REKLAMA

Unia Europejska przeciwna zasłanianiu Słońca. Naukowcy obawiają się katastrofy

Czy można „schłodzić” Ziemię, odbijając promienie słoneczne w kosmos? Pomysł ten jest coraz poważniej brany pod uwagę w obliczu kryzysu klimatycznego. Eksperci Komisji Europejskiej ostrzegają jednak przed ryzykiem związanym z takimi technologiami i wzywają do wprowadzenia moratorium na ich stosowanie w całej Unii Europejskiej.

Unia Europejska przeciwna zasłanianiu Słońca. Naukowcy obawiają się katastrofy
REKLAMA

Naukowcy od lat szukają różnych sposobów na złagodzenie skutków zmian klimatycznych, a jednym z najbardziej kontrowersyjnych jest geoinżynieria słoneczna.

REKLAMA

Wyobraźmy sobie, że Ziemia to przegrzany piec. Geoinżynieria słoneczna to próba obniżenia temperatury w tym piecu poprzez odbijanie części promieni słonecznych z powrotem w kosmos.

Diamenty, lustra, księżycowy pył

Od dziesięcioleci proponowane są technologie, które miałyby ograniczyć lub przeciwdziałać globalnemu ociepleniu poprzez odbijanie światła słonecznego od Ziemi. Modelowanie klimatu wskazuje, że niektóre z tych technologii mogą mieć potencjał zapobiegania dalszemu globalnemu ociepleniu i ograniczania niektórych jego skutków, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe i wzrost poziomu mórz.

Pomysłów jak to zrobić jest całe mnóstwo. Nie tak dawno pisaliśmy choćby o tym, że poważnie rozważane jest zasypanie nieba milionami ton diamentów. Odbijałyby one światło słoneczne, co obniżyłoby temperaturę na naszej planecie.

Ale to nie wszystko. Są też pomysły zasłonienia Słońca na orbicie przez wielkie lustra, rozjaśnienia chmur, czy wzniecenia tumanów księżycowego pyłu, który przesłoniłby promienie naszej gwiazdy.

W teorii technologie te mogą obniżyć globalne temperatury, ale eksperci podkreślają, że ich skutki uboczne są trudne do przewidzenia. Czy geoinżynieria słoneczna to szansa na ocalenie Ziemi, czy bomba z opóźnionym zapłonem?

Konsekwencje trudne do przewidzenia

Teraz doradcy naukowi Komisji Europejskiej wzywają do wprowadzenia w całej UE zakazu działań mających na celu sztuczne chłodzenie Ziemi poprzez geoinżynierię słoneczną. Moratorium obejmować ma wszystkie technologie stosowane do odbijania światła słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, głównie poprzez wysyłanie cząstek odblaskowych do atmosfery lub rozjaśnianie chmur.

Naukowcy zajęli się problemem na wniosek Komisji Europejskiej.

Żadna z tych technologii nie jest dojrzała, a ich wdrożenie mogłoby mieć wiele skutków, zarówno zamierzonych, jak i niezamierzonych. Mogłyby mieć negatywny wpływ na ekosystemy, zmienić wzorce opadów i utrudnić produkcję żywności. Ponadto nie rozwiązałyby one bezpośredniego wpływu gazów cieplarnianych, takiego jak zakwaszenie oceanów

- czytamy w dokumencie przygotowanym przez Grupę Głównych Doradców Naukowych oraz Europejską Grupę ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach.

Więcej o walce z globalnym ociepleniem przeczytasz na Spider's Web:

Interwencja na dużą skalę

Naukowcy podkreślają, że nawet jeśli niektóre z tych propozycji mogłyby rozwiązać objawy zmiany klimatu, nie rozwiązują one przyczyny, a przedstawianie ich jako rozwiązań mogłoby zaszkodzić wysiłkom, które są już podejmowane w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i dostosowania się do zmiany klimatu.

Co więcej, każda interwencja na dużą skalę w naszym wspólnym środowisku planetarnym miałaby systemowe konsekwencje. Niektóre zastosowania modyfikacji promieniowania słonecznego musiałyby działać przez pokolenia i mieć wpływ na całą planetę. W tym celu potrzebne byłyby globalne ramy zarządzania, z odpowiednią reprezentacją wszystkich poszkodowanych stron i mechanizmami rekompensaty dla osób potencjalnie poszkodowanych. Takie ramy nie istnieją i nie jest jasne, jak można by je stworzyć

- zaznaczają badacze.

Ryzykowne rozwiązania i wielka odpowiedzialność

REKLAMA

Decyzja o moratorium na geoinżynierię słonecznej to ważny krok w kierunku odpowiedzialnej nauki. Oznacza to, że zanim zaczniemy ingerować w globalny klimat, musimy dokładnie zrozumieć wszystkie potencjalne konsekwencje naszych działań.

Eksperci podkreślają, że zamiast polegać na ryzykownych rozwiązaniach, powinniśmy skupić się na sprawdzonych metodach walki z kryzysem klimatycznym, takich jak redukcja emisji CO2, rozwój odnawialnych źródeł energii czy ochrona lasów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA