REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To już koniec małych iPodów. Apple właśnie zabiło iPody shuffle i nano

Apple oficjalnie wycofało ze sprzedaży iPoda nano i shuffle. Trudno się temu dziwić, choć jednocześnie pozostał po tych urządzeniach wielki sentyment.

27.07.2017
21:31
ipod shuffle
REKLAMA

Wiem, że jest mała szansa na to, że planowałeś w najbliższym czasie zakup iPoda. Jeśli jednak iPod był twoim marzeniem, czeka cię rozczarowanie. iPody shuffle i nano zostały usunięte ze strony i sklepu Apple.

REKLAMA

Od lat spodziewaliśmy się, że ten moment w końcu nadejdzie, ale mimo to decyzja Apple nas zaskoczyła. Fakty są jednak nieubłagane: iPod shuffle najnowszej generacji debiutował w 2010 roku, a nano w 2012. Oba urządzenia były z biegiem czasu odświeżane, ale jedyną zmianą było poszerzenie oferty kolorów. Ostatnia taka „aktualizacja” miała miejsce w 2015 roku.

Nie mogło być inaczej, ale mimo to szkoda mi iPoda shuffle. Mam wielki sentyment do tego urządzenia.

ipod shuffle class="wp-image-580930"

iPoda shuffle mam właściwie od jego rynkowego debiutu. Uwielbiałem jego miniaturowy rozmiar. Do tego mała szufelka praktycznie nic nie ważyła. Przez wiele lat iPod shuffle dzielnie służył mi jako odtwarzacz do słuchania muzyki podczas aktywności - na rowerze, na siłowni, podczas biegania.

Komunikaty głosowe były kapitalnym rozwiązaniem, które podczas aktywności całkowicie rekompensowały brak wyświetlacza. Głos w słuchawce pozwalał wybrać playlistę, czy konkretny utwór. Do tego informował o stanie naładowania akumulatora. Przy bieganiu komunikaty głosowe są o wiele wygodniejsze niż klikanie w dotykowy ekran.

ipod shuffle class="wp-image-580932"

Czas jest jednak nieubłagany. Od kilku lat nie włączałem mojego iPoda, choć co jakiś czas korci mnie, żeby go odkurzyć, naładować i sprawdzić, jak spisywałby się dzisiaj.

iPhone zabił iPoda, ale wcale nie musiało tak być.

Wystarczyłyby tak naprawdę dwie funkcje, żeby iPody nadal miały sens: obsługa Bluetooth i dostęp do usług streamingowych. Miniaturowy, odporny odtwarzacz przeznaczony dla sportowców, który obsługiwałby Spotify lub Apple Music, nawet dzisiaj miałby wiele sensu.

W praktyce na co dzień wygrały smartfony, a wśród technologicznych geeków uprawiających sporty - zegarki. osobiście korzystam z zegarka TomTom, który łączy się ze słuchawkami przez Bluetooth, więc dodatkowy odtwarzacz jest mi niepotrzebny.

Pozostał już tylko iPod touch.

REKLAMA

iPod touch z 2015 roku jest ostatnim urządzeniem kultowej linii, jakie możemy kupić od Apple’a. Szósta generacja iPoda touch ma czterocalowy ekran Retina i procesor A8 znany z iPhone’a 6. Na pokładzie jest też 8-megapikselowa kamera iSight i przednia kamerka FaceTime HD.

Jestem przekonany, że dni iPoda touch też są już policzone. Szkoda! Odchodzi kawał historii świata technologii. Co by nie mówić o Apple, iPod był kultowym urządzeniem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA