REKLAMA

Ten klasyk Apple'a miał być czymś więcej. Ciekawostka odkryta w prototypie iPoda

iPody służyły nie tylko do odtwarzania muzyki, ale także do grania. Chylę czoła tym, którzy mieli okazję zagrać w Music Quiz albo iPodowego pasjansa. Ale jest na sali ktoś, kto wiedział, że w Cupertino stworzono także klona Tetrisa?

28.05.2024 04.21
Ten klasyk Apple'a miał być czymś więcej. Ciekawostka odkryta w prototypie iPoda
REKLAMA

iPoda kojarzymy przede wszystkim z możliwością odtwarzania muzyki, jednak nie trzeba być starym wyjadaczem Apple'a, by wiedzieć, że iPod pozwalał na o wiele więcej. I mowa tu nie tylko o iPodach Touch, które pod wieloma względami były po prostu iPhone'ami ogołoconymi z funkcji telefonu, ale nawet o klasycznych iPodach. W końcu możliwość oglądania filmów na iPodzie zadebiutowała już w 5. generacji urządzeń z 2005 r. Natomiast gry były już w... pierwszej generacji iPodów z 2001 r.

Właściwie jedna gra, Brick - Apple'owa wersja gry Atari Breakout, którą Steve Wozniak zaprojektował jeszcze podczas pracy w Atari. Brick było easter eggiem w pierwszym iPodzie, jednak wraz z aktualizacjami oprogramowania Brick na stałe weszło do menu 1. generacji iPodów. W późniejszych modelach gry sterowane iPodowym kołem - Clickwheel - zostały z odtwarzaczem na stałe.

Ale czy wiedziałeś, że Apple miało plan także na wprowadzenie własnej wersji Tetrisa?

REKLAMA

Tetris na iPodzie? Wcześniej nieznany prototyp iPoda z niespodzianką w środku

O tej ciekawostce dowiedzieliśmy się trzy dni temu za sprawą YouTubera Apple Demo, któremu udało się zdobyć wcześniej nieznany światu prototyp iPoda 3. generacji. Po małej reanimacji, jaką przeprowadził YouTuber na początkowo niedziałającym odtwarzaczu, udało mu się uzyskać dostęp do jego oprogramowania.

Co ważniejsze, Apple Demo udało się uruchomić prototyp, który wciąż zawierał oryginalne oprogramowanie Apple używane do testów. Oprócz dwóch piosenek na playliście "Battery Testing", odnalazł on także listę gier.

Na liście widniały cztery pozycje: Block0, Chopper, Klondike oraz Stacker. Apple Demo poskąpił informacji na temat trzech pierwszych tytułów, przechodząc od razu do Stackera. Bowiem ta gra to nic innego jak Tetris, którym steruje się za pomocą Clickwheela.

Applowy Tetris był bardzo prosty, oferując tę samą rozgrywkę, którą znajdziemy w choćby wersji gry na GameBoya. Pomimo posiadania przez iPoda dysku twardego, Stacker nie posiada opcji zapisywania najwyższego wyniku. Zabrakło w nim także opcji pokazywania następnego klocka.

Apple Demo ciekawy dlaczego Stacker został porzucony przez Apple, zwrócił się o odpowiedź do Tony'ego Fadella, projektanta i inżyniera Apple, nadzorującego wszystkie etapy rozwoju iPoda: sprzęt, oprogramowanie i akcesoria. Fadell udzielił mu jedynie lakonicznej odpowiedzi "Ponieważ dodaliśmy gry do iPoda w późniejszych wersjach oprogramowania".

Prototyp oznaczony jest numerem A1023, którym nie jest oznaczony żaden ze znanych prototypów iPoda. Numer seryjny wskazuje, że urządzenie zostało wyprodukowane półtora miesiąca przed oficjalnym wydaniem iPoda 3. generacji.

Prototyp iPoda, który posiada Apple Demo oznaczony jest symbolem DVT-3, który nadawany jest urządzeniom w fazie Design Validation Test (Test sprawdzający poprawność projektu). Na tym etapie projektanci Apple finalizują wygląd urządzenia, a prototypy oznaczone modelem DVT zwykle są tymi, które trafiają do partnerów spoza Apple (np. do operatorów komórkowych czy do testów w ramach certyfikacji FCC). Paradoksalnie modele DVT są również tymi, które najtrudniej znaleźć na aukcjach i innych rynkach zbytu starych prototypów.

Co ciekawe, Apple nie porzuciło całkowicie Tetrisa. Bo ten "powrócił" na iPody (5 generacji lub nowsze) we wrześniu 2006 roku gdy Apple, poprzez sklep iTunes, zaczęło oferować gry na iPoda. W pierwszym pakiecie gier na iPoda z iTunes można było kupić Bejeweled, Cubis 2, Mahjong, Mini Golf, Pac-Man, Tetris, Texas Hold 'Em, Vortex, oraz Zumę. W tej wersji jednak gra nie była "autorskim" klonem Apple, a wraz z pozostałymi grami została udostępniona poprzez partnerstwo z EA Mobile.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA