i ilustracji prototypów FlatMac zdecydował się stworzyć własnego "Płaskiego Maka". Według relacji youtubera, skontaktował się on z Esslingerem, który dał mu zielone światło na rozpoczęcie projektu.

KevinNoki rozpoczął projekt od stworzenia pełnego modelu CAD urządzenia. W swoim projekcie młody twórca nie tylko uwzględnił stworzenie w pełni działającego urządzenia, ale także uczynienie go mieszanką pomiędzy współczesnością, a pierwotnymi możliwościami technologicznymi. Tak więc urządzenie już w CADzie otrzymało pełną klawiaturę i slot na dyskietki, ale oprócz tego KevinNoki dorzucił do niego także porty USB, port HDMI czy slot na kartę pamięci.

Następnie youtuber zabrał się za druk 3D obudowy FlatMaka, który zajął aż 20 godzin. To jednak sam druk, który nie uwzględnił sklejania, skręcania, czy polerowania obudowy, usuwania nadmiarowego plastiku, lakierowania, a także dopieszczania takich szczegółów jak ikony poszczególnych portów, wykończenie klawiatury by sprawiała wrażenie nowego produktu kupionego w roku '84 czy umieszczenie logo Apple i Macintosh.

Świeżo wydrukowana obudowa FlatMac / KevinNoki/YouTube

Projekt jest równie dopieszczony na zewnątrz, jak i w środku. KevinNoki zadbał o każdy komponent i podzespół FlatMaka. Od dodania powerbanka, po zmodyfikowanie stacji dyskietek na potrzeby nietypowej obudowy i stworzenie własnych kabli i przejściówek z dostępnych w internecie materiałów, a na dysku twardym i na komputerze Raspberry Pi kończąc. Youtuber pokusił się także o zastosowanie ekranu dotykowego - lecz nie byle jakiego ekranu. Bo tu KevinNoki zdecydował się na... przeszczep ekranu z uszkodzonego iPada 3 generacji, który młody twórca zakupił w serwisie eBay za 10 dolarów (ok. 40 zł). Co warto zaznaczyć, dotykowy ekran nie jest pomysłem youtubera na urozmaicenie projektu, lecz jednym z elementów zawartym w projekcie Esslingera.

Złożony FlatMac. Youtuberowi na tym etapie pozostało jedynie połączyć poszczególne elementy i zamknąć obudowę / KevinNoki/YouTube

By całość jak najwierniej odwzorowała projekt Hartmuta Esslingera, KevinNoki zainstalował na urządzeniu emulator Mini vMac, na którym to emulatorze zainstalował z dyskietek system System Software 7 - lub jak kto woli, Mac OS 7.

Instalacja systemu operacyjnego z dyskietki / KevinNoki/YouTube

Jeśli chodzi o projekty DIY, ten zdecydowanie nie jest dla osób o słabych nerwach i wymaga on sporej dawki wiedzy z różnych poddziedzin projektowania i budowy sprzętu komputerowego. Jednocześnie projekt jest fascynujący biorąc pod uwagę, że czterdzieści lat temu tego typu urządzenie potrzebowało dużego grona specjalistów i ogromnych nakładów funduszy - dziś potrzeba jedynie kreatywności, wiedzy, którą można posiąść przez internet z zacisza własnego domu i produktów, które również można zakupić poprzez internet.

Pozostaje tylko pytanie, czy FlatMac byłby rzeczywiście praktycznym systemem, gdyby trafił do produkcji. Chociaż klawiatura wydaje się przyzwoita, to ergonomia urządzenia pozostawia wiele do życzenia. Biorąc pod uwagę ograniczenia ówczesnej technologii, gdyby pozostać przy idei dotykowego ekranu, jakość wyświetlanego obrazu pozostawiałaby wiele do życzenia i pomimo innowacyjności, prawdopodobnie urządzenie nie sprzedawałoby się tak dobrze jak pozostałe komputery Mac.

REKLAMA

Więcej retrociekawostek na temat sprzętu Apple:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA