REKLAMA

Chcą wystrzelić satelity gigantyczną katapultą. Tak wyglądały pierwsze testy

Startup SpinLaunch pracuje nad zupełnie nowym sposobem wysyłania satelitów na orbitę. Zamiast rakiet, które zużywają ogromne ilości paliwa, ta firma chce wykorzystać potężną siłę odśrodkową.

Chcą wystrzelić satelity gigantyczną katapultą. Tak wyglądały pierwsze testy
REKLAMA

Satelity to delikatne konstrukcje? Niekoniecznie. Kalifornijski startup SpinLaunch udowodnił, że nawet standardowe satelity są znacznie bardziej wytrzymałe, niż mogłoby się wydawać. W ramach najnowszego testu firma rozpędziła w wirówce małego satelitę, osiągając niewyobrażalne przeciążenie 10 000 g i udowadniając, że gigantyczne przyspieszenie nie jest dla tych urządzeń śmiertelnym zagrożeniem.

REKLAMA

SpinLaunch rozwija innowacyjny system wynoszenia satelitów na orbitę, oparty na sile odśrodkowej. Zamiast klasycznych rakiet, ich metoda zakłada wykorzystanie wielkiej wirującej katapulty, która z ogromną prędkością wyrzuca ładunek w kosmos. O ile sam pomysł brzmi jak science fiction, o tyle testy dowodzą, że to przyszłość. I to znacznie bliższa, niż myślimy.

SpinLaunch Orbital Launch System to zupełnie nowy sposób na dotarcie do kosmosu. Choć jest to katapulta, to nie przypomina ona w niczym średniowiecznych wynalazków. Sercem systemu ma być ogromna, wysoka na 50 m konstrukcja. To w niej satelita będzie rozpędzany, a po osiągnięciu odpowiedniej prędkości, zostanie "wystrzelona" przez specjalny komin.

Zwiększenie prędkości dzięki napędowi elektrycznemu akceleratora skutkuje 4-krotną redukcją paliwa potrzebnego do dotarcia na orbitę, 10-krotną redukcją kosztów i możliwością wielokrotnych startów każdego dnia.

Ekologiczny kosmos

Przemysł planuje wystrzelić dziesięciokrotnie większą liczbę satelitów w ciągu następnej dekady i dlatego pilniejsze niż kiedykolwiek jest opracowanie przyjaznej dla środowiska technologii dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Ponieważ satelity wystrzeliwane kinetycznie opuszczają stratosferę bez rakiety, rozwiązanie SpinLaunch może sprawić, że konstelacje satelitów i ładunków kosmicznych mogą być wystrzeliwane przy zerowej emisji w najbardziej krytycznych warstwach atmosfery.

W przyszłości, w której duża liczba ludzi podróżuje w kosmos - struktury, sprzęt i materiały niezbędne do wspierania cywilizacji w kosmosie również muszą zostać wystrzelone. Aby dziesiątki tysięcy ludzi mogły kiedyś pracować i żyć w kosmosie, konieczne jest wystrzelenie milionów ton infrastruktury i materiałów. SpinLaunch zapewnia, że ​​można to zrobić przy możliwie najmniejszym wpływie na środowisko

- podaje firma w komunikacie.

Więcej o niezwykłej technologii w kosmosie przeczytasz na Spider's Web:

Test zakończony sukcesem

Jako że akcelerator będzie wykorzystywał siłę odśrodkową, a przeciążenia sięgną niewyobrażalnych 10 000 g, konieczne było sprawdzenie, że delikatna elektronika satelity może w ogóle przetrwać takie warunki.

Przeciętna rakieta kosmiczna osiąga podczas startu przeciążenie w granicach zaledwie 4 g.

SpinLaunch wykorzystał do eksperymentu satelitę CubeSat typu open source Uniwersytetu Stanowego Portland. Zespół inżynierów ulepszył strukturę satelity, wykonując ją z aluminium 7075, znanego z większej wytrzymałości, i wzmocnił niektóre części płytek drukowanych, aby zminimalizować naprężenia wrażliwych komponentów.

Tak zmodyfikowany satelita przetrwał test bez żadnego problemu. Test wytrzymałości satelity pokazuje, że koncepcja ma szansę zrewolucjonizować przemysł kosmiczny.

Warto też dodać, że w 2021 r. startup SpinLaunch sprawdził swój suborbitalny akcelerator A-33 o długości 33 m. Urządzenie pracujące z wydajnością 20 proc., wystrzeliło 3 m atrapę satelity na wysokość kilkunastu kilometrów.

REKLAMA

Jeśli technologia SpinLaunch się sprawdzi, może być kamieniem milowym w eksploracji kosmosu. Tańsze starty oznaczają więcej misji, szybszy rozwój technologii i szeroki dostęp do przestrzeni kosmicznej dla firm i instytucji na całym świecie. Do tego dochodzi mniej spalin i zanieczyszczeń w naszej atmosferze.

SpinLaunch udowodnił, że przyszłość kosmosu jest tuż za rogiem. Zaskakujące testy pokazują, że innowacyjne podejście może przynieść rewolucję w branży kosmicznej. To, co do niedawna było marzeniem, dziś nabiera realnych kształtów. Kosmos jeszcze nigdy nie był tak blisko.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: wczoraj
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA